Szkoła
9 grudnia 2019 r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczno – techniczny „ Ozdoba choinkowa”, który miał na celu:
• zachowanie tradycji ubierania choinek bożonarodzeniowych;
• ukształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia;
• popularyzacja twórczości utalentowanych uczniów;
• rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży:
• wspieranie działań charytatywnych.
W kategorii klas młodszych wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce – Zofia Wolińska (oddział przedszkolny);
II miejsce – Jakub Podbielski (kl. III);
II miejsce – Kacper Podbielski (kl. I);
III miejsce – Malwina Kaczyńska (kl. II);
wyróżnienie – Piotr Przeździecki (kl. III).
W kategorii klas IV – VIII wyróżniono następujących uczestników konkursu:
I miejsce – Mateusz Choromański (kl. VI);
I miejsce – Adam Przeździecki (kl. VI);
II miejsce –Karol Przeździecki (kl. VIII);
II miejsce – Weronika Uścińska (kl. VII);
III miejsce – Jakub Rostkowski (kl. VI);
III miejsce – Marlena Żyłowska (kl. IV);
wyróżnienie – Julia Żyłowska (kl. VI);
wyróżnienie – Zuzanna Rostkowska (kl. IV).
Wszystkie prace dostarczone na konkurs przekazano na kiermasz świąteczny. Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na cel charytatywny.
Gratulujemy laureatom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie
18 listopada 2019 r. odbyła się już XIV edycja organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie Regionalnych Spotkań Teatralnych, których celem od wielu lat jest rozwijanie zamiłowań teatralnych i promowanie lokalnych talentów poprzez stworzenie okazji do prezentacji gry aktorskiej uczestników. Regionalne Spotkania Teatralne są również doskonałą okazją do przedstawienia dorobku artystycznego poszczególnych zespołów oraz wzajemna inspiracja w dziedzinie repertuaru i form wyrazu artystycznego. Nasza grupa teatralna „Ołdakowiaczki” kolejny raz wzięła udział w przeglądzie teatralnym. Tym razem zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. „Wróżki”, utwór z przesłaniem, oparty na motywach baśni Charlesa Perraulta. Nasz występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami. Do szkoły wróciliśmy z dyplomem i statuetką oraz w dobrym humorze.
.
10 listopada 2019 r. w Małkini Górnej odbył się IV Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 przy szachownicach zasiadło 63 uczestników – 14 kobiet i dziewcząt oraz 49 mężczyzn i chłopców. Wśród nich znaleźli się również reprezentanci z naszej szkoły, którzy mogą być dumni ze swoich wyników. W kategorii chłopcy do lat 9 III miejsce zajął Jakub Podbielski (25. miejsce w klasyfikacji ogólnej), natomiast w kategorii dziewczęta do 9 lat II miejsce osiągnęła Paulina Zaremba (26. miejsce w klasyfikacji ogólnej). Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Uczniowie naszej szkoły także pamiętają o tej ważnej dacie w historii naszego kraju i uroczyście obchodzą Święto Niepodległości.
W piątek, 8 listopada nasza społeczność szkolna uroczyście obchodziła 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie świętowali ten szczególny i radosny dzień dla naszego kraju.
W uroczystym programie, przygotowanym pod kierunkiem pani Beaty Stencel, uczniowie przypomnieli burzliwą historię naszego kraju i walkę Polaków o odzyskanie upragnionej wolności. Wspólnie z publicznością odśpiewali pieśni patriotyczne.
Jednym z najważniejszych punktów tej uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do hymnu”, by wspólnie z milionami uczniów w całej Polsce, a także poza jej granicami, punktualnie o 11.11 odśpiewać 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
7 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach organizowanych przez Starostę Ostrowskiego Zbigniewa Chrupka z okazji POWIATOWYCH OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, mających na celu kształtowanie w uczniach postaw patriotycznych, rozbudzanie szacunku dla dziedzictwa narodowego oraz kultywowanie tradycji narodowych.
Myślą przewodnią konkursów były słowa Hanki Ordonówny (Maria Anna Tyszkiewicz) z utworu „Tułacze dzieci”:
„Wysypała się oto z wagonów w tę noc aszchabadzką gromadka małych nędzarzy, pozbawionych wszystkiego – włącznie z sercem rodzicielskim, które zastygło gdzieś pod śniegiem… Kołysała się tylko na wietrze stacyjna lampa, rzucając raz cień, a raz światło na umęczone, wymizerowane twarze dzieci. Tragiczna gromada wyciągnęła się w długi pochód. Parami – parami szło nieszczęście z chorobą, głód z wszami – do autobusów, ledwo wlokąc nogami… Halo, halo, czyż nie widzicie, że w tych autobusach jadą najnieszczęśliwsze na świecie dzieci, dzieci więźniowie, dzieci wykolejeńcy, dzieci sieroty, dzieci starcy.”
W Powiatowym Konkursie „Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej o Puchar Starosty Ostrowskiego” naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy VIII: Julia Ponichtera i Piotr Dmochowski. Pierwszym etapem było wykazanie się poprawnym zachowania w momencie styczności z nieprzytomnym poszkodowanym. Uczniowie musieli więc posiadać znajomość teorii oraz umiejętność praktycznego zastosowania resuscytacji krążeniowo oddechowej. Oceniano umiejętność opatrywania ran. Następnie nasi reprezentacji musieli wykazać się wiedzą teoretyczną. Po wykonaniu wszystkich zadań okazało się, iż nasz zespół zająć II miejsce. Gratulujemy!
Natomiast w konkursie historycznym naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Zofia Jakubiak i Piotr Mystkowski, uczniowie klasy VIII. Nasi reprezentanci wykazali się ogromną wiedzą i w rezultacie zajęli V miejsce. Gratulujemy!
We wtorek, 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek, w którym brali udział zarówno uczniowie klas młodszych i przedszkolaki, jak również klasy IV-VI. Na szkolnych korytarzach mogliśmy spotkać piękne księżniczki, rycerzy, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Elsę oraz wiele innych postaci, które przeniosły nas do świata bajek. W tym dniu starsi i młodsi uczniowie brali udział w różnorodnych konkurencjach, takich jak zjedzenie jabłka zawieszonego na wstążce lub przebieranie grochu i fasoli. W ramach obchodów tego dnia klasy I-III oraz przedszkolaki wysłuchały bajek czytanych przez uczniów klasy piątej. Miłym akcentem była też słodka niespodzianka oraz kolorowanki przygotowane dla dzieci przez panią Annę Wojtkowską i panią Dianę Sutkowską. Zapraszamy wszystkie dzieci do krainy baśni, która znajduje się w szkolnej bibliotece, gdzie codziennie czekają na nie wspaniałe postacie, by się z nimi spotkać.
Diana Sutkowska
24 października 2019 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Głośnego Czytania. Tym razem uczniom klas I-III towarzyszyli sympatyczni bohaterowie książki Renaty Piątkowskiej ,,Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”: sarenka Hania, borsuk Bartek, dzięcioł Dominik, nietoperz Nikodem oraz juniorzy: lis Lucuś, zając Zuzia, mały nietoperz Nikoś, dzięciołek Dominiczek, sówka Zosia i pszczółka Pola. Uczniowie klasy szóstej na zmianę czytali dzieciom kolejne rozdziały książki ,,Gangu Słodziaków”. To właśnie ich wesołe i pouczające przygody bawiły wszystkich uczestników spotkania.
Albert Einstein powiedział: ,,Jeżeli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”.
Warto więc czytać każdego dnia. Polecamy i zachęcamy!
Jolanta Marciniak
22 października 2019 roku odbyło się Ślubowanie uczniów klasy I. Nasi najmłodsi musieli wykazać się znajomością czterech dziedzin:
- ZNAWCA SZKOŁY
- WZOROWY PIESZY
- MAŁY GIMNASTYK
- MAŁY PATRIOTA
Poradzili sobie świetnie: rozwiązywali zagadki, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także sprawnie wykonywali wybrane ćwiczenia gimnastyczne. Uwieńczeniem części artystycznej było pasowanie na Uczniów Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii, dokonane przez panią Dyrektor, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Grażyna Niemira