Szkoła
2 marca 2020 roku, pod patronatem Wójta Gminy Andrzejewo, Beaty Ponitery, w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce, odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” , którego celem jest popularyzacja znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz nabycia praktycznych umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe w Andrzejewie, Ołdakach Polonii i Starej Ruskołęce musieli wykazać się wiedzą nt. przepisów przeciwpożarowych i zasad udzielania pierwszej pomocy.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska w składzie: Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego OPS RP w Andrzejewie druh Krzysztof Han, Dyrektor SP w Ołdakach Polonii pani Agnieszka Choromańska, nauczyciel SP w Starej Ruskołęce pani Renata Han. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – kategoria klas I – VI oraz klas VII - VIII.
Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta: uczennice klasy szóstej - Weronika Pieńkowska, Julia Żyłowska; uczennica klasy siódmej – Amelia Zaręba oraz uczennica klasy ósmej – Pola Dmochowska. Wszystkie reprezentantki wypadły znakomicie, a do następnego etapu konkursu – powiatowego zakwalifikowały się; Julia Żyłowska, która zajęła I miejsce w kategorii klas I – VI, Weronika Pieńkowska, zdobywczyni II miejsca w tej samej kategorii, oraz Amelia Zaręba, która wywalczyła I miejsce w kategorii klas starszych. Dziękujemy dziewczętom za piękną reprezentację naszej szkoły, gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy dalszych sukcesów.
26.02.2020 roku w Szkole Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie odbył się I GMINNY KONKURS WIEDZY „MOJA MAŁA OJCZYZNA - ANDRZEJEWO 2020”.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o gminie, w której mieszkamy, ukazanie elementów i cech środowiska lokalnego, poznanie historii i miejsc związanych z historią gminy, poznanie tradycji, poznanie sylwetek ciekawych ludzi związanych z życiem gminy oraz umiejętność określenia położenia gminy na tle kraju, województwa i powiatu.
Patronat honorowy nad konkursem objęli Wójt Gminy Andrzejewo Pani Beata Ponichtera oraz proboszcz parafii p.w. WNMP w Andrzejewie ks. dr Jerzy Kruszewski. Konkurs miał charakter turnieju wiedzy. W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół Gminy Andrzejewo tj. SP Ołdaki Polonia, SP Stara Ruskołęka i SP Andrzejewo. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie: Natalia Kalinowska, Weronika Pieńkowska i Julia Żyłowska – kategoria klas IV-VI oraz Piotr Mystkowski, Julia Ponichtera i Amelia Zaręba – kategoria klas VII-VIII. W obudwu kategoriach drużyny zajęły III miejsce. Dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły.
30 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie odbył się XIII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek pod patronatem Starosty Powiatu Ostrowskiego Pana Zbigniewa Chrupka, Wójta Gminy Andrzejewo Pani Beaty Ponichtera, dyrektora Szkoły Podstawowej w Andrzejewie Pana Wojciecha Strzeszewskiego.
Patronat honorowy nad konkursem objął ksiądz dr Jerzy Kruszewski, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie.
W konkursie wzięło udział 132 uczniów ze szkół podstawowych i średnich Powiatu Ostrowskiego. Naszą szkołę reprezentował Kacper Zaręba, który wystąpił w kategorii: Szkoły Podstawowe Soliści klas I -III (przygotowanie pani Beata Stencel), oraz zespół wokalny, złożony z uczniów klas V – VIII (przygotowanie pan Michał Knapkiewicz).
Nasi przedstawiciele pięknie się zaprezentowali i wrócili do szkoły z nagrodą za zajęcie III miejsca w kategorii Zespoły. Gratulujemy pięknego występu i życzymy dalszych sukcesów.
22 stycznia 2020 r. gościliśmy w szkole nasze ukochane Babcie oraz naszych ukochanych Dziadków. Przygotowaliśmy dla nich wesoły program artystyczny , podczas którego recytowaliśmy wiersze oraz śpiewaliśmy piosenki. Następnie uczniowie klasy szóstej zaprezentowali się w baśni pt. „Wróżki”.
Dziadkowie i Babcie ze wzruszeniem przypatrywali się naszym występom, nagradzając nas gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia, podziwiając nasze prezentacje. Na koniec uroczystości wręczyliśmy naszym Seniorom własnoręcznie przygotowane podarunki.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wspólnie wnukami.
22 stycznia 2020 r. naszą szkołę odwiedzili Pan Dzielnicowy oraz przedstawiciele Państwowej Straży Rybackiej, którzy rozmawiali z nami na temat zasad zachowania bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Oto niektóre z nich:
- Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych.
· Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka.
· Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
· Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu.
· Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa.
· Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
· Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.
· Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też o odblaskach!
Życzymy wszystkim dobrej, a przede wszystkim bezpiecznej zabawy podczas ferii zimowych!
17 stycznia 2020 r. gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Przeździeckiego, hodowcę pszczół, który w niezwykle fascynujący sposób opowiedział zgromadzonym dzieciom o swojej pasji. Uczniowie z klas młodszych, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy VI z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o opiece nad pszczołami, podbieraniu miodu i życiu tych niezwykłych owadów. Zobaczyły również, jak można wykonać prostą ramkę, która pszczelarze umieszczają w ulu, a także plastry miodu, strój pszczelarza oraz proste narzędzia pszczelarskie. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania miał okazję skosztować pysznego miodu, który bardzo im smakował.
Bardzo dziękujemy Panu Przeździeckiemu za okazję poznania życia owadów i pracy pszczelarza.
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji
i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy IV - VIII, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 19 grudnia 2019 r., przypominając w humorystyczny sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, trzech króli, aniołów i diabłów, oczekujących na przyjście Pana. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.
W ramach przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej , a także z myślą ochronie środowiska, uczniowie klasy VII i VIII 10 grudnia 2019 r. odbyli wycieczkę do fabryki naczyń z otrąb pszennych ,,Biotrem’’w Zambrowie. ,,Biotrem” to polska firma technologiczna tworząca i rozwijająca innowacyjny proces produkcji naczyń i opakowań z surowców organicznych. Opatentowana technologia umożliwia wytwarzanie biodegradowalnych naczyń jednorazowego użytku z otrąb pszennych - pochodzące z odnawialnych źródeł.
Jednorazowe naczynia z otrąb są doskonałą alternatywą dla produktów wytwarzanych z papieru lub tworzyw sztucznych , których produkcja i utylizacja jest uciążliwa dla środowiska.
Wycieczka była okazją do zwiększenia świadomości ekologicznej młodzieży, pokazała możliwe sposoby eliminowania plastiku, poważnie zagrażającego środowisku, z codziennego życia społeczeństwa. Uczniowie mogli zobaczyć, jak funkcjonuje nowoczesny ,dobrze zorganizowany zakład produkcyjny, wytwarzający naczynia ekologiczne .
Jolanta Zalewska