Szkoła
PROCEDURY
przychodzenia, wychodzenia oraz przebywania uczniów w Szkole Podstawowej w Ołdakach Polonii
1.Od 25 maja 2020r. uczniowie klas I-III będą mogli brać udział w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych.
2. Od 25 maja 2020r. umożliwione będą konsultacje z nauczycielami dla ósmoklasistów, a od 1 czerwca 2020r. dla wszystkich uczniów uczęszczających do klas IV- VII.
3. Z zajęć mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
4. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji, uczeń nie może korzystać z konsultacji ani zajęć opiekuńczo – wychowawczych.
5. Uczniów klas I-III do szkoły przyprowadzają lub odbierają tylko osoby zdrowe, zachowując odpowiednie środki ostrożności ( zachowanie odległości min. 2 metrów, osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6. Do budynku szkoły wchodzą tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
7. Uczniowie w drodze do i ze szkoły korzystają z osłony ust i nosa oraz zachowują dystans społeczny.
8. Przy wejściu do szkoły uczeń obowiązkowo dezynfekuje ręce. W razie przeciwskazań zdrowotnych do stosowania środków do dezynfekcji myje ręce w łazience.
9. Uczeń, przebywając w szatni, powinien zachować dystans społeczny i opuścić ją niezwłocznie po zmianie obuwia.
10. Uczeń nie powinien zabierać do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, np.: pluszaków.
11. Odległość między ławkami w sali wynosi 1,5 metra (1 uczeń – 1 ławka).
12. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
13. Uczeń bezwzględnie stosuje zasady higieny: często myje ręce wodą z mydłem, nie podaje ręki na powitanie, zachowuje dystans, unika dotykania oczu, nosa, ust oraz w odpowiedni sposób zasłania twarz podczas kichania czy kasłania.
14. Przebywając na terenie szkoły, korytarzach, w łazienkach, uczeń powinien unikać większych skupisk.
15. Korzystając z biblioteki szkolnej, uczeń zobowiązany jest do przestrzegania następującej zasady: - książki podaje i odbiera bibliotekarz, uczeń może poruszać się tylko w wyznaczonym miejscu.
16. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby, uczeń zostanie odizolowany w wyznaczonym pomieszczeniu, gdzie zostanie dokonany pomiar temperatury jego ciała, po czym niezwłocznie zostaną powiadomieni rodzice w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
17. Wymaganą zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia należy bezwzględnie podpisać w pierwszym dniu przyjścia ucznia do szkoły.
Ruszył projekt „Szkoła z TVP” Lekcje są emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. To wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej dedykowana uczniom szkół podstawowych. Sponsorem projektu „Szkoła z TVP” jest Fundacja PGNiG.
„Szkoła z TVP” jest dostępna na czterech kanałach: TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP3. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Lekcje realizowane są zgodnie z obowiązującą podstawą programową i wytycznymi MEN. Zajęcia mają angażować wszystkich uczniów, tych najmłodszych oraz tych, którzy przygotowują się do egzaminu ośmioklasisty. Dzięki „Szkole z TVP” czas spędzony w domu będzie dla dzieci twórczy i inspirujący.
„Szkoła z TVP” dostępna będzie w kanałach TVP od poniedziałku do piątku, w dwóch blokach programowych: porannym - rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym - od godz. 12:30. Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje będą dostępne na vod.tvp.pl w specjalnie przygotowanych serwisach, dedykowanych każdej klasie oraz na stronie szkolaztvp.
Chcąc wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w „Szkole z TVP” wystarczy wybrać odpowiednią antenę Telewizji Polskiej, na której prowadzone są lekcje dla konkretnej klasy.
Moi Drodzy, ponieważ nie możemy spotkać się w bibliotece, na czas zamknięcia szkoły przedstawiam Wam dostęp do książek - za darmo lub na bardzo korzystnych warunkach.
WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE
WolneLektury.pl https://wolnelektury.pl/
Znana i rekomendowana darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur.
Lektury.gov.pl https://lektury.gov.pl/
Znajdziecie tu wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami.
Polona.pl https://polona.pl/
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne cyfrowe zbiory.
FIRMY KOMERCYJNE – dające wiele możliwości darmowych
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.
EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
- Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
- Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
- Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
- Aktywuj usługę Empik Premium.
- Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.
PUBLIO – DARMOWE EBOOKI
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
WYDAWNICTWO SQN – EBOOK ZA ZŁOTÓWKĘ
Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.
Wydawnictwo Dwie Siostry uruchomiło Dwusiostrzany Program Wsparcia.
Na stronie www znajdziecie masę kolorowanek i kart pracy do pobrania, można je udostępniać i rozsyłać swoim czytelnikom, codziennie pojawiają się też nowe materiały.
Świat czytników - następne propozycje dla posiadaczy czytników: na przykład tu:
https://www.facebook.com/SwiatCzytnikow/
Biblioteki cyfrowe - artykuł Barbary Marii Morawiec, lustrobiblioteki.pl
W zasobach Internetu można odnaleźć wiele interesujących źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e-bookami. Bogate zasoby zdigitalizowanych książek, dokumentów natywnie cyfrowych oraz dokumentów audiowizualnych dostępne są w bibliotekach cyfrowych.
Źródło: poszukiwania w Internecie i "Biblioteka w Szkole"
Opiekun biblioteki
Wersje elektroniczne podręczników Nowej Ery do klas 1-8
- Można z nich korzystać bezpłatnie na platformie ebooki.nowaera.pl do końca roku szkolnego 2019/2020.
- Aby skorzystać z podręczników, wystarczy zarejestrować się za pomocą Konta Moja Nowa Era. Rejestracji może dokonać nauczyciel lub rodzic (w imieniu ucznia).
- Dzięki platformie uczeń może mieć dostęp do swoich podręczników w domu, nawet gdy papierowe książki zostawił w szkole.
Rejestracji można dokonać pod tym adresem https://www.nowaera.pl/naukazdalna
Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Nowe pasmo jest odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach. Już od 19 marca o godz. 9.00 na stronie vod.tvp.pl pojawiąją się pierwsze materiały. Zachęcamy do oglądania!