Szkoła
15 marca 2019 r. w Ostrowi Mazowieckiej odbył się XLII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej skierowany był do uczniów klas IV-VI, VII-VIII oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice – Julia Żyłowska z klasy V i Paulina Żyłowska z klasy VIII. Obie dziewczynki wykazały się dużą wiedzą. Julia Żyłowska zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
14 marca 2019 r. wzorowi uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu w Operze Kameralnej w Warszawie. W ramach cyklu „Opera Enter, czyli interaktywne odkrywanie opery" obejrzeli spektakl dla szkół Karola Krupińskiego „Zamek na Czorsztynie”. Podczas zajęć mieli szansę wyjść z roli biernego widza, angażując się w twórcze działanie, pozwalające bliższe poznanie opery. Warsztaty, ćwiczenia i dyskusje poruszały ważne zagadnienia nurtujące dzieci i młodzież takie jak: umiejętność podejmowania wyzwań życiowych i dokonywanie właściwych wyborów oraz otwarcie się na drugiego człowieka. Uczniowie dowiedzieli się jak działa: fałszywa reklama, manipulacja i plotka.
22 lutego 2019 roku pod patronatem Pani Wójt Gminy Andrzejewo w SP w Starej Ruskołęce odbyły się gminne eliminacje do XLII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę reprezentowały: Julia Żyłowska, Daria Gumiężna, Paulina Żyłowska oraz Katarzyna Żyłowska. Dziewczęta zaprezentowały się wspaniale. Julia Żyłowska i Paulina Żyłowska wezmą udział w dalszych zmaganiach konkursowych na szczeblu powiatowym. Dziękujemy dziewczynkom i życzymy im dalszych sukcesów.
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego 22 stycznia 2019 r. dzieci z naszej szkoły gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystość z tej okazji. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
To była naprawdę wyjątkowa uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy.
20 grudnia 2018 r. w świątecznej atmosferze w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Tym miłym akcentem uczniowie wprowadzili społeczność szkolną w okres najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świat Bożego Narodzenia.
Zebrani obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „ Tak! On jest Królem” przygotowane pod kierunkiem pani Wioletty Muszyńskiej we współpracy z panem Michałem Knapkiewiczem. Do realizacji przedstawienia włączyły się również mamy uczniów klasy piątej – panie Aneta Gumiężna, Sylwia Choromańska i Jolanta Zawistowska, które razem ze swoimi pociechami wystąpiły w sztuce. Bardzo dziękujemy paniom za pomoc.
Spotkanie przebiegało w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek-symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólne śpiewanie kolęd.
12 grudnia 2018 r. został rozstrzygnięty rodzinny konkurs plastyczno - techniczny „Szopka bożonarodzeniowa” lub „Choinka bożonarodzeniowa”.
Celem konkursu było:
- Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych i ubierania choinek bożonarodzeniowych;
- Prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;
- Ukształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia;
- Popularyzacja twórczości utalentowanych uczniów;
- Rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży, a także dorosłych;
- Wspieranie działań charytatywnych.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie przestrzennej pracy plastyczno - technicznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej/ ruchomej lub choinki bożonarodzeniowej.
W konkursie mogły wziąć udział drużyny składające się z dziecka i rodziców.
Prace (choinki bożonarodzeniowe) oceniane zostały w następujących kategoriach:
I kategoria klasy op - II
II kategoria klasy III - V
III kategoria klasy VI – VIII.
Oddzielnie jury oceniło zgłoszone do konkursu szopki bożonarodzeniowe.
Spośród zgłoszonych do konkursu choinek bożonarodzeniowych jury wyłoniło następujących laureatów:
Kategoria I – klasy op – II:
I miejsce – Alicja Sadłowska (klasa II)
II miejsce – Jakub Dmochowski (klasa II)
II miejsce – Oliwia Wojtkowska (klasa I)
III miejsce – Kamil Zaremba (klasa III)
III miejsce – Dmochowska Natalia i Dmochowski Damian (op)
Kategoria II – klasy III – V
I miejsce – Mateusz Choromański (klasa V)
II miejsce – Paulina Łada (klasa V)
II miejsce – Weronika Pieńkowska (klasa V)
III miejsce – Adam Przeździecki (klasa V)
Kategoria III – klasy VI – VIII
I miejsce – Karol Przeździecki
I miejsce – Magda Sadłowska (klasa VI)
II miejsce – Weronika Uścińska (klasa VI)
III miejsce – Oliwia Zaremba (klasa VIII)
W kategorii szopki bożonarodzeniowe jury wyróżniło prace następujących uczestników:
I miejsce – Szymon Godlewski (klasa VI) i Martyna Godlewska (klasa II)
I miejsce – Marlena Żyłowska (klasa II)
I miejsce – Kacper Dmochowski (klasa V)
II miejsce – Adam Zaremba (klasa VI)
II miejsce – Anna Kaczyńska (klasa V) i Malwina Kaczyńska (klasa I)
II miejsce – Dawid Piszczatowski (klasa V) i Nikola Piszczatowska (op)
III miejsce – Elżbieta Orzepowska (klasa V)
III miejsce – Paulina Zaremba (klasa II).
Gratulujemy laureatom! Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
W poniedziałek, dziewiętnastego listopada uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Centrum Kultury w Zambrowie. Tam obejrzeliśmy spektakl pod tytułem „Ścieżkami bogów”.
Reżyserem tego spektaklu był Michał Białecki , a scenarzystą Pietr Azorof. Piękną muzykę skomponował Jarosław Strzała.
Spektakl opowiada o szesnastoletniej Helence, która, spiesząc się, wpada pod samochód i traci przytomność. W wyniku tego przedstawia jej się ,że trafiła do świata starożytnych Greków i musi się z niego wydostać. Przeżywa wtedy masę przygód i wiele niespodzianek.
Naszym zdaniem spektakl ten jest przeznaczony zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów, a przede wszystkim dla tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o historii starożytnych Greków. Muzyka doskonale komponuje się z treścią wydarzeń. Aktorzy idealnie wcielają się w swoje role. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia spektaklu.
Adam Zaremba, Szymon Godlewski, klasa VI
15 listopada 2018 r. już po raz czwarty wzięliśmy udział w XIII Regionalnych Spotkaniach Teatralnych, które miały miejsce w czyżewskim Gminnym Ośrodku Kultury. W tym roku Spotkania Teatralne odbyły się pod hasłem „Polskie legendy, baśnie, opowieści". Nasza grupa teatralna „Ołdakowiaczki”, których opiekunem jest pani Wioletta Muszyńska, wystąpiła w spektaklu pod tytułem „Legenda o smoku wawelskim”. Występ naszej grupy wywarł olbrzymie wrażenie na widzach, którzy nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami.
W podziękowaniu za udział grupa „Ołdakowiaczki" przywiozła do szkoły statuetkę, dyplom oraz drobne upominki.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak radosnym wydarzeniu. Dziękujemy naszym mamom za pomoc w przygotowaniu pięknych strojów oraz opiekę podczas występów.