Szkoła
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu
“Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: do 9 kwietnia
Miejsce Akcji: Plac przy Szkole Podstawowej w Ołdakach Polonii
PARTNERZY AKCJI :
Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.
Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4
Kontakt telefoniczny: 502-171-293 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK
Od dłuższego czasu w świadomości publicznej obecny jest problem złej jakości powietrza w Polsce, za co w większości odpowiada emisja z pojazdów oraz z domowych palenisk i kotłowni, będąca wynikiem spalania złej jakości opału czy spalania odpadów. Naukowcy i lekarze są zgodni, że zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza zawieszonymi pyłami) jest przyczyną przedwczesnej śmierci wielu ludzi. Dlatego też Fundacja PlasticsEurope Polska w swojej kampanii edukacyjno-społecznej pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku” przypomina o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu.
Wszystkich miłośników czystego powietrza oraz tych, którzy chcą zmienić swoje szkodliwe dla środowiska oraz naszego zdrowia nawyki, zapraszamy na stronę internetową Fundacja PlasticsEurope Polska:https://www.plasticseurope.org/pl/newsroom/press-releases/w-trosce-o-czyste-powietrze.
Pamiętajmy, że emitując pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniamy się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu, szkodząc sobie i innym. Plastik możemy wykorzystać w inny sposób, np. jako surowiec do recyklingu.
Czy powietrze widać? Co to jest gęstość? Co to znaczy, że gaz ziemny jest najczystszym z paliw kopalnych? Dlaczego gaz w rurach nie ulega zapłonowi, gdy korzystamy z kuchenki gazowej? Jakie działanie na środowisko ma tlenek węgla (IV)?
Na te pytania i wiele innych próbowali odpowiedzieć uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Andrzejewie i Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii, którzy wzięli w tym tygodniu udział w wyjątkowych warsztatach chemicznych zorganizowanych ponownie przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S. A. Ze względu na pandemię zajęcia musiały odbyć się zdalnie. Była jednak duża liczba ciekawostek prezentowanych przez dr inż. Annę Mietlarek – Kropidłowską i dr. inż. Damiana Rosiaka z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz eksperymenty przeprowadzane przez nauczyciela chemii. Wszystkie doświadczenia wykonywane były z wykorzystaniem substancji znanych uczniom na co dzień. Wszystkie te elementy sprawiły, że młodzież doskonale bawiła się nauką, interpretowała wyniki i formułowała uogólnienia. Spotkanie zakończyło się konkursem z wiedzy pozyskanej w ramach projektu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę GAZ- SYSTEM a najlepsi również oceny celujące z chemii.
Iwona Majewska
Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Punktualnie o godz. 11:11 dzieci z oddziału przedszkolnego, trzymając w dłoniach biało – czerwone chorągiewki pięknie odśpiewały hymn Polski. Przyłączyli się do nich wirtualnie (za pomocą różnych komunikatorów) inni uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Cieszymy się, że mogliśmy w taki sposób przyłączyć się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Przyłączyliśmy się również do akcji portalu dyktanda.pl „Dyktando na Święto Niepodległości” i uzupełniliśmy wybrane przez siebie teksty. Mogliśmy w ten sposób wesprzeć potrzebujących w duchu patriotyzmu i okazać szacunek wszystkim, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Cieszymy się, że mogliśmy zrobić coś dobrego dla potrzebujących, dla języka ojczystego i dla siebie samego!
Od 9 listopada 2020 r. uczniowie klas I – III rozpoczynają nauczanie zdalne. Plan zajęć i aktualne ogłoszenia znajdą się w dzienniku elektronicznym.
Do 29 listopada br. zostaje również przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII.
Modyfikacji ulegnie też plan zajęć dla uczniów klas starszych. O ewentualnych zmianach uczniowie i ich rodzice będą informowani na bieżąco w e- dzienniku.
5 listopada 2020 r. uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali CZYTELNIKAMI szkolnej biblioteki.
Uroczystość odbyła się w nowo wyremontowanym pomieszczeniu, które swoim zmienionym wyglądem zaprasza wszystkich uczniów do pobytu w bibliotece i wypożyczenia książki. Czytelnicy podziwiają nowe panele podłogowe, kolorowe ściany i śnieżnobiały sufit, a przede wszystkim ścianą pomalowaną specjalną farbą tablicową, na której wykonują piękne rysunki. Cieszą się również z nowych półek, na których świetnie prezentują się różnokolorowe okładki i grzbiety książek.
Dziękujemy gminie Andrzejewo za poprawę wyglądu naszej biblioteki.
Pod koniec października uczniowie klasy pierwszej otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. Celem tej kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wiemy, że jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która dzięki Wyprawce Czytelniczej może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów.
Dzieci podczas wizyty w szkolnej bibliotece otrzymały Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka ,,Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców ,, Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Zainteresowanie otrzymaną książką wśród pierwszaków było duże. Mamy więc wielką nadzieję, że dzięki zaangażowaniu rodziców miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.