Szkoła
8 listopada 2021 r. uczniowie klasy piątej - pod opieką nauczyciela historii, pani Wioletty Muszyńskiej - uczestniczyli w zajęciach muzealnych online, prowadzonych przez edukatora z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W trakcje zajęć „Spotkania z kulturą żydowską” uczniowie poznali tradycje i zwyczaje religii i kultury żydowskiej. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak wielu Żydów nie pracuje w soboty. Aby to odkryć, wybrali się w podróż w czasie i przestrzeni: najpierw przenieśli się setki lat wstecz i posłuchali rozmowy pewnej mamy i jej córki, a już chwilę później znaleźli się na kolacji w słonecznym Izraelu. A to wszystko za sprawą nowych technologii, stwarzających dzieciom możliwość różnorodnych aktywności – oglądanie fragmentów filmów, słuchanie podcastów, rozwiązywanie quizu, dyskutowanie.
Zajęcia bardzo podobały się piątoklasistom, upłynęły bardzo szybko, w miłej i serdecznej atmosferze.
5 listopada 2021 r. po raz kolejny obejrzeliśmy przedstawienie Internetowego Teatru TV. Tym razem powędrowaliśmy wirtualnie do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „ATENEUM” w Katowicach. Zobaczymy adaptację opowiadania Gustawa Morcinka pt . „Łysek z pokładu Idy”. Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy. Widowisko rozgrywało się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.
Historia j przyjaźni konia i górnika Kuboka bardzo nam się podobała. Z uwagą śledziliśmy koleje losu niezwykłej pary.
Z niecierpliwością czekamy na następne przedstawienie.
Od 1 października do 17 grudnia uczniowie klas IV, V i VI z naszej szkoły biorą udział w projekcie matematycznym ,, Bryłki w szkole, bryły w architekturze”, dofinansowanym przez Fundację mBanku. Poprzez wspólną zabawę i pracę, dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym, uczestnicy projektu pogłębią swoje wiadomości i umiejętności matematyczne. Wspólnie wykonają krzyżówki, gry, plakaty, makiety i prezentację. Ich praca posłuży innym jako atrakcyjna pomoc w przyswajaniu wiedzy.
Na najciekawsze prace czekają nagrody!!!
28 września 2021roku uczniowie klasy drugiej spotkali się przy ognisku u koleżanki w Ołdakach Polonii, by wspólnie spędzić przedpołudnie. Słoneczna aura zachęciła dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Uczniowie chętnie grali w piłkę nożną, brali udział
w różnych konkurencjach, np.: ,,sadzenie ziemniaków” i ,,zbieranie ziemniaków do koszyczków”, szukali ukrytych ziemniaków. Atrakcją dla wszystkich był biały koziołek, kotki i pieski. Mamy z Trójki Klasowej przygotowały różne pyszności: ciasta, sałatki, napoje i oczywiście kiełbaski, które uczniowie z wielką niecierpliwością piekli nad ogniskiem. Wspólny czas spędzony na zabawach minął bardzo szybko. W dobrych humorach, zadowoleni, lekko zmęczeni wszyscy wrócili do szkoły.
Głównym celem spotkania była integracja zespołu klasowego i ,,Dzień Ziemniaka”.
Jolanta Marciniak
23 września 2021 r. trzynastu uczniów z naszej szkoły wyruszyło na rajd rowerowy, kolejny punkt programu corocznych obchodów Rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Podczas wyprawy odwiedziliśmy cmentarz parafialny oraz kościół w Andrzejewie, gdzie obejrzeliśmy wystawę oraz wysłuchaliśmy prelekcji na temat przebiegu wyżej wymienionej bitwy. Ostatnim etapem rajdu była Łętownica, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym poległych odbył się quiz historyczny, po którym udaliśmy się na pyszny poczęstunek.
Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do domów.
21 września została przeprowadzona gra terenowa poświęcona bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą, zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Szkołę Podstawową w Ołdakach Polonii.
Młodzież ze szkół z terenu Gminy Andrzejewo uczestniczyła w zmaganiach, dzięki którym mogła poznać losy 18 Dywizji Piechoty. Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej Szkoły Podstawowej w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali zapoznani z zasadami. Odbyło się losowanie kolejności startowej i przydzielenie nazw drużynom. Następnie pięcioosobowe grupy uczniów, pod opieką swoich nauczycieli, rowerami wyruszyły w trasę z Łętownicy do Andrzejewa. Po drodze czekały na nich różnego rodzaju zadania do wykonania. Uczestnicy poznawali także historię bitwy oraz losy jej uczestników m.in.: pułkownika Stefana Kosseckiego, pułkownika Aleksandra Hertla czy lekarza Władysława Pręgłowskiego. W ostatnim punkcie zadaniowym odwiedzili Mauzoleum, gdzie oddali hołd poległym.
Podsumowanie gry odbyło się w parafialnej stodole. W tym roku rywalizacja była niezwykle wyrównana, najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ołdakach – Polonii, w składzie: Daria Gumiężna, Weronika Pieńkowska, Julia Żyłowska, Jakub Rostkowski, Jakub Zalewski. Zwycięzcy otrzymali z rąk Sekretarza Gminy Andrzejewo, Roberta Rosiaka, nagrody w postaci bonów, które ufundowałą firma AGD Pasterski Spóka Jawna.Zostały również nagrodzone szkoły, nasza otrzymała zestaw przyrządów matematycznych. Nagrody dla szkół ufundowała Pani Beata Ponichtera, Wójt Gminy Andrzejewo. Dziękujemy!
W niedzielę, 19 września, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w masowym biegu "Śladami bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem". Mimo trudnych warunków pogodowych wszyscy nasi zawodnicy pokonali sześciokilometrową trasę z Łętownicy do Andrzejewa i na mecie otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy puchary i bony podarunkowe.
Szczególne gratulacje kierujemy do Adama Przeździeckiego, który zajął I miejsce w kategorii uczniów spoza Gminy Andrzejewo, i do Weroniki Pieńkowskiej za zajęcie II miejsca w kategorii uczennice z Gminy Andrzejewo. Inni uczniowie reprezentujący naszą szkołę również wypadli doskonale. Paulina Łada zajęła II miejsce, a Elżbieta Orzepowska III w grupie uczennic spoza Gminy Andrzejewo.
Wszystkim uczestnikom biegu dziękujemy za zaangażowanie.
14 września 2021 r. , po długiej przerwie, uczniowie młodszych klas obejrzeli spektakl Internetowego Teatru dla Szkół pt. „O mniejszych braciszkach św. Franciszka”, przygotowany przez Teatr Maska w Rzeszowie.
Widzowie z zainteresowaniem śledzili przygody Świętego Franciszka, który – kiedy jeszcze nie był świętym, lecz po prostu zwykłym Franciszkiem – wybrał się w wędrówkę po świecie. Podczas swojej podróży przeżył mnóstwo niezwykłych przygód, zapierających oglądającym dech w piersiach.
Szkoda, że spektakl tak szybko dobiegł końca. Czekamy na następną sztukę teatralną z niecierpliwością.