Szkoła
Dzień Rodziny to święto obchodzone od wielu lat w naszej szkole, stanowiące wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie, które pociechy przekazują swoim Mamom i Tatusiom.
W tym roku Dzień Rodziny obchodziliśmy uroczyście w piątek, 27 maja. Zaproszonych gości powitała pani dyrektor Agnieszka Choromańska, która złożyła gościom serdeczne życzenia. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki, i życzenia dla kochanych rodziców. Na zakończenie wystąpili uczniowie klasy 5, członkowie kółka teatralnego „Ołdakowiaczki”, prezentując "Przygody Helenki", adaptację baśni braci Grimmów pt. "Czerwony Kapturek". Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.
21 maja 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii oraz Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce wraz z opiekunami wzięli udział w wyjeździe do Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej na operę dla dzieci „Bastien i Bastienne”, spektakl przygotowany z okazji cyklu koncertów 3. Mozart Junior Festiwal. Wyżej wymieniona opera to opowieść dla dzieci, snuta przez dziecko, czyli samego Wolfganga Amadeusza Mozarta, który skomponował ją, mając dwanaście lat. Większość uczestników miała okazję słuchać opery na żywo po raz pierwszy, ale przystępna fabuła, mówione dialogi i arie operowe prezentowane w języku polskim, a przede wszystkim bezpośredni kontakt z aktorami, sprawiły, że młodzi słuchacze byli oczarowani. Ciekawa gra świateł i efekty audiowizualne, w tym projekcja fragmentów filmów na łonie natury, sprawiły, że dzieci łatwo oswoiły się z operową konwencją.
Wyjazd odbył się w ramach programu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Dziękujemy również dyrekcji Warszawskiej Opery Kameralnej w Warszawie za pokrycie kosztów przejazdu.
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w eliminacjach konkursu pożarniczego „Młodzież zapobiega pożarom”. W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, również przystąpiliśmy do rywalizacji. W szkolnych eliminacjach wzięło udział 6 uczniów. Do etapu gminnego zgodnie z regulaminem zakwalifikowały się dwie uczennice: Martyna Godlewska i Julia Żyłowska, która , spełniwszy wymogi regulaminu, zakwalifikowała się kolejno do etapu powiatowego (reprezentowała gminę Andrzejewo), a następnie do etapu wojewódzkiego jako reprezentantka powiatu ostrowskiego.
Etap wojewódzki konkursu pożarniczego „Młodzież zapobiega pożarom” odbył się 14 maja 2022r. w Płońsku. Po uroczystym rozpoczęciu konkursu odbył się test pisemny, w którym Julka zdobyła 22 punkty i zakwalifikowała się do części ustnej, gdzie rywalizowała z najlepszymi zawodnikami z innych powiatów. Po udzieleniu odpowiedzi na 3 pytania zostali wyłonieni zwycięzcy etapu wojewódzkiego. Julia zajęła III miejsce.
Osiągnięcie takiego sukcesu wymagało od Julii dużego nakładu pracy. Dziękujemy za trud i gratulujemy sukcesu.
Martyna Godlewska, uczennica klasy V, która po raz pierwszy wzięła udział w konkursie pożarniczym „Młodzież zapobiega pożarom”, zdobyła III miejsce w eliminacjach gminnych. Cieszymy się, że rośnie Julii Żyłowskiej godna następczyni. Brawo!
11 maja 2022 roku uczniowie klas IV - VIII wyjechali do MOK w Zambrowie na musical dydaktyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych BOGOWIE I HEROSI – OPOWIEŚCI AFRODYTY w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia.
BOGOWIE I HEROSI – OPOWIEŚCI AFRODYTY to musical ze spójnie i konsekwentnie realizowaną kompozycją oraz oryginalnymi i autentycznymi zapisami opowieści mitycznych. Niezaprzeczalne atuty tego przedstawienia to komediowy scenariusz oraz zaskakujące efekty świetlne oraz doskonale świetnie skomponowane oraz zaśpiewane piosenki.
Widzowie znaleźli się w świecie, w którym Odyseusz chce odnaleźć po latach drogę do ukochanej Itaki, Tezeusz pragnie znaleźć wyjście z labiryntu Minotaura, a Prometeusz wykraść bogom ogień, by podarować go stworzonym przez siebie ludziom. Przewodniczką po mitycznym świecie jest sama Afrodyta – piękna bogini miłości, która spróbuje przekonać widzów , że od miłości jest już tylko krok do nienawiści czy zemsty. W trakcie wędrówki publiczność przypomina sobie związki frazeologiczne, które weszły do potocznego języka i funkcjonują w nim do dziś, np.: „nić Ariadny”, „koń trojański”, „syzyfowa praca”, „prometeizm” czy „puszka Pandory”.
Spektakl to podana w bardzo atrakcyjny, wręcz rozrywkowy sposób wiedza, nie tylko zresztą z dziedziny mitologii, która pozostanie z pewnością w pamięci młodych widzów na zawsze.
11 maja 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wyjechali do MOK w Zambrowie na musical profilaktyczny ,,Cudowna Lampa Aladyna” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia.
,,Cudowna Lampa Aladyna” jest to jedna z najbardziej znanych baśni z ,,Księgi Tysiąca i Jednej Nocy”. To opowieść pełna ciepła, pogody i magii, spełniających się marzeń tych, które naprawdę na to zasługują i tym, którzy, by je spełnić, podejmują wysiłek. Ci zaś, którzy chcą chadzać drogami na skróty i wybierają kłamstwo, kończą marnie, choć – w tym muzycznym widowisku teatralnym - również zabawnie.
Dzieci otrzymały lekcję – nie ufaj obcemu, słuchaj rodziców, nie oddalaj się od domu bez wiedzy opiekunów i najważniejsze – spełniaj swoje marzenia!
To przedstawienie zachwyciło wszystkich wspaniałymi piosenkami, barwną scenografią oraz pięknymi strojami aktorów. W ten wyjątkowy, magiczny i baśniowy świat wprowadziły małych widzów również zapierające dech w piersiach, nowoczesne projekcje multimedialne.
3 maja 1791r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki. Coroczne obchody święta uchwalenia polskiej konstytucji zaliczane są do najważniejszych polskich świąt państwowych.
Tak też było w naszej szkole. Uczniowie klas starszych przygotowali akademię upamiętniającą tamte wydarzenia. Recytatorzy deklamowali wiersze o niezwykłych wydarzeniach zapisanych w wierszach polskich poetów. Wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne. Natomiast na lekcjach historii uczniowie w zespołach odkrywali tajemnice wydarzeń związanych zuchwaleniem Konstytucji. Zadaniem zespołów było odszukanie wszystkich kart z zapisanymi zadaniami. Następnie każdy zespół, posługując się zgromadzonymi materiałami, rozwiązywał krzyżówkę historyczną.
Gra okazała się doskonałym sposobem zdobywania nowej wiedzy.
28 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Piknik z Książką organizowanej przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łące, która miała uświetnić obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia).
Cele akcji to:
– propagowanie czytelnictwa
– promocja zdrowego stylu życia
– uświadomienie uczestnikom korzyści płynących z czytania
– wzbudzenie postawy szacunku dla własności intelektualnej
Lektura książki na świeżym powietrzu bardzo spodobała się młodym czytelnikom. Była to prawdziwa przyjemność.