Szkoła
25 marca naszą szkołę odwiedził mł. asp. Artur Dziwulski - dzielnicowy gminy Andrzejewo, który przeprowadził z uczniami klasy IV - VIII zajęcia pt. "Hejt - mowa nienawiści". Policjant wyjaśnił, na czym polega zjawisko hejtu i kto jest hejterem, jak walczyć z negatywnymi komentarzami w Internecie oraz jakie konsekwencje może ponieść osoba, która jest autorem obraźliwych, czy agresywnych wypowiedzi.
W bieżącym roku szkolnym już po raz trzeci odbyły się rozgrywki Szkolnej Ligi Szachowej. Podobnie jak w latach ubiegłych, zawody były prowadzone na platformie lichess.org. Uczniowie rozegrali w lutym i w marcu cztery mini turnieje. W końcowej klasyfikacji brany był pod uwagę wynik z trzech najlepszych rozgrywek. Nasze zmagania podsumowaliśmy podczas obchodów pierwszego dnia wiosny. Spośród wszystkich uczestników najlepszy okazał się Kacper Choromański z klasy ósmej, drugie miejsce zajął Jakub Podbielski z klasy piątej, a trzecie Natalia Sutkowska także z klasy piątej. Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepsi medale, a zwycięzca puchar.
25 marca 2022 r. uczniowie klas I – IV obejrzeli spektakl z Teatru Maska w Rzeszowie pt. „Zaginiony świat”. Spektakl powstał na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. Ekscentryczny profesor Challenger ogłasza, że podczas swojej ostatniej podróży wpadł na trop żywych dinozaurów, i Instytut Zoologii organizuje ekspedycję badawczą. Natalia Malone – córka jednego z uczestników wyprawy – postanawia, że za nic w świecie nie przegapi możliwości spotkania oko w oko z dinozaurem. Podczas wyprawy przezywa wiele przygód, a przede wszystkim odkrywa, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.
Spektakl bardzo podobał się młodym widzom, którzy spontanicznie reagowali na liczne niespodzianki czyhające na podróżników w „zaginionym świecie”.
Co nas różni, co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś ma inną postawę, inne poglądy niż my? Na te i podobne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy ósmej 23 marca 2022 r. podczas warsztatów online, prowadzonych przez edukatora z Muzeum Polin.
Uczniowie i uczennice w aktywny sposób pracowali nad tematem różnorodności, tożsamości i nierówności społecznych. Po obejrzeniu krótkiego filmu oraz prezentacji dyskutowali o tym, co każdy z nas może zrobić, żeby wspierać równość w naszej dzisiejszej sytuacji.
Warsztaty upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze. Wypowiedzi uczestników świadczyły o dużym zaangażowaniu emocjonalnym w tematykę zajęć.
21marca w naszej szkole świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował Wiosenny Turniej Klas 4 -8. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach m.in. na najładniejszą gazetkę ścienną o tematyce wiosennej oraz na najsmaczniejszą potrawę wiosenną przygotowana przez uczniów.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. W geście solidarności z osobami z Zespołem Downa zakładamy w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary. Dlatego w trzeciej konkurencji sprawdzaliśmy, jaki odsetek uczniów z poszczególnych klas przyszedł do szkoły w kolorowych skarpetkach nie do pary. Konkurencja ta okazała się bardzo wyrównana w czterech oddziałach - 100 % uczniów spełniło to kryterium. W czwartej konkurencji uczniowie popisali się wiedzą na temat wiosny. Trzyosobowa reprezentacje poszczególnych klas odpowiadała na pytania testu skonstruowanego przy pomocy aplikacji Kahoot. W całej rywalizacji najlepsi okazali się uczniowie klasy piątej. W tym dniu mnóstwo atrakcji dla najmłodszych uczniów naszej szkoły przygotowali rodzice i nauczyciele. Odwiedziła ich również Pani Wiosna, rozdając pyszne lizaki.
19 marca w MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej odbył się turniej szachowy, w którym udział wzięło łącznie 72 zawodników w trzech kategoriach wiekowych, z podziałem na chłopców i dziewczęta. W tym licznym gronie nie mogło także zabraknąć zawodników ze Szkoły Podstawowej w Ołdakach – Polonii. Reprezentowali nas uczniowie klasy piątej: Martyna Godlewska, Jakub Podbielski, Piotr Przeździecki, Szymon Przeździecki, Natalia Sutkowska i Maksymilian Zaręba.
Zawody były rozgrywane systemem „szwajcarskim” – 7 rund po 15 min. dla każdego zawodnika. Duży sukces odniosły dziewczęta. W kategorii D 12 najlepsza okazała się Martyna Godlewska, a Natalia Sutkowska zajęła trzecie miejsce. Również chłopcy walczyli bardzo dzielenie i dwóch naszych reprezentantów, mimo dużej konkurencji w kategorii chłopców do lat dwunastu, znalazło się w pierwszej dziesiątce.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom. Dziękujemy uczniom za udział w turnieju, a rodzicom za wsparcie. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Adama Podbielskiego.
15 marca 2022 r. w naszej szkole została zaprezentowana wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości zatytułowana „Ojcowie Niepodległości”.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej, uczniowie poszczególnych klas wraz z nauczycielami historii oraz wychowawcami poznawali sylwetki „Ojców Niepodległości”: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, czytali ich biogramy oraz oglądali interesujące fotografie archiwalne .Kalendarium, dokumenty archiwalne oraz mapa przybliżyły uczniom najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz zmiany granic granice II Rzeczypospolitej w latach 1918-1921.
Wystawa okazała się doskonałą lekcją historii. Stwarzała również możliwość samodzielnego poznawania wiadomości związanych z procesem odradzania się niepodległej Polski.