Szkoła
Palma to jeden z symboli zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Z tej okazji w szkole został zorganizowany konkurs na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną”. Głównym celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, a także rozwijanie zdolności plastycznych oraz promowanie talentów. Konkurs został zorganizowany w dwóch kategoriach, klasy I-III i IV-VIII. Do konkursu zgłoszono 26 palm. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięskie palmy:
Kategoria klas I – III
I miejsce Zofia Wolińska
I miejsce Paweł Wyszyński
II miejsce Natalia Dmochowska
II miejsce Natalia Zaręba
Kategoria klas IV – VIII
I miejsce Elżbieta Orzepowska
II miejsce Maksymilian Zaręba
II miejsce Kamil Zaremba
III miejsce Tomasz Szabłowski
Wszystkie palmy- duże i małe - zachwycały kolorem i bogactwem zastosowanych materiałów. Zostały wykonane z użyciem gałązek wierzbowych, bukszpanu, różnego rodzaju suszonych kwiatów oraz kwiatów wykonanych z bibuły i krepiny. Nagrodzone palmy i palma wykonana na zajęciach świetlicowych pod okiem p. Wojtkowskiej wzięły udział w XXIV Konkursie na Palmę Wielkanocną organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
W piątek, 1 kwietnia obchodziliśmy Dzień Bez Plecaka i Torebki. Nietypowa zabawa dowiodła, że nasza kreatywność nie zna granic!
Transportery dla kotów, zabawkowe pojazdy, wózki i koszyki sklepowe, a nawet taczki! To tylko niektóre z przedmiotów, do których - zamiast do plecaków i torebek - spakowaliśmy zeszyty, książki oraz drugie śniadanie.
Wspólna zabawa stała się kolejnym pretekstem do integracji i zacieśniania koleżeńskich więzi!
Teatr to niezwykłe miejsce, pełne świateł, kolorów, dźwięków, czarów na scenie …. Świat, w którym niemożliwe staje się prawdą. W teatrze zwierzęta potrafią mówić ludzkim głosem, pajacyk z drewna staje się chłopcem, a dobra wróżka pomaga w trudnych chwilach.
28 marca 2022 roku dzieci z klasy I, II, III oraz oddziału przedszkolnego pojechały do MOK w Zambrowie na spektakl teatralny ,,Pinokio”, wystawiany przez Katolicki Teatr Edukacji.
Dzieci z dużym zaciekawieniem śledziły losy drewnianego pajacyka, którego marzeniem było zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły. Jednak chęć przygody i poznania świata okazały się bardziej kuszące. Pinokio zlekceważył przestrogi Świerszcza i uciekł z domu. Pajacyk spotkał na swej drodze podstępnego Lisa, mamiącego obietnicami Osła i dobrą Błękitną Wróżkę. Ostatecznie Pinokio przekonał się, że kłamstwo nie popłaca. Zrozumiał też, że starszym należy się szacunek, a miłość naprawdę czyni cuda.
Przedstawienie „Pinokio" bardzo podobało się naszym wychowankom. Dzieci podziwiały grę aktorów – ich interpretację bajki, stroje, dekoracje i rekwizyty. Wyjątkowym atutem przedstawienia była oprawa muzyczna: piękne, wpadające w ucho piosenki oraz zaskakujące efekty specjalne.
Widowisko zapewniło znakomite doznania estetyczne, które zwiększyły wrażliwość uczniów i zachęciły do częstszych wizyt w teatrze.
25 marca naszą szkołę odwiedził mł. asp. Artur Dziwulski - dzielnicowy gminy Andrzejewo, który przeprowadził z uczniami klasy IV - VIII zajęcia pt. "Hejt - mowa nienawiści". Policjant wyjaśnił, na czym polega zjawisko hejtu i kto jest hejterem, jak walczyć z negatywnymi komentarzami w Internecie oraz jakie konsekwencje może ponieść osoba, która jest autorem obraźliwych, czy agresywnych wypowiedzi.
W bieżącym roku szkolnym już po raz trzeci odbyły się rozgrywki Szkolnej Ligi Szachowej. Podobnie jak w latach ubiegłych, zawody były prowadzone na platformie lichess.org. Uczniowie rozegrali w lutym i w marcu cztery mini turnieje. W końcowej klasyfikacji brany był pod uwagę wynik z trzech najlepszych rozgrywek. Nasze zmagania podsumowaliśmy podczas obchodów pierwszego dnia wiosny. Spośród wszystkich uczestników najlepszy okazał się Kacper Choromański z klasy ósmej, drugie miejsce zajął Jakub Podbielski z klasy piątej, a trzecie Natalia Sutkowska także z klasy piątej. Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepsi medale, a zwycięzca puchar.
25 marca 2022 r. uczniowie klas I – IV obejrzeli spektakl z Teatru Maska w Rzeszowie pt. „Zaginiony świat”. Spektakl powstał na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. Ekscentryczny profesor Challenger ogłasza, że podczas swojej ostatniej podróży wpadł na trop żywych dinozaurów, i Instytut Zoologii organizuje ekspedycję badawczą. Natalia Malone – córka jednego z uczestników wyprawy – postanawia, że za nic w świecie nie przegapi możliwości spotkania oko w oko z dinozaurem. Podczas wyprawy przezywa wiele przygód, a przede wszystkim odkrywa, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach.
Spektakl bardzo podobał się młodym widzom, którzy spontanicznie reagowali na liczne niespodzianki czyhające na podróżników w „zaginionym świecie”.
Co nas różni, co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś ma inną postawę, inne poglądy niż my? Na te i podobne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy ósmej 23 marca 2022 r. podczas warsztatów online, prowadzonych przez edukatora z Muzeum Polin.
Uczniowie i uczennice w aktywny sposób pracowali nad tematem różnorodności, tożsamości i nierówności społecznych. Po obejrzeniu krótkiego filmu oraz prezentacji dyskutowali o tym, co każdy z nas może zrobić, żeby wspierać równość w naszej dzisiejszej sytuacji.
Warsztaty upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze. Wypowiedzi uczestników świadczyły o dużym zaangażowaniu emocjonalnym w tematykę zajęć.
21marca w naszej szkole świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował Wiosenny Turniej Klas 4 -8. Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach m.in. na najładniejszą gazetkę ścienną o tematyce wiosennej oraz na najsmaczniejszą potrawę wiosenną przygotowana przez uczniów.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. W geście solidarności z osobami z Zespołem Downa zakładamy w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary. Dlatego w trzeciej konkurencji sprawdzaliśmy, jaki odsetek uczniów z poszczególnych klas przyszedł do szkoły w kolorowych skarpetkach nie do pary. Konkurencja ta okazała się bardzo wyrównana w czterech oddziałach - 100 % uczniów spełniło to kryterium. W czwartej konkurencji uczniowie popisali się wiedzą na temat wiosny. Trzyosobowa reprezentacje poszczególnych klas odpowiadała na pytania testu skonstruowanego przy pomocy aplikacji Kahoot. W całej rywalizacji najlepsi okazali się uczniowie klasy piątej. W tym dniu mnóstwo atrakcji dla najmłodszych uczniów naszej szkoły przygotowali rodzice i nauczyciele. Odwiedziła ich również Pani Wiosna, rozdając pyszne lizaki.