Szkoła
Dnia 11.06.2018r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Beatą Stencel wyruszyli na wspólne ognisko. Wycieczka rozpoczęła się od przejażdżki bryczką, która czekała pod budynkiem szkoły. W trakcie podróży uczniowie mieli okazję podziwiać wiejskie tereny oraz dokładnie przyjrzeć się okolicom, które na co dzień pokonują autobusem szkolnym. Przejazd zakończył się w Jachach, w remizie strażackiej, gdzie na uczniów czekało przygotowane przez ich rodziców ognisko. Po wspólnym posiłku dzieci mogły pograć
w piłkę, pobawić się w gry zespołowe na terenach zielonych wokół remizy. W czasie deszczu, który zastał zebranych, dzięki udostępnieniu całego budynku straży, mogli schować się
w nim i razem poczekać na słońce. Na koniec klasa III z wychowawczynią wróciła do szkoły, by móc podsumować wspólny wyjazd i zakończyć dzień szkolny.
Za pomoc w zorganizowaniu i przygotowaniu wyjazdu oraz ogniska wychowawczyni wraz z uczniami klasy III serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, a w szczególności państwu Agnieszce i Piotrowi Choromańskim za możliwość przejażdżki prawdziwą bryczką.
Beata Stencel
Po raz kolejny mogliśmy podziwiać występ teatralny Rodziców naszych kolegów i koleżanek. Tym razem z okazji Dnia Dziecka Rodzice przygotowali teatralną niespodziankę – baśń pt. „Kopciuszek”, wykazując się ponownie swoimi zdolnościami aktorskimi.
Występ Rodziców wzbudził zachwyt publiczności, która bawiła się doskonale oraz gromkimi brawami nagrodziła aktorów. Rodzice pięknie śpiewali, tańczyli, z zaangażowaniem i wielkim talentem wcielali się w graną postać. Wykazali się również wielką pomysłowością w wykonaniu strojów i dekoracji.
Dziękujemy naszym Rodzicom – Aktorom za piękny występ i czas poświęcony na jego przygotowanie.
Jak co roku dla wszystkich dzieci maj jest miesiącem, w którym z wielkim zaangażowaniem i trudem przygotowują występy dla ukochanych Mam, które 26 maja obchodzą swoje święto. W naszej szkole dzieci przedstawiają programy artystyczne nie tylko dla Mam, a również dla Tatusiów, obchodząc wspólnie Dzień Rodziny. 29 maja 2018 r. przybyli do naszej szkoły zaproszeni goście, nasi rodzice, dla których przygotowaliśmy liczne niespodzianki. Podczas starannie przygotowanych występów dzieci z klas młodszych prezentowały swe talenty recytatorskie, wokalne i taneczne, budząc zachwyt w oczach najbliższych. W przedstawieniu „Legenda o smoku wawelskim” wystąpili uczniowie z klasy IV. Wszyscy z podziwem patrzyli na piękne stroje krakowskie, w których wystąpiły dziewczęta, podziwiali grę małych aktorów, próbowali wspólnie śpiewać piosenki.
Dzień Rodziny to wspaniały czas zarówno dla rodziców, jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić razem.
28 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Ruskołęce Starej odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „ Młode Talenty 2018”pod patronem starosty powiatu Zbigniewa Kamińskiego i wójta gminy Andrzejewo Michała Rutkowskiego. W tym roku przewodnim tematem konkursu było 100 - lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę – „Niepodległa w naszych sercach”. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice:
w kategorii klas 0 – III:
- Oliwia Wojtkowska – op
- Alicja Sadłowska – kl. I
w kategorii klas IV – V:
- Angelika Świderska – kl.IV
- Julia Żyłowska – kl. IV
w kategorii klas VI – VII:
- Patrycja Sutkowska – kl. VII
- Paulina Żyłowska – kl. VII.
Wszystkie dziewczynki wspaniale recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. Angelika Świderska za interpretację wiersza Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń” uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy!
28 maja 2018 r. uczniowie klas młodszych wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Agnieszką Frączek, które miało miejsce w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo. Pani Agnieszka Frączek urodziła się i mieszka w Warszawie. Jest doktorem językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką wielu książek dla dzieci, takich jak Chichopotam, Słoń na hulajnodze, Ale heca, Co ja plotę, Dobre obyczaje czyli z przyrodą za pan brat, Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące języki oraz wielu, wielu innych. Każda książka Agnieszki Frączek to wspaniała lektura i jednocześnie zabawa dla dzieci i dla dorosłych. Wiersze zaskakują pomysłami, a ich lekki styl sprawia, że niemal od niechcenia wchodzą do głowy. Autorka i jej twórczość wywarła wielkie wrażenie na uczestnikach spotkania. Dzieci z zainteresowaniem słuchały fragmentów utworów czytanych przez Panią Frączek. Bawiły się wspaniale, czas mijał niepostrzeżenie. Szkoda, że spotkanie tak szybko się skończyło.
- maja 2018 r. w odbyła się kolejna edycja organizowanego przez naszą szkołę Międzyszkolnego Konkursu Ogólnowiedzowego „Mądra Główka”. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Andrzejewo, Pan Michał Rutkowski. Ze względu na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości nasz konkurs miał charakter nie tylko wiedzowy, ale także patriotyczny. Jego cele, zgodne z hasłem przewodnim „Wiem wszystko o Polsce”, to:
- pogłębienie wiadomości o Polsce;
- poznanie piękna ziemi ojczystej;
- przybliżenie aspektów geograficznych, przyrodniczych i kulturoznawczych Polski;
- kształtowanie poczucia jedności narodowej i szacunku do symboli narodowych;
- zachęcanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem wiedzy o Polsce;
- stworzenie uczniom możliwości „sprawdzenia się” w rywalizacji z innymi;
- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów;
- wyłanianie talentów.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas III, V i VI ze szkół podstawowych z gminy Andrzejewo, wyłonieni podczas eliminacji szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
w kategorii klasa III:
- Paweł Dmochowski,
- Anna Jakubiak (III miejsce),
- Natalia Sokołowska;
w kategorii klas V – VI:
- Paulina Jakubiak,
- Piotr Mystkowski (wyróżnienie),
- Karol Przeździecki (III miejsce).
Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy zwycięstwa!
W dniach 23-26 kwietnia 2018 r. wyjeżdżaliśmy na wycieczkę. Zwiedziliśmy Wrocław, Karpacz, Szklarską Porębę i stolicę Czech - Pragę. Przeszliśmy też niebieskim i żółtym szlakiem karkonoskim, otarliśmy się o zbocze Śnieżki i odpoczęliśmy w schronisku Samotnia. Był jeszcze tor saneczkowy w Karpaczu. Odwiedziliśmy także wrocławskie ZOO- Afrykanarium.
Sprzyjała nam piękna pogoda, a pensjonat Orla Skała zapewnił noclegi i smaczne wyżywienie.
Nasze zielone czapeczki zwracały ogólną uwagę turystów i wszyscy gratulowali nam pomysłu.
Wiesława Jastrzębska