Szkoła
W środę, 12 września 2018 r. nasza drużyna, złożona z uczniów klasy ósmej, wraz z opiekunem panią dyrektor Agnieszką Choromańską uczestniczyła w grze terenowej „Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty”. W trakcie wykonywania zadań pokonaliśmy trasę z Łętownicy do Andrzejewa, zatrzymując się w dziesięciu bazach. W każdej poznawaliśmy różne epizody bitwy i wykonywaliśmy zadania nawiązujące do tych wydarzeń. Nasze umiejętności sprawdzali punktowi odgrywający role prawdziwych bohaterów sprzed 79 lat. Grę zakończyliśmy przy Mauzoleum Żołnierzy 18 Dywizji, gdzie, przed wykonaniem zadania, zapaliliśmy znicz i minutą ciszy uczciliśmy pamięć wrześniowych bohaterów.
Za udział w grze i wykonanie wszystkich zadań otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Cieszymy się, ze mogliśmy wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu.
Serdecznie zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019, które odbędzie się 3 września 2018 r.
Początek uroczystości godz. 9.00.
Uczniowie biorący udział w części artystycznej na festynie (Dzień Kukurydzy) proszeni są do przybycia do szkoły w czwartek, 16 sierpnia 2018 r. Początek pròby o godzinie 9.15.
W Szkole Podstawowej w Ołdakach Polonii trwają intensywne prace przygotowujące do nowego roku szkolnego. W lipcu rozpoczął się gruntowny remont łazienek, którego celem jest poprawa warunków sanitarnych oraz dostosowanie sanitariatów do wieku i wzrostu dzieci. W ramach zadania wykonano następujący zakres prac: ułożenie płytek na ścianach i podłodze, montaż kabin toaletowych oraz armatury sanitarnej i luster itp. Dzięki inwestycji od września uczniowie będą mieli możliwość korzystania z nowych, kolorowych, funkcjonalnych i przyjaznych łazienek.
Ponadto odbywa się kompleksowy remont pomieszczeń przeznaczonych na gabinet dyrektora i sekretariat oraz adaptacja dawnego gabinetu na magazyn sprzętu sportowego.
Całkowity koszt prac modernizacyjno – remontowych zostanie pokryty z budżetu gminy Andrzejewo.
W poniedziałkowy poranek 18.06.2018r. dzieci z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii rozpoczęły razem ze swoimi wychowawczyniami wspólną podróż do Białegostoku. Pierwszym punktem wycieczki był park Jurajski, gdzie wszyscy mieli okazję przejść ścieżką edukacyjną wraz z przewodnikiem i zobaczyć na żywo historię wymarłych wiele lat temu dinozaurów. Po tym spacerze na dzieci czekało wiele atrakcji takich jak: park linowy, autodrom, kolejka górska czy karuzela, z których każdy mógł skorzystać według własnych upodobań. Następnym punktem szkolnej wyprawy była papugarnia, w której odwiedzający mogli przyjrzeć się z bliska kilkudziesięciu papugom różnych gatunków oraz je nakarmić. Kolorowe ptaki sprawiły uczniom wiele radości, ale były też dużym zaskoczeniem. Po wizycie w papugarni wycieczka udała się do białostockiego Jumper Parku. Przez godzinę dzieci oddały się znakomitej zabawie z wykorzystaniem trampolin, przeszkód, air track’u, gdzie mogły startować w najrozmaitszych konkurencjach, wyzwaniach, próbować sił w robieniu salt, fikołków i innych ewolucji. Ostatnim punktem wyjazdu był posiłek w ulubionej przez najmłodszych restauracji Mc Donalds. W drodze powrotnej wszyscy opadli z sił i skorzystali z drzemki. Wycieczka zakończyła się szczęśliwie pod budynkiem szkoły, skąd uczniowie zostali odebrani przez swoich rodziców.
Beata Stencel
12 czerwca 2018 r. uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej odwiedzili lokalnego twórcę, pana Marka Turkota, aby obejrzeć wykonywane przez niego prace i poznać technikę ich wykonania. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli linoryty wykonane przez pana Marka, wysłuchali opowiadania o tym, jak powstały prace. Mieli również możliwość obserwacji twórcy przy pracy, który pokazywał im i objaśniał kolejne etapy powstawania linorytu. Uczniowie byli pod wrażeniem talentu artysty, a także wysiłku, jaki musi włożyć w każde swe dzieło, dlatego też zadawali twórcy wiele pytań. Dowiedzieli się też, w jaki sposób Pan Turkot rozpoczął swoją przygodę z linorytem.
Kilkanaście lat temu pan Marek trafił do środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży, jego talent plastyczny odkryła jedna z terapeutek i instruktorek zajęć plastycznych. Pan Turkot poznał dzięki niej technikę linorytu i zafascynował się nim. Swoje pierwsze próby graficzne podjął 14 lat temu. Pomysły do swoich prac czerpie z natury. Od 2003 roku regularnie bierze udział w międzynarodowych plenerach dla twórców niepełnosprawnych, organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Twórców Niepełnosprawnych „NIKE” z Białegostoku. Jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów plastycznych oraz zdobywcą nagród i wyróżnień, w tym wyróżnienia w XV Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Artystycznej, która miała miejsce 2011 roku w Warszawie, a zorganizowana została przez Fundację „Zdrowie Publiczne”.
Dziękujemy panu Markowi Turkotowi za ciekawe opowiadanie o swojej twórczości i pokazanie linorytów.