Szkoła
W czwartek, 15 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ”MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawaniu tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.
Uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z trzydziestu pytań z dziedziny pożarnictwa i pierwszej pomocy medycznej. Z pośród dwunastu uczestników wyłoniono czterech reprezentantów Gminy Andrzejewo do eliminacji powiatowych, którzy wykazali się największą znajomością przepisów i umiejętnościami w zakresie w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci bonów podarunkowych ufundowanych przez Wójta Gminy Andrzejewo Panią Beatę Ponichterę.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Rafał Dmochowski i Gabriel Kos, uczniowie klasy IV oraz Martyna Godlewska i Natalia Sutkowska, uczennice klasy VII.
Nasi reprezentacji wypadli wspaniale. Natalia Sutkowska zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast Rafał Dmochowski w swojej kategorii wiekowej uzyskał drugą lokatę. Będą reprezentowali Gminę Andrzejewo na eliminacjach powiatowych.
Dziękujemy naszym zawodnikom za wysiłek włożony w przygotowanie się do turnieju oraz życzymy dalszych sukcesów.
12. 02. 2024r. przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i III wybrali się wraz z opiekunami do MDK w Zambrowie na spektakl teatralny pt.: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, a był on bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce.
Pocahontas zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. W czasie konfliktów między Indianami i białymi osadnikami ona jedna kieruje się głosem serca i znajduje sposób, aby osoby z dwóch różnych kultur mogły żyć razem w pokoju. Na scenie można było zobaczyć również przyjaciół Pocahontas i ich niesamowite perypetie.
Niewątpliwie walorami przedstawienia były interesujące kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja bohaterów, ciekawa sceneria, indiańska muzyka i taniec, a także wartka akcja i śmieszne dialogi. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.
9 lutego w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania. To dzień, który stwarza kolejną okazję do wprowadzenia dzieci w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy.
Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
Najnowsze badania naukowe nie pozostawiają złudzeń – czytanie na głos rozwija nawet kilkumiesięczne niemowlęta! Regularne sięganie po książki nie tylko stwarza atmosferę bliskości, ale też przynosi szereg korzyści dla młodszych i starszych dzieci.
A więc czytajmy codziennie, a nie tylko od święta.
29 listopada 2023r. odbył się w naszej szkole Dzień Piżamy. Był to przede wszystkim dzień solidarności z dziećmi chorymi na choroby nowotworowe. W tym roku wszystkie zebrane pieniądze z akcji trafią na budowę magicznego bajkowego centrum rehabilitacji i fizjoterapii dla onkodzieci - "MOGWART - Mogę i jestem tego wart". My również dokładamy cegiełkę, wpłacając zebraną tego dnia kwotę w wysokości 600 zł na konto fundacji "Gdy liczy się czas".
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji "Dzień Piżamy".
W środę, 29 listopada przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Przekłuwały serduszka, aby dowiedzieć się, jakie imię będzie nosiła ich wybranka lub wybranek. Za pomocą przygotowanych rekwizytów i butelki sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.
25 listopada uczniowie klasy IV, V i VI w klasowych rozgrywkach przystąpili do konkursu znajomości lektur szkolnych omawianych na lekcjach języka polskiego. Podczas gry w gry planszowe oparte na lekturach sprawdzili swoją znajomość następujących książek: Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”, Clive Staples Lewis. „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie wykazali się duża znajomością utworów i po zaciekłej walce wyłoniono w każdej grupie liderów.
Gratulujemy zwycięzcom!
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa.
25 listopada w oddziale przedszkolnym obchodzono Dzień Pluszowego Misia, podczas którego każde dziecko przyszło ze swoim ulubionym pluszakiem. Podczas Dnia Pluszowego Misia dzieci poznały historię powstania misia. Prowadzone były różne zajęcia związane z pluszowymi misiami, m.in. taniec z misiem, zabawy ruchowe z misiem. Dzieci wykonywały prace plastyczne, których bohaterem był oczywiście przesympatyczny miś. Przedszkolaki poznały również różne bajki o misiach.
Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach i z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Pozowały również do zdjęcia w fotobudce. Na przerwach gościliśmy uczniów z innych klas, którzy chętnie przyłączyli się do wspólnej zabawy. Dzień Pluszowego Misia dostarczył przedszkolakom wiele uśmiechu oraz radości.
22 listopada dzieciaczki z oddziału przedszkolnego obchodziły DZIEŃ KREDKI. Z tej okazji odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej! Przedszkolaki brały udział w zabawach muzyczno - ruchowych przy piosence pt. „Kolorowe Kredki". Dzieci poznały rodzaje kredek, tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości. Na koniec w grupach wykonały duże kredki z wydzieranek z kolorowego papieru, które ozdobiły naszą salę. Można było również zrobić zdjęcie w fotobudce.