Szkoła
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole rozpoczęły się już pod koniec kwietnia. Wówczas na tablicy pojawiły się zasady gry typu cluedo, skierowanej do uczniów klas IV- VI. Zadaniem uczestników gry było odkrycie drogą eliminacji, po wykonaniu kolejnych etapów, nazwiska zdrajcy posądzonego o kradzież Konstytucji. Kolejnym etapem był uroczysty apel upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli znaczenie tego doniosłego aktu prawnego oraz jego wpływ na losy naszego kraju. Apel przebiegł w podniosłej atmosferze i był ważną lekcją patriotyzmu dla całej społeczności szkolnej. Obchody zakończyły się grą terenową, podczas której uczestnicy odkryli kulisy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Zabawę rozpoczęliśmy odczytaniem listu od króla Stanisława Augusta. Przygotowano 2 trasy, każda z nich dedykowana była innej grupie odbiorców- jedna dla uczniów klas IV-VI, a druga VII-VIII. Na terenie szkoły zostały umieszczone pytania dotyczące wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Zadaniem uczniów było odszukanie ich i udzielenie na nie odpowiedzi w specjalnie przygotowanej krzyżówce. Wygrani otrzymali "szkolne bony”, które mogą wykorzystać w dowolnym przez siebie terminie.
W ramach programu "Projektor - Wolontariat Studencki" nas uczniowie uczestniczyli w ciekawych i inspirujących warsztatach. Poznawali niezwykłe właściwości różnych substancji. Spotkanie z osobami rozpoczynającymi studia było także okazją do dyskusji na temat wyboru przyszłej szkoły, uczelni i zawodu.
15 kwietnia 2025 r. nasza szkoła brała udział w konkursie EKO - Clovin organizowanym przez firmę Clovin z Czyżewa. Konkurencje konkursowe dotyczyły wiedzy z zakresu ekologii oraz połączone były z rywalizacją sportową. W konkursie wystartowało 15 drużyn. Nasz zespół składający się z uczniów klasy VIII udowodnił, że posiada ogromną wiedzę na tematy związane z ekologią, a także to, że doskonale potrafią współpracować w grupie.
Nasza szkoła wzięła udział w 27. edycji Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną w Ciechanowcu, który na stałe wpisał się w tradycję regionu. Uczniowie, pełni zaangażowania i kreatywności, wykonali przepiękne wielkanocne palmy, które zostały dostarczone na miejsce przez panią Wojtkowską.
Każdemu uczestnikowi pani Dyrektor wręczyła czekoladę. Z wynikami konkursu oraz osiągnięciami naszych uczniów można zapoznać się na zdjęciu poniżej.
Jesteśmy dumni z udziału w tym pięknym, regionalnym wydarzeniu. To świetna okazja do kultywowania tradycji i wspólnego działania!

14 marca odbyły się powiatowe eliminacje konkursu pożarniczego "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentował Michał Szabłowski, który sumiennie przez długi czas zgłębiał ogrom wiedzy dotyczącej ochrony przeciwpożarowej.
Gratulujemy i dziękujemy!
14 marca 2025 roku uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Fundację mBanku, której tematem przewodnim był "Piknik matematyczny" w ramach programu mSilnia. W trakcie wycieczki uczniowie uczestniczyli w warsztatach matematycznych, a spotkanie poprowadził Przemysław Banat, doktor Politechniki Warszawskiej oraz zawodnik futbolu amerykańskiego. Następnie odbył się teleturniej matematyczny „Misja: Matma!”. Uczniowie mieli również okazję skosztować pysznego poczęstunku. Po emocjonujących rozgrywkach uczestnicy zwiedzili ekspozycję w Centrum Nauki Kopernik. Dla urozmaicenia programu, uczniowie odwiedzili park trampolin, a w drodze powrotnej zatrzymali się na posiłek w McDonaldzie. Wycieczka była pełna wrażeń i na długo pozostanie w pamięci wszystkich biorących w niej udział.
Piątego lutego kolejny raz obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania ustanowiony w 2010 roku przez LitWorld, organizację non-profit, wierzącą w moc czytania. W związku z tym świętem ogłoszono czwartą edycję ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Cała Polska czyta na głos 2025”, trwającą do końca lutego.
Głównym celem akcji było uświadomienie wszystkim, dużym i małym czytelnikom, znaczenia czytania na głos poprzez zaangażowanie jak największej liczby uczniów, nauczycieli, rodziców oraz poetów i pisarzy do wspólnego stworzenia bazy utworów literackich (odczytywanych na głos w całości lub we fragmentach). Nagrania wybranych tekstów w dowolnej wersji językowej każda ze szkół publikowała na wspólnym Padlecie udostępnionym przez organizatorkę tej akcji panią Monikę Kahn. .
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie już trzeci raz. Tym razem do wspólnego czytania przyłączyły się również dzieci z klasy II. Oprócz maluchów fragmenty wybranych przez siebie książek czytali chętni uczniowie z klasy IV, VI, VII i VIII.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zachęcam do codziennego głośnego czytania!
Nagrania naszych uczniów można wysłuchać pod linkiem: https://padlet.com/insula/5-ca-a-polska-czyta-na-g-os-2025-p67j3zu9i3fatn7y
Dostęp do wszystkich dziewięciu tablic w Padlecie (ponad 300 nagrań) oraz nagrania przygotowane specjalnie dla akcji „Cała Polska czyta na głos 2025” przez panią Elizę Piotrowską, pisarkę dla dzieci i tłumaczkę, pana Marka Michalaka, autora książek dla dzieci oraz byłego Rzecznika Praw Dzieci oraz panią Małgorzatę Swędrowską, propagatorkę czytania wrażeniowego, można znaleźć pod linkiem: https://wakelet.com/wake/lII0pwTiWcKFUlfl-nU6k
Dlaczego warto czytać na głos?
Głośne czytanie poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wspomaga koncentrację, zwalcza nieśmiałość, relaksuje, dotlenia mózg. Wzmacnia więź między dorosłym a dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną, stymuluje rozwój umysłu, ułatwia samodzielne czytanie i pisanie. Czytajmy więc głośno i wyraźnie!
