Szkoła
12 marca uczniowie klasy I i dzieci z oddziału przedszkolnego wzięli udział w zajęciach na sali zabaw w Zarębach Kościelnych. O godz. 09.00 wycieczkowicze przybyli na miejsce, gdzie z parkingu wszyscy udali się do upragnionej sali zabaw. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i opowiedziała o zasadach, jakie panują podczas pobytu w sali. Następnie dzieci udały się do szatni, gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyły do zabawek, które już na nich czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł usiąść na krzesełku przy stoliczku w sali obok, zjeść kanapkę i napić się. Nasza wycieczka bardzo szybko dobiegła końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci o godzinie 11.30 powróciły do szkoły. Podczas drogi powrotnej na żadnej twarzy nie było widać zmęczenia, a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez cały czas.
Tydzień Gramatyki to coroczne święto obchodzone w dniach 4 – 8 marca, które ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie poprawnej i precyzyjnej komunikacji w języku pisemnym i mówionym.
W naszej szkole po raz pierwszy odbyły się z tej okazji specjalne zajęcia. Klasy IV - VI codziennie mierzyły się z wyzwaniami gramatycznymi, jednocześnie ucząc się i bawiąc. Dzięki grom i zabawom uczniowie w sposób aktywny, ciekawy i kreatywny powtórzyli znane im zagadnienia. Odbył się m.in. gramatyczny spacer po szkole, gramatyczne pranie, gramatyczna ruletka, gramatyczny taniec. Okazało się, że gramatyka nie jest wcale taka trudna.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W naszej szkole, zgodnie z wieloletnią tradycją, także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – na lekcjach języka polskiego prezentowaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, braliśmy udział w grze edukacyjnej „Mam to na końcu języka”, mającej na celu kształtowanie świadomości językowej uczniów, propagowanie poprawnej polszczyzny oraz doskonalenie sprawności umysłowych (pamięci, koncentracji uwagi, spostrzegawczości).
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego po raz kolejny stały się okazją, by zwrócić uwagę na podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasz język ojczysty.
W czwartek, 15 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ”MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawaniu tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.
Uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z trzydziestu pytań z dziedziny pożarnictwa i pierwszej pomocy medycznej. Z pośród dwunastu uczestników wyłoniono czterech reprezentantów Gminy Andrzejewo do eliminacji powiatowych, którzy wykazali się największą znajomością przepisów i umiejętnościami w zakresie w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci bonów podarunkowych ufundowanych przez Wójta Gminy Andrzejewo Panią Beatę Ponichterę.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Rafał Dmochowski i Gabriel Kos, uczniowie klasy IV oraz Martyna Godlewska i Natalia Sutkowska, uczennice klasy VII.
Nasi reprezentacji wypadli wspaniale. Natalia Sutkowska zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast Rafał Dmochowski w swojej kategorii wiekowej uzyskał drugą lokatę. Będą reprezentowali Gminę Andrzejewo na eliminacjach powiatowych.
Dziękujemy naszym zawodnikom za wysiłek włożony w przygotowanie się do turnieju oraz życzymy dalszych sukcesów.
12. 02. 2024r. przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i III wybrali się wraz z opiekunami do MDK w Zambrowie na spektakl teatralny pt.: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, a był on bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce.
Pocahontas zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. W czasie konfliktów między Indianami i białymi osadnikami ona jedna kieruje się głosem serca i znajduje sposób, aby osoby z dwóch różnych kultur mogły żyć razem w pokoju. Na scenie można było zobaczyć również przyjaciół Pocahontas i ich niesamowite perypetie.
Niewątpliwie walorami przedstawienia były interesujące kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja bohaterów, ciekawa sceneria, indiańska muzyka i taniec, a także wartka akcja i śmieszne dialogi. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.
9 lutego w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania. To dzień, który stwarza kolejną okazję do wprowadzenia dzieci w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy.
Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
Najnowsze badania naukowe nie pozostawiają złudzeń – czytanie na głos rozwija nawet kilkumiesięczne niemowlęta! Regularne sięganie po książki nie tylko stwarza atmosferę bliskości, ale też przynosi szereg korzyści dla młodszych i starszych dzieci.
A więc czytajmy codziennie, a nie tylko od święta.
29 listopada 2023r. odbył się w naszej szkole Dzień Piżamy. Był to przede wszystkim dzień solidarności z dziećmi chorymi na choroby nowotworowe. W tym roku wszystkie zebrane pieniądze z akcji trafią na budowę magicznego bajkowego centrum rehabilitacji i fizjoterapii dla onkodzieci - "MOGWART - Mogę i jestem tego wart". My również dokładamy cegiełkę, wpłacając zebraną tego dnia kwotę w wysokości 600 zł na konto fundacji "Gdy liczy się czas".
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji "Dzień Piżamy".