Szkoła
17 października 2017 r. okazał się niezwykłym dniem dla jedenastu pierwszoklasistów naszej szkoły. Tego właśnie dnia, po wielu próbach i wypełnieniu licznych zadań, do grona uczniów naszej szkoły dołączyli nasi młodsi koledzy. W obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i starszych kolegów zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania zadawane im przez Dobrą i Złą Wróżkę. Okazało się, że pierwszaki mają ogromną wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Następnie Pani Dyrektor Agnieszka Choromańska pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
16 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i zaproszeni goście.
Jak co roku, uczciliśmy ten dzień wierszem i piosenką, dziękując nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę i okazywane serce. Na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy IV w humorystycznym przedstawieniu pt. „Ananasy z naszej klasy”. Następnie chór szkolny zaśpiewał kilka piosenek okolicznościowych. Nie zabrakło też koncertu skrzypcowego w wykonaniu Angeliki Świderskiej. Dzień ten osłodziła dodatkowo Rada Rodziców, która przygotowała ogromny kosz słodyczy.
Mamy nadzieję, że słowa podziękowań i serdecznych życzeń będą towarzyszyć pracownikom szkoły i nauczycielom do końca roku szkolnego.
6 października 2017 roku uczniowie klas I – III udali się do Biblioteki Publicznej Gminy Andrzejewo, aby spotkać się z aktorami z Teatru Edukacji i Profilaktyki z Krakowa ,którzy przygotowali następujące spektakle dla najmłodszych :
" Każda mądra głowa zna magiczne słowa",
" To największe jest szaleństwo nie znać słowa bezpieczeństwo",
-Na końcu świata...Przygody Misia i Kacpra pirata",
-"Na tropie afery , gdzie podziały się litery" .
Wesołe i jednocześnie pełne refleksji przedstawienia bardzo podobały się małym widzom. Publiczność żywiołowo reagowała na zwroty akcji, włączała się w tok spektakli, wspólnie z aktorami śpiewała refreny piosenek. Gromkimi brawami nagrodziła występujących aktorów.
23 września 20 uczniów z naszej szkoły, pod opieką panów Kamila Raczyńskiego i Damiana Jasko, wzięło udział w X Pielgrzymce Wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej – Królowej Młodzieży. O godzinie ósmej spotkaliśmy się przed budynkiem szkoły i wspólnie z koleżankami i kolegami ze szkoły w Starej Ruskołęce udaliśmy się autokarem do Sokół, gdzie po modlitwie w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP ruszyliśmy na ośmiokilometrowy pielgrzymi szlak. W trakcie wędrówki do Maryi wspólnie odmówiliśmy modlitwę różańcową i śpiewaliśmy pielgrzymkowe pieśni.Do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej dotarliśmy około godziny 13, tu uczestniczyliśmy w Eucharystii i nawiedziliśmy kaplicę Cudownego Obrazu. Po opuszczeniu kościoła poszliśmy na wspólny posiłek i zabawę do remizy OSP. Na zakończenie naszego pobytu w Płonce Kościelnej udaliśmy się do źródełka znajdującego się około pół kilometra od świątyni. Pielgrzymka, w której uczestniczyliśmy była dla nas doskonałą okazją do modlitwy i duchowego umocnienia. Mogliśmy w niej uczestniczyć dzięki wsparciu władz Gminy Andrzejewo, które dofinansowały transport autokarowy. Serdecznie dziękujemy.
Członkowie SKC w Ołdakach-Polonii
13 września 2017 roku pięcioro uczniów z klasy siódmej pod opieką wychowawcy wzięło udział w grze terenowej poświęconej ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Jej organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Towarzystwem Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej. Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy, skąd uczestnicy rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa, jednocześnie wykonując zadania wyznaczone przez organizatorów. Jednym z nich było udzielenie pomocy rannemu żołnierzowi i rozwiązanie testu z zakresu pierwszej pomocy. Inne zadania okazały się również niezwykle ciekawe i kształcące. Uczestnikom bardzo podobało się poszukiwanie ukrytych w ziemi łusek przy pomocy wyrywacza metali, gaszenie „płonącej osady” z wykorzystaniem zabytkowej pompy strażackiej. Mieli także okazję przyjrzeć się z bliska jak wyglądało umundurowanie polskiego piechura w wrześniu 1939 roku oraz poznać elementy wyposażenia niemieckiego i polskiego żołnierza. Zwiedzili również ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty miejsca: pomnik i mural w Łętownicy, pola, na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, Mauzoleum Żołnierzy 18 Dywizji Piechoty, mural w Andrzejewie.
Następną imprezą, w której uczestniczyli nasi uczniowie z klasy szóstej i siódmej był III Rajd Rowerowy „ ŚLADAMI 18 DYWIZJI PIECHOTY – MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2017 zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Andrzejewo przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Andrzejewie, Urzędem Gminy Andrzejewo i Urzędem Gminy Szumowo.
Rajd rozpoczął się w Mauzoleum Żołnierzy 18 Dywizji Piechoty w Andrzejewie. Tam delegacja naszej szkoły zapaliła znicz i ,razem z pozostałymi uczestnikami, minutą ciszy uczciła pamięć poległych. Wszyscy zebrani wysłuchali prezentacji pani Ewy Warszawin, która przedstawiła zebranym historię powstania mauzoleum i krótkie dzieje 18 Dywizji Piechoty. Następnie w Kościele pw. WNMP w Andrzejewie uczestnicy rajdu obejrzeli wystawę fotografii poświęconą 18 DP oraz i wysłuchali prelekcji poprowadzonej przez p. Damiana Jasko. Kolejnym punktem, przed którym zatrzymali się rowerzyści był pomnik poświęcony poległym w Łętownicy. Tu także uczczono pamięć poległych. Sprawdzeniem wiedzy ze znajomości historii 18 DP , jaką uczestnicy wynieśli z rajdu, był krótki quiz z nagrodami. Rajd zakończył się pysznym poczęstunkiem, przygotowanym przez gospodarzy. Podczas ogniska młodzież wspólnie z Klubem Seniora w Andrzejewie śpiewała żołnierskie i patriotyczne pieśni.
W tym samym dniu, tj. 14 września 2017 r. dzieci klasy drugiej i trzeciej wzięły udział w zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo warsztatach plastyczno-historycznych - melodie węgla i papieru z Piotrem Karsznią, który niezwykle ciekawe opowiadanie urozmaicił niezwykłymi rysunkami. Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom, którzy z ochotą przystąpili do wykonywania swoich prac.
20 sierpnia 2017 r. nasza szkoła, jak co roku, uczestniczyła w Dniach Kukurydzy w Andrzejewie. Pokazaliśmy widzom to, co robimy najlepiej w myśl hasła: Każdy ma jakiś talent, należy go tylko odkryć”. Lubimy śpiewać, tańczyć, recytować, dlatego też podczas festynu zaśpiewaliśmy, zatańczyliśmy i zarecytowaliśmy humorystyczne utwory Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Tematem przewodnim naszego programu były humorystyczne przygody i przeżycia Wicusia Trzepałkiewicza, bohatera monologów Marii Kownackiej, które brawuro wykonali Adam Zaremba i Julia Żyłowska. Mamy nadzieję, iż nasz program przypadł widzom do gustu.
9 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół w Rosochatem Kościelnem odbyła się druga edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas VI z gminy Czyżew i Andrzejewo.
Celem konkursu było:
-zwiększenie zainteresowania nauką języka angielskiego,
-budowanie pozytywnych relacji między szkołami z naszego regionu,
-danie szansy sprawdzenia swojej wiedzy uczniom wyróżniającym się,
-lepsze przygotowanie do egzaminów zewnętrznych uczniów biorących udział w konkursie.
Konkurs miał formę pisemnego testu sprawdzającego poziom i umiejętności językowe uczniów.
Do konkursu przystąpiło dziesięcioro uczniów klas szóstych ze szkół z miejscowości: Czyżew, Dąbrowa Wielka, Ołdaki Polonia oraz Rosochate Kościelne. Naszą szkołę reprezentowała Paulina Żyłowska, która zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!
8 czerwca 2017 roku do rywalizacji o tytuł „Mistrz Ortografii Klas IV – VI” stanęło dwudziestu trzech uczniów z klas IV – VI. Uczestnicy konkursu musieli się wykazać znajomością zasad pisowni i uzupełnić tekst z czyhającymi na nich rozmaitymi pułapkami ortograficznymi.
Komisja oceniająca, po sprawdzeniu prac, ustaliła wyniki. Zwycięzcą tej edycji została Paulina Żyłowska z klasy VI. Dziewczynka otrzyma dyplom „Mistrz Ortografii Klas IV – VI” oraz nagrodę książkową.
Laureatce gratulujemy! Zachęcamy wszystkich – małych i dużych - do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem ojczystym.