Szkoła
Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii to też jedna wielka rodzina, dlatego też co roku spotykamy się przy wspólnej Wigilii.
W tym roku nasze wigilijne spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Agnieszka Choromańska, która przywitały wszystkich zgromadzonych i złożyła najlepsze życzenia bożonarodzeniowe. Następnie Pan Damian Jasko odczytał fragment z Pisma Świętego, po którym zabrzmiały słowa popularnych kolęd w wykonaniu członków grupy teatralnej „Ołdakowiaczki”. Do śpiewu dołączyli pozostali zgromadzeni. Tym miłym akcentem cała nasza wielka rodzina szkolna została wprowadzona w okres Świąt Bożego Narodzenia. Następnie złożyliśmy sobie nawzajem świąteczne życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Były to chwile pełne niezwykłej magii, uroku i radości. Wszyscy będziemy je długo pamiętać.
6 grudnia młodszych i starszych odwiedza Święty Mikołaj. Do naszej szkoły przybył wcześniej, bo już 5 grudnia. Na spotkanie z naszym gościem zostaliśmy odpowiednio przygotowani, ponieważ obejrzeliśmy prezentację multimedialną, po której doskonale zdaliśmy egzamin z wiedzy o Świętym Mikołaju.
Zwykle to właśnie Święty Mikołaj przynosi nam prezenty. Tym razem było inaczej, to właśnie my staraliśmy się sprawić radość naszemu gościowi, recytując mu wiersze oraz fragmenty prozy pod hasłem „Czekając na Św. Mikołaja”.
Zaprosiliśmy naszego gościa do komisji konkursowej, która oceniała recytacje naszych kolegów. Przed Mikołajem wystąpili uczniowie klas I – VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Spośród wszystkich uczestników konkursu recytatorskiego Mikołaj i jego świta wyróżnili następujących recytatorów:
- Oliwię Wojtkowską (oddział przedszkolny),
- Julię Żyłowską (klasa III),
- Angelikę Świderską (klasa III),
- Mateusza Choromańskiego (klasa III),
- Adama Zarembę (klasa III).
Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu słodkie upominki.
Mikołaj ogłosił również wyniki, rozstrzygniętego 2 grudnia 2016 r., konkursu plastyczno- technicznego pod hasłem „Święty Mikołaj”, na który dostarczono 35 pięknych prac.
Kategoria klasy IV – VI
I miejsce – Magdalena Sadłowska (kl. IV);
II miejsce – Szymon Godlewski (kl. IV);
II miejsce – Adam Zaremba (kl. IV);
III miejsce – Szymon Pieńkowski (kl. VI).
Kategoria klasy op. – III
I miejsce – Mateusz Choromański (kl. III);
I miejsce – Kacper Dmochowski (kl. III);
II miejsce– Alicja Sadłowska (op);
II miejsce – Weronika Pieńkowska (kl. III);
III miejsce – Zuzanna Rostkowska (kl. I);
III miejsce – Jakub Dmochowski (op.);
III miejsce – Maria Orłowska (kl. I);
Wyróżnienie – Adam Przeździecki (kl. III).
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe. Św. Mikołaj nie zapomniał też o pozostałych uczestnikach konkursu, wręczając im słodki upominek.
21 listopada 2016 r. wybraliśmy się na przedstawienie „Tacy jak my”, wystawiane przez Teatr Artenes z Wrocławia, poruszające ważkie tematy, bliskie zarówno nastolatkom, jak i dorosłym odbiorcom. Główny bohater sztuki, Mirek, skłania się ku przemocy i nietolerancji. Imponują mu poglądy, dające pretekst do użycia siły wobec słabszych. Spotkanie z ludźmi nietuzinkowymi, niecodzienne przeżycia i przygody w powiązaniu z głębokimi przemyśleniami powodują wewnętrzną przemianę bohatera. Obce stają się mu gry komputerowe, agresja i nietolerancja, otwiera się na potrzeby drugiego człowieka. Zaczyna poświęcać swój czas kontaktom z najbliższymi i przyjaciółmi. Spektakl wiele nas nauczył, poruszał bardzo ważne problemy m.in. zagadnienie tolerancji, empatii i zrozumienia dla innych, odpowiedzialności za własne czyny. Bardzo podobały się nam odniesienia do lektur, jedne znamy, po inne na pewno sięgniemy.
18 listopada 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się XI Regionalne Spotkania Teatralne w Czyżewie. Współorganizatorem konkursu był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Przegląd miał formułę konkursu. Po raz drugi mieliśmy okazję wystąpić na scenie czyżewskiego ośrodka kultury. Tym razem przygotowaliśmy inscenizację dwóch baśni. Nasze maluchy z grupy teatralnej - „Ołdakowiaczki – Juniorki”- zaprezentowały się w baśni „Kopciuszek”, natomiast grupa starsza – „Ołdakowiaczki” – przedstawiła baśń pt. „Calineczka”.
Nasze przedstawienia bardzo podobały się publiczności, która nagrodziła nasze wysiłki gromkimi brawami. Jury konkursu również doceniło nasze starania, przyznając nam III miejsce za wykonanie baśni „Calineczka”. Doceniono również kunszt aktorski poszczególnych członków grupy. Angelika Świderska została wyróżniona jako aktorka pierwszoplanowa za brawurowe wykonanie roli Calineczki. Natomiast Patrycja Sutkowska okazała się najlepszą aktorką drugoplanową, występując w roli myszki w baśni Calineczka. Do szkoły przywieźliśmy dyplomy, statuetkę oraz dobry humor.
Dziękujemy naszym mamom za opiekę oraz przygotowanie pięknych strojów. Szczególne słowa uznania i podziękowania kierujemy do pani Sylwii Choromańskiej za wykonanie przepięknej karety, która wzbudziła podziw nie tylko nasz, ale również organizatorów i innych uczestników przeglądu. Dziękujemy!
14 listopada 2016 r. uroczyście uczciliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystym montażu słowno – muzycznym uczniowie klas IV – VI, pod kierownictwem pana Damiana Jasko, przypomnieli trudną i bohaterska drogę Polaków do wolności, podając najważniejsze fakty dotyczące rozbiorów Polski, powstań narodowościowych oraz wydarzeń I wojny światowej, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel urozmaiciły piękne pieśni legionowe wykonane przez chór szkolny, przygotowany przez panią Danutę Kuleszę.
Była to niezwykła lekcja historii i patriotyzmu. Mieliśmy okazję oddać hołd tym, którzy poświęcili dla Ojczyzny swoje życie.
8 listopada 2016 r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy, aby odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Spędziliśmy w Centrum prawie pięć godzin, które minęły błyskawicznie. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś fascynującego. Interaktywne wystawy oferowały nam podróż w świat nauki, mogliśmy poczuć się naukowcami i tak jak oni poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Do niektórych wystaw wracaliśmy wielokrotnie. Szkoda, że czas tak szybko minął i musieliśmy zostawić tak fascynujący świat techniki i nauki. Dzieląc się wrażeniami, przekonaliśmy się, że jeszcze wiele rzeczy nie widzieliśmy lub poświęciliśmy im zbyt mało czasu. Na pewno powrócimy do Centrum Nauki Kopernik jeszcze wielokrotnie.
29 października 2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie odbyły się XVII Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Karate Kyokushin. W zawodach udział wzięło 90 zawodników z pięciu klubów karate zrzeszonych w Podlaskim Okręgowym Związku Karate. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły, Amelia Zaręba, która od kilku lat pasjonuje się karate i uczęszcza na zajęcia do Zambrowskiego Klubu Karate Kyokushin. Amelia wzięła udział w turnieju, walcząc w grupie Kadetki Młodsze OPEN, w kategorii kumie. Dziewczynka zdobyła III miejsce, otrzymała pamiątkowy dyplom i statuetkę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W czwartek, 20 października 2016 r., uczciliśmy apelem XVI Dzień Papieski pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło jest nieprzypadkowe, ponieważ Dzień Papieski stanowi niejako zwieńczenie zarówno Roku Miłosierdzia, jak i Światowych Dni Młodzieży, którym również przyświecał temat miłosierdzia Bożego.