Szkoła
Ojciec Święty Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r., wypowiedział znamienne słowa „Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny”. Dlatego też XV Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. I właśnie na niezwykle ważną rolę rodziny w życiu każdego człowieka zwrócili nam uwagę uczniowie klasy III i IV, pokazując scenki z życia codziennego, jednocześnie zmuszając nas do refleksji na temat własnego postępowania. Bardzo wzruszyła nas również oprawa muzyczna tego niezwykłego apelu, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
17 października 2015r. odbył się w Szumowie dziesiąty jubileuszowy Turniej Piłki Halowej Szkolnych Kół Caritas pod hasłem ,,Najchętniej stał na bramce". Inicjatywa ta zrodziła się, aby uczcić pamięć Jana Pawła II. W tym dniu w murach Zespołu Szkół w Szumowie zgromadziło się 29 drużyn z dwóch kategorii wiekowych reprezentujących koła Caritas z całej diecezji. Pierwszy raz w zawodach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły i chociaż nie osiągnęliśmy żadnego znaczącego sukcesu, to był to dobrze spędzony czas. Na podsumowującym zawody spotkaniu, w którym uczestniczył dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej ksiądz Andrzej Mikucki, chłopcy z naszej drużyny otrzymali pamiątkowy puchar i dyplom. Za przygotowanie wspaniałej imprezy dziękujemy organizatorom, a w sposób szczególny pani Annie Dąbrowskiej Komor wicedyrektor ZS w Szumowie.
Damian Jasko
Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, to święto wszystkich pracowników oświaty. W uroczystości, która odbyła się w naszej szkole, wzięli udział nauczyciele, pani woźna, rodzice oraz uczniowie.
W części artystycznej grupa teatralna „Ołdakowiaczki”, pod kierunkiem pani Wioletty Muszyńskiej, zaprezentowała przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”, ukazujące wielkie znaczenie nauki szkolnej. W głównych rolach wspaniale zaprezentowały się Paulina Żyłowska (Jaś) i Patrycja Sutkowska (Małgosia). Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Po przedstawieniu dziewczynki z klasy piątej zaśpiewały kilka piosenek, które dedykowały swoim wychowawcom. Na zakończenie uczniowie wręczyli nauczycielom kwiaty jako dowody swojej wdzięczności. Dyrektor Pani Agnieszka Choromańska podziękowała dzieciom, rodzicom obecnym na uroczystości oraz wszystkim pracownikom szkoły za spotkanie, wspólną pracę i troskę o dobro uczniów.
30 września 2015r. czworo uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Warszawy. Wyjazd ten był nagrodą dla wzorowych uczniów ze wszystkich szkół mieszczących się na terenie gminy An-drzejewo, ufundowaną przez Urząd Gminy w Andrzejewie. W programie wycieczki znalazły się miejsca niezwykle ważne dla każdego Polaka. Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, gdzie po-dziwiali niezwykle piękne wnętrza, obejrzeli portrety królów polskich oraz obrazy przedstawiające ważne wydarzenia historyczne związane z dziejami Polski. Uwieńczeniem „spotkania z historią” był spacer uliczkami Starego Miasta. Następny punkt wycieczki przeniósł uczniów w czasy współczesne, obejrzeli bowiem animowany film „Mały Książę”, który udowodnił im, iż wszystko jest możliwe.
26 września 21 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w VIII Pielgrzymce Wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej – Królowej Młodzieży. O godzinie ósmej spotkaliśmy się przed budynkiem szkoły i wspólnie z koleżankami z Andrzejewa udaliśmy się autokarem do Sokół, gdzie po modlitwie w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP ruszyliśmy na ośmiokilometrowy pielgrzymi szlak. W trakcie wędrówki do Maryi wspólnie odmówiliśmy modlitwę różańcową, dziewczęta przyłączyły się do grupy śpiewającej, a chłopcy nieśli krzyż. Podczas przerwy regeneracyjnej wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upo-minki od organizatora –Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Posileni ruszyliśmy w dalszą drogę. Do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej dotarliśmy około godziny 13, tu uczestniczyliśmy w Eucharystii i nawiedziliśmy kaplicę Cudownego Obrazu. Po opuszczeniu kościoła poszliśmy na wspólny posiłek i zabawę do remizy OSP. Na zakończenie naszego pobytu w Płonce Kościelnej udaliśmy się do źródełka znajdującego się około pół kilometra od świątyni. Pielgrzymka, w której uczestniczyliśmy, była dla nas doskonałą okazją do gorliwiej modlitwy i duchowego umocnienia, oderwaniem od codziennych obo-wiązków i skupieniem na sprawach naprawdę ważnych.
Damian Jasko
23 września 2015 roku na boisku sportowym w Andrzejewie odbył się piknik rodzinny w ramach projektu "Edukacja przez obserwację", mający na celu propagowanie postaw proekologicznych. Razem z uczniami z pozostałych szkół z gminy Andrzejewo uczestniczyliśmy w zawodach sportowych zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego z Gminnego Gimnazjum. Razem z nami rywalizowali nasi rodzice. Po sportowych zmaganiach z przyjemnością i ze smakiem spożyliśmy wspólny posiłek. Mieliśmy też możliwość poznać pracę policjanta i strażaka. Każdy z chłopców chciał przymierzyć bojowy strój policyjny i zajrzeć do wnętrza radiowozu. Wiele radości, szczególnie wśród najmłodszych, wzbudzała krótka przejażdżka wozem strażackim. Bawiąc się, dowiedzieliśmy się również wiele nowych rzeczy. Wiemy już, jak postępować w przypadku zagrożenia pożarem. Piknik okazał się wspaniałym pomysłem, na długo pozostanie w naszej pamięci.
19 września 2015 r. dziesięcioro uczniów z klasy szóstej i piątej, pod opieką pana Kamila Raczyńskiego, wybrała się na rajd rowerowy do Zuzeli. Celem wycieczki był nie tylko rozwój tężyzny fizycznej, ale przede wszystkim dokładniejsze poznanie sylwetki naszego wielkiego rodaka, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dlatego też pierwszym miejscem, do którego skierowała się młodzież, okazało się Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, gdzie odtworzono mieszkanie Państwa Wyszyńskich oraz izbę szkolną z początku XX w. Siostry zakonne, obsługujące Muzeum, przekazały zwiedzającym wiele cie-kawostek z życia Prymasa oraz pokazały dwie wystawy: izbę lekcyjną z tradycyjnym wyposażeniem charakterystycznym dla szkół rosyjskich z początku XX w. oraz zbiór pamiątek związanych z dzieciństwem Księdza Prymasa, w tym duży zbiór zdjęć i literatury z tamtych lat. Wielkie zaciekawienie wśród zwiedzających wzbudziło odtworzone mieszkanie Państwa Wyszyńskich, w którym zgromadzono przedmioty codziennego użytku. Wśród wielu eksponatów można było podziwiać oryginalne przedmioty , które zachowały się z dzieciństwa Stefana Wyszyńskiego - obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dzieło Ojca Prokopa oraz obrazy Matki Bożej Ostrobramskiej i Matki Bożej Częstochowskiej pochodzące z przełomu XIX w.
Z Muzeum grupa zwiedzających udała się na modlitwę do pobliskiego kościoła parafialnego p.w. Przemienienia Pańskiego, wzniesionego został w latach 1908 - 13 wg. projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Następnie uczniowie obejrzeli wnętrze świątyni, podziwiając jej cenne wyposażenie z okresu renesansu i baroku. W nawie głównej kościoła parafialnego ujrzeli odrestaurowaną chrzcielnicę, przy której w 1901 r. został ochrzczony Stefan Wyszyński. Dowiedzieli się również, że nie tylko Muzeum i Kościół noszą ślady Prymasa. O kard. Wyszyńskim przypomina też kamienny obelisk z pamiątkową płytą dla uczczenia 100 rocznicy jego urodzin. Przed kościołem stoi pomnik, odlany ze spiżu według projektu rzeźbiarza Leona Machowskiego, przedstawiający Prymasa jako Nauczyciela Narodu.
Głodni, ale pełni niezapomnianych wrażeń, uczestnicy rajdu postano-wili posilić się przy ognisku. Nie zabrakło również rozgrywek spor-towych, przy których wszyscy bawili się wspaniale.
26 czerwca na dwa długie miesiące pożegnaliśmy naszą szkołę i udaliśmy się na zasłużony wypoczynek. Wcześniej odebraliśmy świadectwa z ocenami będącymi podsumowaniem naszej całorocznej pracy. Niektórzy z nas z dumą pokazywali świadectwa z czerwonym paskiem, inni przyrzekali sobie, że już w następnym roku szkolnym to oni będą szczęśliwymi posiadaczami świadectw z wyróżnieniem oraz wielu innych nagród, które nasi uczniowie otrzymują za wzorowe zachowanie i wysokie wyniki w nauce. Takim wyróżnieniem jest między innymi tytuł i statuetka „Uczeń Roku”, którą po raz drugi otrzymała Anna Rykaczewska z klasy szóstej. Ania została również laureatką Nagrody Wójta za wysokie wyniki na sprawdzianie szóstoklasisty. Nagrodę Wójta Gminy Andrzejewo otrzymała też Zuzanna Godlewska, natomiast Krystian Pieńkowski, który uzyskał najwyższy wynik na sprawdzianie szóstoklasisty, został uhonorowany Stypendium Wójta.
Nasi najlepsi szóstoklasiści otrzymali Złotą Odznakę Pilnego Ucznia. Odznakami wyróżniono również wzorowych uczniów z pozostałych klas.
Złotą Odznaką Pilnego Ucznia dostała także uczennica klasy trzeciej, Paulina Jakubiak.
Srebrne Odznaki Pilnego Ucznia otrzymali:
- Adam Zaremba – klasa III,
- Mateusz Tarnowski – klasa V.
Brązową Odznaką Pilnego Ucznia wyróżniono:
- Weronikę Pieńkowską – klasa I,
- Paulinę Żyłowską – klasa IV.
Rozstrzygnięto również całoroczny konkurs „Klasa Roku.” Ten zaszczytny tytuł oraz puchar otrzymali uczniowie klasy VI.
Nagrodzonym gratulujemy! Wszystkim natomiast życzymy beztroskiego wypoczynku. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oto kilka z nich:
- Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów.
- Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
- Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej.
- Uczestnicząc w pracach polowych, zawsze zachowaj ostrożność .
- Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.
- Po poboczu lub jezdni zawsze idź lewą stroną drogi.
- Idąc jezdnią, idźcie jeden za drugim.
- Pamiętaj o odblaskach.
- Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię.
- Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych. Nigdy nie skacz do wody.
-
Niech żyją wakacje…
Życzmy sobie wszyscy wesołych
i bezpiecznych wakacji.
A…, no i najważniejsze…
Gdy wakacje przyjdą wreszcie
najważniejsze rzeczy dwie:
by bezpiecznym być i jeszcze
dobry humor, to się wie!