Szkoła
8 lutego 2017 r. naszą szkołę odwiedziła policjantka - st. sierż. Anna Barszcz, która opowiedziała nam o niebezpieczeństwach czyhających na dzieci i młodzież podczas korzystania z różnych portali internetowych. Wyjaśniła nam również pojęcie „cyberprzemoc” oraz zaapelowała o rozsądek podczas komunikowania się przez Internet. W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjantka prosiła nas także o rozwagę podczas aktywnego spędzania czasu na śniegu i lodzie.
7 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej – Oliwia Zaremba, Katarzyna Żyłowska i Paulina Żyłowska. Dziewczynki wykazały się dużą wiedzą z zakresu pożarnictwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Paulina Żyłowska uzyskała III miejsce w kategorii szkół podstawowych i będzie reprezentowała gminę Andrzejewo w eliminacjach powiatowych.
Gratulujemy Paulinie sukcesu i życzymy powodzenia w następnych zmaganiach konkursowych.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z naszej również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Tym razem dzieci z grupy teatralnej Ołdakowiaczki zaprezentowały oryginalną, pełną humoru i wzruszeń jasełkę zatytułowaną „Broda Heroda.” Obok postaci Maryi, Józefa, Aniołów, Diabłów i Pasterzy występują tu zwierzęta, a szczególną rolę odgrywa pewna ptasia rodzina. Jej losy w niesamowity sposób, także za sprawą brody Heroda, krzyżują się z przeżyciami Świętej Rodziny w Nazarecie. Herod coś traci, ptaszki i ludzkość zyskują, a Bóg zło w dobro przemienia. Przedstawienie rozbawiło publiczność, ale także pobudziło wszystkich do refleksji. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Podczas słodkiego poczęstunku czas Seniorom umiliła grupa muzyczna w składzie: Zosia i Ania Jakubiak oraz Natalia i Damian Sokołowscy, przygotowana przez panią Marię Gosk. Dzieci zagrały i zaśpiewały popularne kolędy. Następnie swój talent zaprezentowała Patrycja Sutkowska, grając na skrzypcach kilka utworów. Występy małych muzyków spotkały się z wielkim uznaniem Seniorów, którzy nagrodzili ich gromkimi brawami.
12 stycznia 20 17 r. w Gminnym Gimnazjum w Andrzejewie odbył się X POWIATOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy piątej Paulina Jakubiak. Dziewczynka została wyróżniona za wykonanie pastorałki „Grudniowe noce”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
21 listopada 2016 r. został rozstrzygnięty Gminny konkurs plastyczno-literacki „Jesień w mojej okolicy", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Andrzejewie. Brali w nim udział również nasi uczniowie. W kategorii prac plastycznych I miejsce zajął Szymon Przeździecki z oddziału przedszkolnego, natomiast Szymon Godlewski z klasy IV uzyskał wyróżnienie. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii to też jedna wielka rodzina, dlatego też co roku spotykamy się przy wspólnej Wigilii.
W tym roku nasze wigilijne spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Agnieszka Choromańska, która przywitały wszystkich zgromadzonych i złożyła najlepsze życzenia bożonarodzeniowe. Następnie Pan Damian Jasko odczytał fragment z Pisma Świętego, po którym zabrzmiały słowa popularnych kolęd w wykonaniu członków grupy teatralnej „Ołdakowiaczki”. Do śpiewu dołączyli pozostali zgromadzeni. Tym miłym akcentem cała nasza wielka rodzina szkolna została wprowadzona w okres Świąt Bożego Narodzenia. Następnie złożyliśmy sobie nawzajem świąteczne życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu. Były to chwile pełne niezwykłej magii, uroku i radości. Wszyscy będziemy je długo pamiętać.
6 grudnia młodszych i starszych odwiedza Święty Mikołaj. Do naszej szkoły przybył wcześniej, bo już 5 grudnia. Na spotkanie z naszym gościem zostaliśmy odpowiednio przygotowani, ponieważ obejrzeliśmy prezentację multimedialną, po której doskonale zdaliśmy egzamin z wiedzy o Świętym Mikołaju.
Zwykle to właśnie Święty Mikołaj przynosi nam prezenty. Tym razem było inaczej, to właśnie my staraliśmy się sprawić radość naszemu gościowi, recytując mu wiersze oraz fragmenty prozy pod hasłem „Czekając na Św. Mikołaja”.
Zaprosiliśmy naszego gościa do komisji konkursowej, która oceniała recytacje naszych kolegów. Przed Mikołajem wystąpili uczniowie klas I – VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Spośród wszystkich uczestników konkursu recytatorskiego Mikołaj i jego świta wyróżnili następujących recytatorów:
- Oliwię Wojtkowską (oddział przedszkolny),
- Julię Żyłowską (klasa III),
- Angelikę Świderską (klasa III),
- Mateusza Choromańskiego (klasa III),
- Adama Zarembę (klasa III).
Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu słodkie upominki.
Mikołaj ogłosił również wyniki, rozstrzygniętego 2 grudnia 2016 r., konkursu plastyczno- technicznego pod hasłem „Święty Mikołaj”, na który dostarczono 35 pięknych prac.
Kategoria klasy IV – VI
I miejsce – Magdalena Sadłowska (kl. IV);
II miejsce – Szymon Godlewski (kl. IV);
II miejsce – Adam Zaremba (kl. IV);
III miejsce – Szymon Pieńkowski (kl. VI).
Kategoria klasy op. – III
I miejsce – Mateusz Choromański (kl. III);
I miejsce – Kacper Dmochowski (kl. III);
II miejsce– Alicja Sadłowska (op);
II miejsce – Weronika Pieńkowska (kl. III);
III miejsce – Zuzanna Rostkowska (kl. I);
III miejsce – Jakub Dmochowski (op.);
III miejsce – Maria Orłowska (kl. I);
Wyróżnienie – Adam Przeździecki (kl. III).
Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe. Św. Mikołaj nie zapomniał też o pozostałych uczestnikach konkursu, wręczając im słodki upominek.
21 listopada 2016 r. wybraliśmy się na przedstawienie „Tacy jak my”, wystawiane przez Teatr Artenes z Wrocławia, poruszające ważkie tematy, bliskie zarówno nastolatkom, jak i dorosłym odbiorcom. Główny bohater sztuki, Mirek, skłania się ku przemocy i nietolerancji. Imponują mu poglądy, dające pretekst do użycia siły wobec słabszych. Spotkanie z ludźmi nietuzinkowymi, niecodzienne przeżycia i przygody w powiązaniu z głębokimi przemyśleniami powodują wewnętrzną przemianę bohatera. Obce stają się mu gry komputerowe, agresja i nietolerancja, otwiera się na potrzeby drugiego człowieka. Zaczyna poświęcać swój czas kontaktom z najbliższymi i przyjaciółmi. Spektakl wiele nas nauczył, poruszał bardzo ważne problemy m.in. zagadnienie tolerancji, empatii i zrozumienia dla innych, odpowiedzialności za własne czyny. Bardzo podobały się nam odniesienia do lektur, jedne znamy, po inne na pewno sięgniemy.