Szkoła
1 czerwca, Dzień Dziecka, tradycyjnie spędzamy na grach i zabawach ruchowych. W tym roku mieliśmy niespodziankę. Razem z naszymi wychowawcami pojechaliśmy do stadniny koni „Zygi Ranch” w Ugniewie, gdzie dzięki uprzejmości właścicieli, państwa Szabłowskich, mogliśmy zwiedzić stajnie, zobaczyć różne zwierzęta, np. kozy, konie, gołębie. Najbardziej przypadły nam do serca wierzchowce, które okazały się bardzo łagodne i przyjaźnie nastawione, toteż wizytom w stajni nie było końca, bowiem każdy chciał, chociaż raz je pogłaskać. Mogliśmy się również przejechać na koniu pod opieką instruktorów. Naszym zachwytom nie było końca, przejażdżka okazała się niezwykłym przeżyciem. W stadninie zaproponowano nam także inne zajęcia. Mogliśmy wspinać się po sznurkowej wieży, lepić babki z piasku, rysować kolorowymi kredami na płytach chodnikowych. Oczywiście najpopularniejszym tematem okazały się konie, które w różnych ujęciach i wielorakich kolorach pozostały w stadninie po naszym wyjeździe. Nie zabrakło również rozgrywek sportowych, m.in. chłopcy z klas IV- VI rozegrali mecz piłki nożnej. Po wysiłku fizycznym wzmocniliśmy swoje siły, spożywając smaczne kiełbaski, upieczone na grillu. Bawiliśmy się wspaniale, szkoda, że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku.
Międzynarodowy Dzień Rodzin, święto obchodzone 15 maja, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 r. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na szczególną rolę rodziny jako podstawowej komórki społecznej oraz na zagadnienia związane z problemami rodziny, a także podkreślić znaczenie polityki prorodzinnej. Wiemy, jak ważna jest rodzina w naszym życiu, dlatego też już od kilku lat 26 maja w naszej szkole, to nie tylko Dzień Matki, ale również Ojca i całej Rodziny. Do tego dnia przygotowujemy się przez dłuższy czas, ponieważ chcemy okazać naszym najbliższym wielką miłość i przywiązanie. Staramy się, aby ten niezwykły dzień upłynął wszystkim przyjemnie i interesująco. W tym roku klasa IV przygotowała ciekawą, muzyczną wersję baśni pt. „Królewna Śnieżka”, która wzbudziła entuzjazm publiczności. Widzom bardzo podobały się piosenki w wykonaniu Śnieżki i innych bohaterów. Uznaniem cieszyły się również wesołe pląsy krasnali. Także maluchy nie zapomniały o swoich rodzicach. Kolejno ze swoim programem, na który składały się wiersze i piosenki o tematyce rodzinnej, wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I –III. Ich występy również spotkały się z wielkim aplauzem ze strony publiczności. Mieliśmy też możliwość wysłuchania kilku utworów muzycznych, które pięknie wykonał Jakub Sutkowski z klasy VI. Impreza zakończyła się wręczeniem rodzicom upominków wykonanych własnoręcznie przez ich pociechy oraz skromnym poczęstunkiem.
Od kilku lat, uczestnicząc w szkolnym konkursie „Mistrz Ortografii”, mamy możliwość sprawdzenia i porównania z rówieśnikami swojej umiejętności poprawnego, bezbłędnego pisania. W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klasy V i VI. Zawodnicy wykazali się wiedzą i umiejętnościami z ortografii, wypełniając w części pierwszej test ortograficzny, a w drugim etapie pisząc dyktando najeżone trudnościami ortograficznymi. Zwycięsko z potyczek z ortografią wyszli:
Zuzanna Godlewska - I miejsce;
Krystian Pieńkowski – II miejsce;
Anna Rykaczewska – III miejsce.
Podobne zmagania z trudną polską ortografią odbyły się w klasie III. Tytuł „Mistrza Ortografii” klas młodszych zdobył Karol Przeździecki, II miejsce osiągnęła Paulina Jakubiak, natomiast III miejsce uzyskał Piotr Dmochowski. Uczniowie ci reprezentowali nasza szkołę na Powiatowym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Zarębach Kościelnych.
Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesu.
8 maja 2015 r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Ogólnowiedzowego „Mądra Główka”, którego celem jest rozpropagowanie wśród uczniów zasady zdrowej rywalizacji oraz nawyku systematycznego uczenia się poprzez motywowanie uczniów do wszechstronnego rozwoju i pełnego wykorzystywania własnych talentów, zainteresowań, zdolności i możliwości intelektualnych. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Andrzejewo, Pan Michał Rutkowski. Jak co roku gościliśmy w naszej szkole uczniów pozostałych placówek oświatowych gminy Andrzejewo.
Do pisania testu, składającego się z 50 pytań sprawdzających wiedzę z różnych przedmiotów, przystąpiło dziewięcioro uczestników z klasy trzeciej oraz dziewięcioro uczniów z klasy piątej i szóstej. Po sprawdzeniu testów i krótkiej ustnej dogrywce komisja wyłoniła następujących laureatów:
W kategorii klasy trzeciej:
I miejsce – Magdalena Ościłowska (SP Andrzejewo);
II miejsce – Paulina Jakubiak (SP Ołdaki Polonia);
III miejsce – Piotr Mystkowski (SP Ołdaki Polonia).
W kategorii klas V i VI laureatami zostali:
I miejsce – Anna Rykaczewska (SP Ołdaki Polonia);
II miejsce – Krystian Pieńkowski (SP Ołdaki Polonia);
III miejsce – Krzysztof Kot(SP Ołdaki Polonia).
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Andrzejewo, Pana Michała Rutkowskiego, a pozostali uczestnicy pamiątkowe książki.
Laureatom gratulujemy i zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w następnym konkursie w przyszłym roku szkolnym.
24 kwietnia 2015r. wybraliśmy się na czterodniową wycieczkę zorganizowaną przez panią Wiesławę Jastrzębską na południe polski.
Pierwszego dnia wyruszyliśmy w długa trasę, jednak w czasie drogi nie było wcale nudno, gdyż cały czas śpiewaliśmy znane wszystkim piosenki. Najpierw zwiedzaliśmy Częstochowę. Potem zakwaterowaliśmy się w Domu Pielgrzyma, który mieści się na wzgórzu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejnego poranka uczestniczyliśmy we Mszy św. w Katedrze poświęconej Karolowi Wojtyle. Potem pojechaliśmy do Inwałdu oglądać miniatury zabytków z całego świata. Następnie udaliśmy się do parku nazwanego „Dinolandia”, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, podziwialiśmy dinozaury i inne gady z tamtego okresu. Potem poszliśmy do ogrodu Jana Pawła II, gdzie z dwudziestu tysięcy różnych gatunków roślin utworzono podobiznę papieża i miejsca ważne w jego życiu, czyli kościół w Wadowicach oraz Pałac św. Piotra w Rzymie. Kolejnym punktem naszej wycieczki było minizoo, w którym mogliśmy karmić zwierzęta, oraz Warownia. Potem zwiedzaliśmy zamek, a w nim m.in. komnatę tortur. Później pojechaliśmy do Wadowic na bardzo smaczne kremówki i wstąpiliśmy do muzeum Jana Pawła II. Przedostatniego dnia w planach mieliśmy zwiedzanie Wieliczki, gdzie sto dwadzieścia pięć metrów pod ziemią oglądaliśmy kaplicę św. Kingi, która wywarła na nas ogromne wrażenie i przyprawiła nas o dreszcze. Widzieliśmy także pomniki solne Józefa Piłsudzkiego, Mikołaja Kopernika oraz św. Kingi. Następnie wyjechaliśmy windą na powierzchnię ziemi i pojechaliśmy do Krakowa. Tam zwiedzaliśmy Jamę Smoka Wawelskiego, sukiennice, wzgórze Wawel i otaczający je park. Przed kościołem Mariackim posłuchaliśmy hejnału i poszliśmy zobaczyć słynny na całym świecie ołtarz Wita Stwosza. Potem udaliśmy się na zwiedzanie sukiennic, gdzie widzieliśmy ludowe ubrania i kramy z pamiątkami. Przed zachodem słońca wyruszyliśmy do Łagiewnik, skąd w każdą niedzielę jest nadawana transmisja Mszy św. Ostatniego dnia poszliśmy zwiedzać Kalwarię Zebrzydowską, a potem wyruszyliśmy do domu, z czego nie wszyscy byli zadowoleni, ale Dąb Bartek w Zagnańsku poprawił na długo każdemu humor.
Tej wycieczki nie zapomnę do końca życia. Myślę, że uda mi się kiedyś wrócić w te miejsca.
Anna Rykaczewska, klasa VI
W dniach 21 - 25 kwietnia 2015 na Łotwie odbył się XIII Międzynarodowy Konkurs solistów-akordeonistów „Naujene 2015”. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół muzycznych z 21 państw. Nasz uczeń, uczęszczający do klasy VI, Jakub Sutkowski, rywalizował w kategorii klas V z dwudziestoma młodymi muzykami i zajął II prestiżowe miejsce. Jesteśmy dumni z naszego wychowanka. Gratulujemy mu sukcesu!
Miło jest nam poinformować, że Katarzyna Żyłowska i Paulina Żyłowska z klasy czwartej zajęły pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych w konkursie organizowanym przez Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz Caritas Diecezji Łomżyńskiej, pod nazwą: "Spojrzeć w przyszłość - Szkolne Koła Caritas 2050". Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej, którą będzie można wykorzystać podczas spotkań formacyjnych wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Tytuł pracy uczennic naszej szkoły to: "Apostołka Miłosierdzia - Św. Siostra Faustyna" . Gratulujemy sukcesu.
Damian Jasko
Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii /zespół EKO-DAKI / uczestniczy w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”, w ramach którego promując ekologiczne zasady zachowania prowadzi zbiórkę zużytych baterii i elektrośmieci.
Wszystkich, którzy posiadają jakieś niedziałające /zużyte / urządzenia elektryczne zachęcamy do przywiezienia ich do w/w szkoły.
ZBIÓRKĘ ZUŻYTYCH BATERII I ELEKTROŚMIECI prowadzimy w dniach od 09.04.2015 r. do 08.05.2015r.
Zespół EKO - DAKI