Szkoła
Czy powietrze widać? Co to jest gęstość? Co to znaczy, że gaz ziemny jest najczystszym z paliw kopalnych? Dlaczego gaz w rurach nie ulega zapłonowi, gdy korzystamy z kuchenki gazowej? Jakie działanie na środowisko ma tlenek węgla (IV)?
Na te pytania i wiele innych próbowali odpowiedzieć uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Andrzejewie i Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii, którzy wzięli w tym tygodniu udział w wyjątkowych warsztatach chemicznych zorganizowanych ponownie przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S. A. Ze względu na pandemię zajęcia musiały odbyć się zdalnie. Była jednak duża liczba ciekawostek prezentowanych przez dr inż. Annę Mietlarek – Kropidłowską i dr. inż. Damiana Rosiaka z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz eksperymenty przeprowadzane przez nauczyciela chemii. Wszystkie doświadczenia wykonywane były z wykorzystaniem substancji znanych uczniom na co dzień. Wszystkie te elementy sprawiły, że młodzież doskonale bawiła się nauką, interpretowała wyniki i formułowała uogólnienia. Spotkanie zakończyło się konkursem z wiedzy pozyskanej w ramach projektu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę GAZ- SYSTEM a najlepsi również oceny celujące z chemii.
Iwona Majewska
Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Punktualnie o godz. 11:11 dzieci z oddziału przedszkolnego, trzymając w dłoniach biało – czerwone chorągiewki pięknie odśpiewały hymn Polski. Przyłączyli się do nich wirtualnie (za pomocą różnych komunikatorów) inni uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Cieszymy się, że mogliśmy w taki sposób przyłączyć się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Przyłączyliśmy się również do akcji portalu dyktanda.pl „Dyktando na Święto Niepodległości” i uzupełniliśmy wybrane przez siebie teksty. Mogliśmy w ten sposób wesprzeć potrzebujących w duchu patriotyzmu i okazać szacunek wszystkim, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Cieszymy się, że mogliśmy zrobić coś dobrego dla potrzebujących, dla języka ojczystego i dla siebie samego!
Od 9 listopada 2020 r. uczniowie klas I – III rozpoczynają nauczanie zdalne. Plan zajęć i aktualne ogłoszenia znajdą się w dzienniku elektronicznym.
Do 29 listopada br. zostaje również przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII.
Modyfikacji ulegnie też plan zajęć dla uczniów klas starszych. O ewentualnych zmianach uczniowie i ich rodzice będą informowani na bieżąco w e- dzienniku.
5 listopada 2020 r. uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali CZYTELNIKAMI szkolnej biblioteki.
Uroczystość odbyła się w nowo wyremontowanym pomieszczeniu, które swoim zmienionym wyglądem zaprasza wszystkich uczniów do pobytu w bibliotece i wypożyczenia książki. Czytelnicy podziwiają nowe panele podłogowe, kolorowe ściany i śnieżnobiały sufit, a przede wszystkim ścianą pomalowaną specjalną farbą tablicową, na której wykonują piękne rysunki. Cieszą się również z nowych półek, na których świetnie prezentują się różnokolorowe okładki i grzbiety książek.
Dziękujemy gminie Andrzejewo za poprawę wyglądu naszej biblioteki.
Pod koniec października uczniowie klasy pierwszej otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. Celem tej kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wiemy, że jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która dzięki Wyprawce Czytelniczej może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów.
Dzieci podczas wizyty w szkolnej bibliotece otrzymały Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka ,,Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców ,, Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Zainteresowanie otrzymaną książką wśród pierwszaków było duże. Mamy więc wielką nadzieję, że dzięki zaangażowaniu rodziców miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Misja: programowanie – podregion ostrołęcki”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne działania na rzecz aktywizacji cyfrowej”). Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z 13 gminami podregionu ostrołęckiego - Andrzejewo, Goworowo, Kadzidło, Krzynowłoga Mała, Lelis, Młynarze, Myszyniec, Rzekuń, Sypniewo, Szelków, Szulborze Wielkie, Wyszków, Zabrodzie.
Głównym celem projektu było przygotowanie nauczycieli uczących w klasach I-III do samodzielnego prowadzenia zajęć z programowania w ramach nauczania zintegrowanego oraz upowszechnianie wczesnej nauki programowania.
Za nami już:
- dostawa zestawów do nauki programowania, w skład których wchodzą roboty do nauki programowania Photon, tablety do sterowania robotami, maty edukacyjne, gry planszowe Scottie Go oraz książki do nauki programowania, poradniki dla nauczycieli i scenariusze zajęć;
- szkolenia dla nauczycieli klas I – III z zakresu podstaw programowania, których zakres tematyczny obejmował m. in. kodowanie na dywanie, kodowanie w języku Scratch czy programowanie robotów edukacyjnych;
A przed nami:
- cykl 15 obowiązkowych zajęć dla uczniów klas I – III, podczas których treści z zakresu programowania zostaną skorelowane z podstawą programową nauczania wczesnoszkolnego.
W trakcie realizacji działań projektowych każdy z nauczycieli biorących udział w „Misji: programowanie” będzie miał zapewnione indywidualne wsparcie trenerskie stacjonarne i zdalne podczas zajęć z uczniami.
23 października 2020 roku o godzinie 10.00 odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii.
Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Pierwszaki przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki o Ojczyźnie i ruchu drogowym. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały swoje umiejętności i zdolności w zakresie języka angielskiego, liczenia i układania wyrazów z rozsypanki sylabowej. Na koniec pani Dyrektor oceniła umiejętności uczniów. Stwierdziła, że wszystkie zadania dzieci wykonały bardzo dobrze. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna uroczystości. Pierwszaki złożyły przysięgę przed biało – czerwoną flagą, a następnie Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia szkoły poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem. Dzieci otrzymały również okolicznościowe dyplomy. Pani Agnieszka Choromańska życzyła wszystkim wielu sukcesów w nauce. Do życzeń dołączyli się także rodzice, którzy obdarowali swoje pociechy prezentami oraz zorganizowali ,,słodkie” przyjęcie, podczas którego dzieci bawiły się radośnie w rytm popularnych przebojów.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składały, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne.
26 września w Łomży odbyły się XX Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w szachach. Nasi uczniowie z klasy czwartej weszli w skład drużyny reprezentującej gminę Andrzejewo. Drużyna ta zajęła w punktacji drużynowej drugie miejsce, zdobywając piękny puchar. Także indywidualnie zawodnicy z gminy Andrzejewo zdobyli 4 medale i kolejne kategorie szachowe.
Na zawodach pięknie zaprezentowała się Martyna Godlewska, która zdobyła srebrny medal w grupie do lat 10. Bardzo dobrze spisał się także Szymon Przeździecki, który w najliczniejszej grupie zajął czwarte miejsce.
Oprócz medalu Szymon Przeździecki zdobył również czwartą kategorię szachową.
Gratulujemy naszym koleżankom i kolegom doskonałych rozgrywek szachowych i życzymy dalszych sukcesów.