Szkoła
18 listopada 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się XI Regionalne Spotkania Teatralne w Czyżewie. Współorganizatorem konkursu był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Przegląd miał formułę konkursu. Po raz drugi mieliśmy okazję wystąpić na scenie czyżewskiego ośrodka kultury. Tym razem przygotowaliśmy inscenizację dwóch baśni. Nasze maluchy z grupy teatralnej - „Ołdakowiaczki – Juniorki”- zaprezentowały się w baśni „Kopciuszek”, natomiast grupa starsza – „Ołdakowiaczki” – przedstawiła baśń pt. „Calineczka”.
Nasze przedstawienia bardzo podobały się publiczności, która nagrodziła nasze wysiłki gromkimi brawami. Jury konkursu również doceniło nasze starania, przyznając nam III miejsce za wykonanie baśni „Calineczka”. Doceniono również kunszt aktorski poszczególnych członków grupy. Angelika Świderska została wyróżniona jako aktorka pierwszoplanowa za brawurowe wykonanie roli Calineczki. Natomiast Patrycja Sutkowska okazała się najlepszą aktorką drugoplanową, występując w roli myszki w baśni Calineczka. Do szkoły przywieźliśmy dyplomy, statuetkę oraz dobry humor.
Dziękujemy naszym mamom za opiekę oraz przygotowanie pięknych strojów. Szczególne słowa uznania i podziękowania kierujemy do pani Sylwii Choromańskiej za wykonanie przepięknej karety, która wzbudziła podziw nie tylko nasz, ale również organizatorów i innych uczestników przeglądu. Dziękujemy!
14 listopada 2016 r. uroczyście uczciliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystym montażu słowno – muzycznym uczniowie klas IV – VI, pod kierownictwem pana Damiana Jasko, przypomnieli trudną i bohaterska drogę Polaków do wolności, podając najważniejsze fakty dotyczące rozbiorów Polski, powstań narodowościowych oraz wydarzeń I wojny światowej, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel urozmaiciły piękne pieśni legionowe wykonane przez chór szkolny, przygotowany przez panią Danutę Kuleszę.
Była to niezwykła lekcja historii i patriotyzmu. Mieliśmy okazję oddać hołd tym, którzy poświęcili dla Ojczyzny swoje życie.
8 listopada 2016 r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy, aby odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Spędziliśmy w Centrum prawie pięć godzin, które minęły błyskawicznie. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś fascynującego. Interaktywne wystawy oferowały nam podróż w świat nauki, mogliśmy poczuć się naukowcami i tak jak oni poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Do niektórych wystaw wracaliśmy wielokrotnie. Szkoda, że czas tak szybko minął i musieliśmy zostawić tak fascynujący świat techniki i nauki. Dzieląc się wrażeniami, przekonaliśmy się, że jeszcze wiele rzeczy nie widzieliśmy lub poświęciliśmy im zbyt mało czasu. Na pewno powrócimy do Centrum Nauki Kopernik jeszcze wielokrotnie.
29 października 2016 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie odbyły się XVII Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Karate Kyokushin. W zawodach udział wzięło 90 zawodników z pięciu klubów karate zrzeszonych w Podlaskim Okręgowym Związku Karate. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły, Amelia Zaręba, która od kilku lat pasjonuje się karate i uczęszcza na zajęcia do Zambrowskiego Klubu Karate Kyokushin. Amelia wzięła udział w turnieju, walcząc w grupie Kadetki Młodsze OPEN, w kategorii kumie. Dziewczynka zdobyła III miejsce, otrzymała pamiątkowy dyplom i statuetkę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W czwartek, 20 października 2016 r., uczciliśmy apelem XVI Dzień Papieski pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło jest nieprzypadkowe, ponieważ Dzień Papieski stanowi niejako zwieńczenie zarówno Roku Miłosierdzia, jak i Światowych Dni Młodzieży, którym również przyświecał temat miłosierdzia Bożego.
12 października 2016 r. niezwykle uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r., upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Tradycyjnie uczciliśmy ten dzień wierszem i piosenką, a także zaprosiliśmy naszych Nauczycieli na niezwykłą lekcję języka polskiego, podczas której występujący uczniowie popisali się niebanalną „znajomością” lektur i umiejętnością układania zdań. Humorystyczne odpowiedzi aktorów wywołały salwy śmiechu i okrzyki radości wśród widzów. Wszyscy bawili się doskonale. Na zakończenie uroczystości złożyliśmy naszym Pedagogom serdeczne życzenia, a w dowód wdzięczności wręczyliśmy piękną różę i słodki upominek.
28 września 2016 r. najlepsi uczniowie ze szkół w gminie Andrzejewo, którzy na koniec roku szkolnego 2015/2016 otrzymali świadectwo z wyróżnieniem, wzięli udział w wycieczce do Białegostoku.
Z naszej szkoły na wycieczkę udało się siedmioro uczniów z klasy V i VI. Głównym punktem wyprawy była wizyta w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie obejrzeliśmy dwuaktową operę pt. „Czarodziejski flet”, do której muzykę skomponował Wolfgang Amadeusz Mozart. Dzieło wzbudziło nasz podziw i zachwyt. Z uwagą śledziliśmy przebieg akcji i podziwialiśmy pojawiające się na scenie postaci. Bardzo podobała nam się scenografia i kostiumy, ale największe wrażenie wywarła na nas niezwykła i porywająca muzyka. Następnie podziwialiśmy przepiękne ogrody wokół Pałacu Branickich oraz zjedliśmy posiłek w McDonalds. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum w Tykocinie, którego siedzibą są budynki pozostałe po miejscowej gminie żydowskiej - Wielka Synagoga i Wielki Bejt Midrasz. Obejrzeliśmy tam kolekcję judaistyczną, zbiory zabytków aptekarstwa, zbiory wyposażenia domów od końca XIX w. do II wojny światowej, kolekcję archiwów rodzinnych, dokumentującą dzieje kilku tykocińskich rodzin.
Wycieczka była niezwykle udana i pouczająca. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć te wspaniałe miejsca i spędzić czas przyjemnie i aktywnie.
24 września uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w IX Pielgrzymce Wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej – Królowej Młodzieży. O godzinie ósmej spotkaliśmy się przed budynkiem szkoły i wspólnie z koleżankami z Andrzejewa udaliśmy się autokarem do Sokół, gdzie zostaliśmy powitani przez dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej ks. Andrzeja Mikuckiego i po modlitwie w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP, ruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Po kilkugodzinnej wędrówce w deszczu i słońcu dotarliśmy do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej. Tu uczestniczyliśmy w Eucharystii. Po opuszczeniu kościoła udaliśmy się na wspólny posiłek i zabawę do Domu Kultury. Pielgrzymka, w której uczestniczyliśmy, była dla nas doskonałą okazją do wspólnej modlitwy i duchowego umocnienia, oderwaniem od codziennych obowiązków i skupieniem na sprawach naprawdę ważnych.
Damian Jasko