Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazło się miejsce dla Dnia Kredki.

Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej  okazji dzieci przekonały się, iż nasza bohaterka nie służy jedynie do kolorowania, czy też rysowania – kredki to przede wszystkim świetna zabawa! I właśnie tak świetnie bawiły się dzieci w bibliotece szkolnej. Słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Wykonały też barwne rysunki, które ozdobią wnętrze biblioteki.

Do obchodów Dnia Kredki przyłączyły się również wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, wplatając barwne pasma we włosy młodszych koleżanek. Dzięki ich pracy poprawiły się nasze humory, a smutny listopadowy dzień nabrał kolorów.

4 i 5 listopada uczniowie  klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii uczestniczyli w wycieczce na Lubelszczyznę, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę” finansowanej głównie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i Gminę Andrzejewo. Pierwszego dnia zwiedzali urokliwy i zabytkowy Kazimierz Dolny. Pobyt w tym pięknym mieście rozpoczęli  od spaceru nad Wisłą, następnie udali się do Muzeum Sztuki Złotniczej, gdzie mieli okazję zobaczyć warsztat złotnika oraz zbiory artystyczne i historyczne wykonane z tego cennego metalu. Po wizycie w Muzeum Nadwiślańskim zwiedzali XIV-wieczny Zamek warowny, Basztę-najstarszy zabytek Kazimierza oraz podziwiali panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży. Zwiedzali Rynek, podziwiając największe atrakcje miasta-renesansowe kamienice i Kościół farny. Po krótkim odpoczynku wybrali się na spacer po wąwozie „Korzeniowy Dół”- zrobił duże wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki. Po drodze do Lublina zajechali do Nałęczowa, by zobaczyć tamtejszy Park Zdrojowy. Kolejnego dnia zwiedzali Stare Miasto, Wzgórze Zamkowe i Plac Litewski. Jedną z najciekawszych atrakcji Lublina była wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym znajdującym się w Wieży Trynitarskiej- wejście na sam szczyt było dużym wyzwaniem, ale widok ze szczytu wieży wynagrodził trud. Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika archikatedralna z przepięknym ołtarzem, Zakrystią akustyczną i skarbcem. Weszli również do krypt, które od niedawna są otwarte dla zwiedzających. Program wycieczki był bardzo bogaty i zróżnicowany. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą Kazimierza Dolnego i Lublina, poznali ich bogatą historię oraz  piękne zabytki i atrakcje, które zapadły im w pamięć.

Diana Sutkowska

Już po raz czwarty wzięliśmy udział w ogólnopolskiej  akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.  10 listopada 2021 r. o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy  „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

Narodowe Święto Niepodległości Polski uczciliśmy  10 listopada 2021 r. pięknym przedstawieniem pt. „Pisk Białego Orła”, przygotowanym pod kierunkiem pani Wioletty Muszyńskiej.

Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej polskiej rodziny.  Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Pierwsza wojna światowa, na którą wyrusza ojciec i jeden z synów, staje się spełnioną nadzieją Polaków na odzyskanie niepodległości.

W rolę członków rodziny wcieliły się dzieci z klasy piątej, należące do grupy teatralnej „Ołdakowiaczki”, a nastrojowe piosenki, ściśle związane z fabułą, wykonały dziewczynki z klasy VII i VIII.

Dziękujemy pani Annie Wojtkowskiej za przepiękną dekorację.

8 listopada 2021 r. uczniowie klasy piątej - pod opieką nauczyciela historii, pani Wioletty Muszyńskiej -  uczestniczyli w zajęciach muzealnych online, prowadzonych przez edukatora z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W trakcje zajęć „Spotkania z kulturą żydowską” uczniowie  poznali tradycje i zwyczaje religii i kultury żydowskiej. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak wielu Żydów nie pracuje w soboty. Aby to odkryć,  wybrali się w podróż w czasie i przestrzeni: najpierw przenieśli  się setki lat wstecz i posłuchali  rozmowy pewnej mamy i jej córki, a już chwilę później znaleźli się na kolacji w słonecznym Izraelu. A to wszystko za sprawą nowych technologii, stwarzających dzieciom możliwość różnorodnych aktywności – oglądanie fragmentów filmów,  słuchanie  podcastów, rozwiązywanie  quizu, dyskutowanie.

Zajęcia bardzo podobały się piątoklasistom, upłynęły bardzo szybko, w miłej i serdecznej atmosferze.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.