Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

  Uczniowie klasy IV, V i VI włączyli się w III Ogólnopolską Akcję Siania Nasionek Czytelnictwa. Hasło pobudzające do działania brzmiało: „Gdy zasiejesz nasionko czytelnictwa, co z niego wyrośnie? Mądrość? Fantazja? Ciekawość świata? Emocje? Wyobraźnia? No właśnie… uruchom swoją wyobraźnię i zasadź magiczne nasionko. Nazwij to, co z niego wyrośnie. Podpisz”.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie ozdobili przyniesione doniczki literami, fragmentami tekstu lub materiałami z recyklingu. Przyniesione nasionka, z których wyrosną magiczne nasionka czytelnictwa, zostały opisane i zasadzone do doniczek. Czekamy z niecierpliwością na to, co z nich wyrośnie.

     

25 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień. J. R.R. Tolkien – angielski pisarz, wykładowca uniwersytecki. Żył w latach 1892-1973. Tolkien jest jednym z najchętniej czytanych pisarzy na świecie a także największym autorem fantastyki.

Stworzony przez niego świat do dziś tętni życiem a jego twórczość wciąga czytelnika w każdym wieku. Za swój dorobek literacki uhonorowany licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Za sprawą książek Tolkiena przenosimy się w świat fantasy: elfów, hobbistów, krasnoludów i innych stworzeń zamieszkujących Śródziemie.

Uczniowie poznali biografię i twórczość pisarza, oglądając prezentację „ Tolkien – życie i twórczość”. Następnie wysłuchali fragmentu  trylogii „Władca Pierścieni” – t. 1„Drużyna Pierścienia”.

Następnie uczniowie klasy VI przedstawili efekty swojej miesięcznej pracy – projekt „Nowe przygody Bilbo Bagginsa”.

Wysłuchaliśmy także J.R.R. Tokiena czytającego wiersz po elficku.

Zapraszamy do wysłuchania:http://booklips.pl/video/j-r-r-tolkien-czyta-po-elficku-namarie/

 

 

                      

12 marca uczniowie klasy I i dzieci z oddziału przedszkolnego wzięli udział w zajęciach na sali zabaw w Zarębach Kościelnych.   O godz. 09.00 wycieczkowicze przybyli na miejsce, gdzie z parkingu wszyscy udali się do upragnionej sali zabaw. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i opowiedziała o zasadach, jakie panują podczas pobytu w sali. Następnie dzieci udały się do szatni, gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyły do zabawek, które już na nich czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Każdy, kto poczuł  zmęczenie, mógł usiąść na krzesełku przy stoliczku w sali obok, zjeść kanapkę i napić się.  Nasza wycieczka bardzo szybko dobiegła końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci o godzinie 11.30 powróciły do szkoły. Podczas drogi powrotnej na żadnej twarzy nie było widać zmęczenia, a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez cały czas.

 

Asy Internetu to bezpłatny program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych i przedszkoli w całym kraju, którego założeniem jest m.in. wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

14 marca odbyła się Konferencja Asów Internetu 2024, w ramach której uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w warsztatach online. Rozmawiano o tym, jak mądrze funkcjonować w sieci i umiejętnie korzystać z potencjału Internetu. Dzieci podczas lekcji online wzbogaciły swoją wiedzę w cenne informacje dotyczące świadomego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu.

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach na temat "Jak rozpoznać fałszywe informacje?", czyli jak mądrze funkcjonować w sieci i umiejętnie korzystać z potencjału Internetu, wysłuchały bajki o Zielonym Kapturku oraz wykonały prace plastyczne, której bohaterem był już wszystkim dobrze znany Czerwony Kapturek.

Dla uczniów klas I – III przygotowano podczas konferencji dwa zajęcia. Pierwsze z nich to "Mapa uważności. Kiedy i do czego potrzebna jest uważność?", podczas których uczniowie  dowiedzieli się, do czego służy uważność, jak ją rozpoznać i trenować oraz zastanawiali się, do czego jest potrzebna uważność podczas korzystania z Internetu. Następne zajęcia zatytułowano  "Pan Rozs(ą)dek". Podczas tych zajęć uczniowie wraz z bohaterem poszukiwali zagubionego ogonka od litery Ą.

Kolejne zajęcia przeznaczone były dla uczniów klas IV – VI. Podczas zajęć zajęciach "Obywatel C., czyli co moc ma wspólnego z odpowiedzialnością" dzieci dowiedziały się,  jaki bezpiecznie i odpowiedzialnie można wykorzystywać narzędzia cyfrowe

Zajęcia  pt. "Prawda czy fałsz? Jak patrzeć i czytać, by nie dać się nabrać?", przeznaczone dla klasy VII, uczyły jak rozróżnić prawdę od fałszu i nie powtarzać fake newsów.

Pamiętajmy! Internet to świetne narzędzie otwierające okna do poznawania świata, ale bądźmy czujni na informacje i rozsądnie przyglądajmy się umieszczanym treściom.

 

 

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.