Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów dla rodziców,  zaproszonych gości oraz młodszych kolegów . Nie inaczej było i w tym roku. Uczniowie klas: V,VI, VII oraz VIII mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności aktorskich i wokalnych w jasełce przygotowanej pod opieką pani Wioletty Muszyńskiej.

W pięknej scenografii, którą wykonała  pani Anna Wojtkowska,  i  specjalnie przygotowanych kostiumach  młodzi aktorzy wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, głosząc bożonarodzeniowe  przesłanie: „ Na świątecznym froncie dobro zwycięża”. Współczesne scenki ,prezentujące niezwykły wigilijny dzień, budzący radość i dobro w sercu każdego człowieka, zostały połączone z tradycyjną historią narodzin Jezusa Chrystusa. Oprócz św. Józefa, Maryi, Trzech Króli, aniołów, pasterzy i dzieci na scenie pojawiły się  także diabełki. Przedstawienie przeplatane było wesołymi kolędami oraz pastorałkami.

Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i czas poświęcony na próby – opłacił się. Jasełka bardzo się podobały. Zostały ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami.

Wszystkim aktorom gratulujemy fantastycznego występu. Gościom: Pani Wójt Beacie  Ponichtera oraz Panu Sekretarzowi  Robertowi  Rosiakowi  składamy serdeczne podziękowania za obecność i świąteczne życzenia.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły Pani Agnieszka Choromańska wręczyła drobne upominki wszystkim uczestnikom szkolnego konkursu na ozdobę choinkową (przeprowadzony pod kierunkiem Pani Wioletty Muszyńskiej) oraz złożyła bożonarodzeniowe życzenia

https://drive.google.com/file/d/1HfsTCxHFDvbuntMq0pNbYD8MVNstfDKE/view?usp=sharing

Zapraszamy do obejrzenia naszego występu:

https://youtu.be/w9RVxr9go_g

   W czwartek ,25 listopada w naszej szkole w ramach projektu ,, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”  obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia . Tego dnia dzieci z klas 0-III przyniosły ulubione pluszaki, które towarzyszyły im na lekcjach i przerwach. Święto Misia odbywało się w bibliotece szkolnej.  Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, zapoznały się z  wyglądem i warunkami życia niedźwiedzi. Rozpoznawały misiowych bohaterów literackich, takich jak: Miś Uszatek, Yogi ,Miś Coralgol, Kubuś Puchatek, odgadywały zagadki, kolorowały rysunki z misiami. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wystawę książek o misiach i niedźwiedziach oraz wysłuchały opowiadań związanych tematycznie z obchodzonym świętem. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej , ciepłej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych. Na zakończenie spotkania wszyscy stwierdziliśmy zgodnie, że świat  bez pluszowego przyjaciela byłby smutny.

Do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia włączyli się wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, przeprowadzając loterię fantową pod hasłem „Kup pluszaka dla zwierzaka”. Zebrane pieniądze (kwota 800 zł) zostały przeznaczone na opłatę za pobyt w hotelu dla bezdomnego pieska, potrzebującego specjalistycznej opieki. Piesek został znaleziony na niezamieszkanej posesji w okolicy Czyżewa i umieszczony w pensjonacie dla zwierząt „W Lesie Brzozowym”.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w wyżej wymienioną akcję charytatywną.

https://drive.google.com/file/d/1bbXPUXgEbVZ1IBQg0-EnKk8YwSunxhCv/view?usp=sharing

 

Opiekunowie biblioteki szkolnej i Szkolnego Klubu Wolontariatu

                     6 grudnia 2021 roku odbyła się wycieczka do Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

W wycieczce uczestniczyło 37 dzieci z klasy I, II, III i oddziału przedszkolnego.

Głównym celem wyjazdu był spektakl teatralny pt.: ,,Koziołek Matołek”. Jest to adaptacja komiksu autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Tytułowy Koziołek wyrusza w podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Odwiedza różne miejsca, przeżywa niezwykłe oraz pouczające przygody. Po drodze poznaje ciekawe historie i postacie. W czasie wędrówki wpada w tarapaty i mierzy się z własnymi słabościami i lękami. Pomimo trudności ani na chwilę nie opuszcza go optymizm i poczucie humoru. Koziołek potrafi zamieniać swoje kłopoty w zabawę i zawsze budzi wokół siebie radość, a zarazem uczy, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiąganiu celu. Do Pacanowa nie dociera. Szczęścia będzie szukał nadal.

Historia z przymrużeniem oka, będąca ,,kartką ze starej fotografii”, była dla wszystkich pouczająca i śmieszna. Dzieci były zainteresowane i zadowolone. Najbardziej podobały im się pełne zwrotów akcje i rozmaite środki scenicznego wyrazu.

Wykorzystując ten mikołajkowy czas, wstąpiliśmy również na posiłek do MacDonalda. Było także zwiedzanie rynku i zdjęcia przy ławeczce z Hanką Bielicką.

Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze.

Jolanta Marciniak

W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazło się miejsce dla Dnia Kredki.

Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej  okazji dzieci przekonały się, iż nasza bohaterka nie służy jedynie do kolorowania, czy też rysowania – kredki to przede wszystkim świetna zabawa! I właśnie tak świetnie bawiły się dzieci w bibliotece szkolnej. Słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Wykonały też barwne rysunki, które ozdobią wnętrze biblioteki.

Do obchodów Dnia Kredki przyłączyły się również wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariatu, wplatając barwne pasma we włosy młodszych koleżanek. Dzięki ich pracy poprawiły się nasze humory, a smutny listopadowy dzień nabrał kolorów.

4 i 5 listopada uczniowie  klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii uczestniczyli w wycieczce na Lubelszczyznę, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę” finansowanej głównie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i Gminę Andrzejewo. Pierwszego dnia zwiedzali urokliwy i zabytkowy Kazimierz Dolny. Pobyt w tym pięknym mieście rozpoczęli  od spaceru nad Wisłą, następnie udali się do Muzeum Sztuki Złotniczej, gdzie mieli okazję zobaczyć warsztat złotnika oraz zbiory artystyczne i historyczne wykonane z tego cennego metalu. Po wizycie w Muzeum Nadwiślańskim zwiedzali XIV-wieczny Zamek warowny, Basztę-najstarszy zabytek Kazimierza oraz podziwiali panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży. Zwiedzali Rynek, podziwiając największe atrakcje miasta-renesansowe kamienice i Kościół farny. Po krótkim odpoczynku wybrali się na spacer po wąwozie „Korzeniowy Dół”- zrobił duże wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki. Po drodze do Lublina zajechali do Nałęczowa, by zobaczyć tamtejszy Park Zdrojowy. Kolejnego dnia zwiedzali Stare Miasto, Wzgórze Zamkowe i Plac Litewski. Jedną z najciekawszych atrakcji Lublina była wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym znajdującym się w Wieży Trynitarskiej- wejście na sam szczyt było dużym wyzwaniem, ale widok ze szczytu wieży wynagrodził trud. Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika archikatedralna z przepięknym ołtarzem, Zakrystią akustyczną i skarbcem. Weszli również do krypt, które od niedawna są otwarte dla zwiedzających. Program wycieczki był bardzo bogaty i zróżnicowany. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą Kazimierza Dolnego i Lublina, poznali ich bogatą historię oraz  piękne zabytki i atrakcje, które zapadły im w pamięć.

Diana Sutkowska

Narodowe Święto Niepodległości Polski uczciliśmy  10 listopada 2021 r. pięknym przedstawieniem pt. „Pisk Białego Orła”, przygotowanym pod kierunkiem pani Wioletty Muszyńskiej.

Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej polskiej rodziny.  Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Pierwsza wojna światowa, na którą wyrusza ojciec i jeden z synów, staje się spełnioną nadzieją Polaków na odzyskanie niepodległości.

W rolę członków rodziny wcieliły się dzieci z klasy piątej, należące do grupy teatralnej „Ołdakowiaczki”, a nastrojowe piosenki, ściśle związane z fabułą, wykonały dziewczynki z klasy VII i VIII.

Dziękujemy pani Annie Wojtkowskiej za przepiękną dekorację.

Już po raz czwarty wzięliśmy udział w ogólnopolskiej  akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.  10 listopada 2021 r. o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy  „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ten sposób we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

8 listopada 2021 r. uczniowie klasy piątej - pod opieką nauczyciela historii, pani Wioletty Muszyńskiej -  uczestniczyli w zajęciach muzealnych online, prowadzonych przez edukatora z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W trakcje zajęć „Spotkania z kulturą żydowską” uczniowie  poznali tradycje i zwyczaje religii i kultury żydowskiej. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak wielu Żydów nie pracuje w soboty. Aby to odkryć,  wybrali się w podróż w czasie i przestrzeni: najpierw przenieśli  się setki lat wstecz i posłuchali  rozmowy pewnej mamy i jej córki, a już chwilę później znaleźli się na kolacji w słonecznym Izraelu. A to wszystko za sprawą nowych technologii, stwarzających dzieciom możliwość różnorodnych aktywności – oglądanie fragmentów filmów,  słuchanie  podcastów, rozwiązywanie  quizu, dyskutowanie.

Zajęcia bardzo podobały się piątoklasistom, upłynęły bardzo szybko, w miłej i serdecznej atmosferze.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.