Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

8 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Ołdakach Polonii odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie 11 uczniów klasy pierwszej. Uroczystość połączona była z pasowaniem na czytelnika i Dniem Kobiet. W uroczystości wzięli udział rodzice pierwszoklasistów, uczniowie klas II i III, oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Agnieszka Choromańska, następnie uczniowie klasy I przedstawili swoje umiejętności w programie artystycznym. Zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się wiedzą o Polsce, ruchu drogowym i znajomością zasad które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. W podniosłej atmosferze przed biało- czerwoną flagą pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Agnieszka Choromańska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Ciebie na ucznia"- mówiła dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych. Pierwszoklasiści obiecali "być dobrym uczniem i dobrym kolegą". Koleżanki z klasy piątej życzyły pierwszakom sukcesów w nauce, oraz zapewniły o pomocy i opiece. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki z przyborami szkolnymi. Następnie odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika. Pierwszoklasiści wysłuchali prośby książki, a następnie złożyli przyrzeczenie czytelnika. Od przedstawicielki biblioteki szkolnej otrzymali kolorowe zakładki do książki.

Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek.

Dziękuję rodzicom pierwszaków za udział w uroczystości i przygotowanie słodkiego poczęstunku.

3 marca 2022 r. uczniowie klasy V i klasy VI wzięli udział w warsztacie przeprowadzonym przez edukatora, pana Antoniego Wołowskiego, odbywającego się w ramach  projektu „Muzeum w pudełku” przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zajęcia odbyły się w formie gry narracyjnej. Uczestnicy warsztatu wcielili się w postać Antka – współczesnego dwunastolatka, który niespodziewanie przenosi się w przeszłość, trafia do miasteczka w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Jego przewodniczką jest żydowska dziewczynka - Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i życie codzienne, wykorzystując  zestaw materiałów edukacyjnych: „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”., w składzie którego znalazły m.in. gra planszowa, archiwalne zdjęcia oraz repliki obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom, dużym zainteresowaniem cieszyły się przedmioty związane z religią i kulturą żydowską, które uczestnicy  mogli dotknąć (świecznik, kielich, kubek, jad), a nawet przymierzyć (kipa).

Materiały z „Muzeum w pudełku” pozostaną już w naszej szkole, będą wykorzystywane  na zajęciach, aby nasi uczniowie mogli poznać wielokulturowość i różnorodność dawnej Polski.

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii dołącza się do zbiórki darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie

Zbieramy:

ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

ŚRODKI OPATRUNKOWE, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

Zbieramy także NOWE koce i śpiwory!

UWAGA! Nie zbieramy odzieży.

Rzeczy można przynosić do Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii.

Zbiórka potrwa do odwołania.

Koordynacją zbiórki zajmują się wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu.

Za wszystkie dary serdecznie dziękujemy!

 

 21 lutego obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. Święto to ma także  przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego. Dlatego też włączyliśmy się w obchody tego Dnia, jednocześnie bawiąc się i ucząc. Były więc różnorodne gry i zabawy językowe: rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne, ukryte słowa, kalambury. Dzieciom z klasy IV bardzo podobała się planszowa gra ortograficzna „Poszukiwanie skarbów” oraz domino językowe. Uczniowie klasy VIII sprawdzili swoją znajomość utworu Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”, natomiast uczniowie klasy VII wykazali się także zdolnościami plastycznymi,  odgadując językowe kalambury.

Swój wkład w ten dzień mieli także uczniowie klas najmłodszych, których zadaniem było pokolorowanie obrazków z wyrazami sprawiającymi niemałe kłopoty z ortografią.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że wszyscy choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych. Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień

 

16 lutego 2022 r. uczniowie klasy VIII uczestniczyli w lekcji muzealnej online prowadzonej przez edukatora Muzeum Narodowego w Warszawie. W oparciu o  wystawę "Cranach. Natura i sacrum" poznali najważniejsze tematy obecne w sztuce odrodzenia. Wskazywali w  dziełach motywy literackie, symbole i alegorie oraz  przypomnieli sobie historie mitologiczne. Rozmawiali  też o źródłach kultury renesansu i cechach tego stylu w sztuce.

Lekcja ta była świetnym powtórzeniem  i utrwaleniem wiedzy, a także spotkaniem z prawdziwym renesansem.

 

 

                                                      Drodzy Uczniowie i Rodzice !!!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

 

 Termin Akcji: 21 lutego – 8 marca

 

Miejsce Akcji:  plac przy Szkole Podstawowej w Ołdakach Polonii

 

 

PARTNERZY  AKCJI :

                                        

 

Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

 

ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK. 

 

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.