Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

W naszej szkole, zgodnie z wieloletnią tradycją, także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – na lekcjach języka polskiego prezentowaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, braliśmy udział w grze edukacyjnej „Mam to na końcu języka”, mającej na celu kształtowanie świadomości językowej uczniów, propagowanie poprawnej polszczyzny oraz doskonalenie sprawności umysłowych (pamięci, koncentracji uwagi, spostrzegawczości).

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego po raz kolejny stały się okazją, by zwrócić uwagę na podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasz język ojczysty.

W czwartek,  15 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ”MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawaniu tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z trzydziestu pytań z dziedziny pożarnictwa i pierwszej pomocy medycznej. Z pośród dwunastu uczestników wyłoniono czterech reprezentantów Gminy Andrzejewo do eliminacji powiatowych, którzy wykazali się największą znajomością przepisów i umiejętnościami w zakresie w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci bonów podarunkowych ufundowanych przez Wójta Gminy Andrzejewo Panią Beatę Ponichterę.

Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Rafał Dmochowski  i Gabriel Kos, uczniowie klasy IV oraz Martyna Godlewska i Natalia Sutkowska, uczennice klasy VII.

Nasi reprezentacji wypadli wspaniale. Natalia Sutkowska zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast Rafał Dmochowski w swojej kategorii wiekowej uzyskał drugą lokatę. Będą reprezentowali Gminę Andrzejewo na eliminacjach powiatowych.

Dziękujemy naszym zawodnikom za wysiłek włożony w przygotowanie się do turnieju oraz życzymy dalszych sukcesów.

12. 02. 2024r.  przedszkolaki oraz uczniowie klasy I  i III wybrali się wraz z opiekunami do MDK w Zambrowie na spektakl teatralny pt.: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, a był on bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce. 

Pocahontas zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. W czasie konfliktów między Indianami i białymi osadnikami ona jedna kieruje się głosem serca i znajduje sposób, aby osoby z dwóch różnych kultur mogły żyć razem w pokoju. Na scenie można było zobaczyć również przyjaciół Pocahontas i ich niesamowite perypetie.
Niewątpliwie walorami przedstawienia były interesujące kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja bohaterów, ciekawa sceneria, indiańska muzyka i taniec, a także wartka akcja i śmieszne dialogi. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.

9 lutego w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania. To dzień, który stwarza kolejną okazję do wprowadzenia dzieci w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Najnowsze badania naukowe nie pozostawiają złudzeń – czytanie na głos rozwija nawet kilkumiesięczne niemowlęta! Regularne sięganie po książki nie tylko stwarza atmosferę bliskości, ale też przynosi szereg korzyści dla młodszych i starszych dzieci.

A więc czytajmy codziennie, a nie tylko od święta.

29 listopada 2023r. odbył się w naszej szkole Dzień Piżamy. Był to przede wszystkim dzień solidarności z dziećmi chorymi na choroby nowotworowe. W tym roku wszystkie zebrane pieniądze z akcji trafią na budowę magicznego bajkowego centrum rehabilitacji i fizjoterapii dla onkodzieci - "MOGWART - Mogę i jestem tego wart". My również dokładamy cegiełkę, wpłacając zebraną tego dnia kwotę w wysokości 600 zł na konto fundacji "Gdy liczy się czas".

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji "Dzień Piżamy".

W środę, 29 listopada przedszkolaki  przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. Dzieci ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Przekłuwały serduszka, aby dowiedzieć się, jakie imię będzie nosiła ich wybranka lub wybranek. Za pomocą przygotowanych rekwizytów i butelki sprawdzały, kim zostaną w przyszłości.  Wszystkie wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

 

25 listopada uczniowie klasy IV, V i VI w klasowych rozgrywkach przystąpili do konkursu znajomości lektur szkolnych omawianych na lekcjach języka polskiego. Podczas gry w gry planszowe oparte na lekturach sprawdzili swoją znajomość następujących książek: Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”, Clive Staples Lewis. „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie wykazali się duża znajomością utworów i po zaciekłej walce wyłoniono w każdej grupie liderów.

Gratulujemy zwycięzcom!

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa.

25 listopada w oddziale przedszkolnym obchodzono Dzień Pluszowego Misia, podczas którego każde dziecko przyszło ze swoim ulubionym pluszakiem. Podczas Dnia Pluszowego Misia dzieci poznały historię powstania misia. Prowadzone były różne zajęcia związane z pluszowymi misiami, m.in. taniec z misiem, zabawy ruchowe z misiem. Dzieci wykonywały prace plastyczne, których bohaterem był oczywiście przesympatyczny miś. Przedszkolaki poznały również różne bajki o misiach.
Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach i z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Pozowały również do zdjęcia w fotobudce. Na przerwach gościliśmy uczniów z innych klas, którzy chętnie przyłączyli się do wspólnej zabawy. Dzień Pluszowego Misia dostarczył przedszkolakom wiele uśmiechu oraz radości.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.