Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

10 listopada 2019 r. w Małkini Górnej odbył się IV Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 przy szachownicach zasiadło 63 uczestników – 14 kobiet i dziewcząt oraz 49 mężczyzn i chłopców. Wśród nich znaleźli się również reprezentanci z naszej szkoły, którzy mogą być dumni ze swoich wyników.  W kategorii  chłopcy do lat 9 III miejsce zajął Jakub Podbielski (25. miejsce w klasyfikacji ogólnej), natomiast w kategorii dziewczęta do 9 lat II miejsce osiągnęła Paulina Zaremba (26. miejsce w klasyfikacji ogólnej). Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów!

 

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Uczniowie naszej szkoły  także pamiętają o tej ważnej dacie w historii naszego kraju i uroczyście obchodzą Święto Niepodległości.

W piątek, 8 listopada nasza społeczność szkolna  uroczyście obchodziła 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie świętowali ten szczególny i radosny dzień dla naszego kraju.

W uroczystym programie, przygotowanym pod kierunkiem pani Beaty Stencel, uczniowie przypomnieli burzliwą  historię naszego kraju i walkę Polaków o odzyskanie upragnionej wolności. Wspólnie z publicznością odśpiewali pieśni patriotyczne.

Jednym z najważniejszych punktów tej uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Cała społeczność naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do hymnu”, by wspólnie z milionami uczniów w całej Polsce, a także poza jej granicami, punktualnie o 11.11 odśpiewać 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

 

 

7 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach organizowanych  przez  Starostę Ostrowskiego  Zbigniewa Chrupka z okazji POWIATOWYCH OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, mających  na celu kształtowanie w uczniach postaw patriotycznych, rozbudzanie szacunku dla dziedzictwa narodowego oraz kultywowanie tradycji narodowych.

Myślą przewodnią konkursów były  słowa Hanki Ordonówny (Maria Anna Tyszkiewicz) z utworu „Tułacze dzieci”:

„Wysypała się oto z wagonów w tę noc aszchabadzką gromadka małych nędzarzy, pozbawionych wszystkiego – włącznie z sercem rodzicielskim, które zastygło gdzieś pod śniegiem… Kołysała się tylko na wietrze stacyjna lampa, rzucając raz cień, a raz światło na umęczone, wymizerowane twarze dzieci. Tragiczna gromada wyciągnęła się w długi pochód. Parami – parami szło nieszczęście z chorobą, głód z wszami – do autobusów, ledwo wlokąc nogami… Halo, halo, czyż nie widzicie, że w tych autobusach jadą najnieszczęśliwsze na świecie dzieci, dzieci więźniowie, dzieci wykolejeńcy, dzieci sieroty, dzieci starcy.”

W Powiatowym Konkursie „Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej o Puchar Starosty Ostrowskiego”  naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy VIII: Julia Ponichtera i Piotr Dmochowski. Pierwszym etapem było wykazanie się poprawnym zachowania w momencie styczności z nieprzytomnym poszkodowanym. Uczniowie musieli więc posiadać znajomość teorii oraz umiejętność praktycznego zastosowania resuscytacji krążeniowo oddechowej. Oceniano umiejętność opatrywania ran. Następnie nasi reprezentacji musieli wykazać się wiedzą teoretyczną. Po wykonaniu wszystkich zadań okazało się, iż nasz zespół zająć II miejsce. Gratulujemy!

Natomiast w konkursie historycznym naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Zofia Jakubiak i Piotr Mystkowski, uczniowie klasy VIII. Nasi reprezentanci wykazali się ogromną wiedzą i w rezultacie zajęli V miejsce. Gratulujemy!

 

We wtorek, 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek, w którym brali udział zarówno uczniowie klas młodszych i przedszkolaki, jak również klasy IV-VI. Na szkolnych korytarzach mogliśmy spotkać piękne księżniczki, rycerzy, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Elsę oraz wiele innych postaci, które przeniosły nas do świata bajek. W tym dniu starsi i młodsi uczniowie brali udział w różnorodnych konkurencjach, takich jak zjedzenie jabłka zawieszonego na wstążce lub przebieranie grochu i fasoli. W ramach obchodów tego dnia klasy I-III oraz przedszkolaki wysłuchały bajek czytanych przez uczniów klasy piątej. Miłym akcentem była też słodka niespodzianka oraz kolorowanki przygotowane dla dzieci przez panią Annę Wojtkowską i panią Dianę Sutkowską. Zapraszamy wszystkie dzieci do krainy baśni, która znajduje się w szkolnej bibliotece, gdzie codziennie czekają na nie wspaniałe postacie, by się z nimi spotkać.

Diana Sutkowska

24 października 2019 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Głośnego Czytania. Tym razem uczniom klas I-III towarzyszyli sympatyczni bohaterowie książki Renaty Piątkowskiej ,,Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”: sarenka Hania, borsuk Bartek, dzięcioł Dominik, nietoperz Nikodem oraz juniorzy: lis Lucuś, zając Zuzia, mały nietoperz Nikoś, dzięciołek Dominiczek, sówka Zosia i pszczółka Pola. Uczniowie klasy szóstej na zmianę czytali dzieciom kolejne rozdziały książki ,,Gangu Słodziaków”. To właśnie ich wesołe i pouczające przygody bawiły wszystkich uczestników spotkania.

Albert Einstein powiedział: ,,Jeżeli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”.

Warto więc czytać każdego dnia. Polecamy i zachęcamy!

Jolanta Marciniak

22 października 2019 roku odbyło się Ślubowanie uczniów klasy I. Nasi najmłodsi musieli wykazać się znajomością  czterech dziedzin:

  • ZNAWCA SZKOŁY
  • WZOROWY PIESZY
  • MAŁY GIMNASTYK
  • MAŁY PATRIOTA

Poradzili sobie świetnie: rozwiązywali zagadki, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także sprawnie wykonywali wybrane ćwiczenia gimnastyczne. Uwieńczeniem części artystycznej było pasowanie na Uczniów Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii, dokonane przez panią Dyrektor, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Grażyna Niemira

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. 16 października 2019  roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji tego święta. Na uroczystość przybyli emerytowani i obecni pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej glos zabrała Pani dyrektor Agnieszka Choromańska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.

Na scenie w humorystycznym programie, przygotowanym pod kierunkiem pani Diany Sutkowskiej, pani Danuty Rostkowskiej, pani Anny Wojtkowskiej oraz pana Michała Knapkiewicza,  zaprezentowali się uczniowie, którzy tańcem, śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.

 

 23 września do naszego przedszkola przyszła jesień. Najpierw wszędzie pojawiły się kolorowe dekoracje, a sala przedszkolna zaczęła przypominać jesienny park. Wszystkie dzieci poczuły, ze nadchodzi kolejna pora roku, mimo że deszczowa i zimna, to również ciekawa i barwna.

5 października naszą placówkę odwiedziła Pani Jesień. Przyniosła duży kosz jesiennych darów, którymi obdarowała naszych milusińskich. Opowiedziała także o zbliżających się jesiennych dniach. Na koniec dzieci przekonały się, że w czasie deszczu wcale nie musi być nudno i smutno – jest także wiele okazji do zabaw. Jedną z nich pokazała im Pani Jesień – rozpoznawanie owoców różnymi zmysłami.

Przedszkolaki bawiły się wspaniale. Szkoda, że  Pani Jesień musiała odwiedzić także inne dzieci.

Janina Gosk

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.