Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

10.02.2023r. w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce odbyły się Gminne Eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej” MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, które miały na celu wyłonienie czterech reprezentantów gminy do eliminacji powiatowych w/w konkursu. W eliminacjach wzięło udział 10 uczestników w dwóch grupach wiekowych: I – IV oraz V – VIII z terenu gminy Andrzejewo.

Prace uczniów oceniało jury w składzie: prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Andrzejewie Krzysztof Jasko, p. Agnieszka Choromańska, p. Sławomir Tabędzki, p. Renata Han.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Wójt Gminy Andrzejewo p. Beatę Ponichterę, które wręczył sekretarz gminy pan Robert Rosiak.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy VI, Martyna Godlewski i Natalia Sutkowska. Dziewczęta wykazały się ogromną wiedzą z zakresu pożarnictwa i pierwszej pomocy. Natalia zajęła II miejsce i będzie reprezentować Gminę Andrzejewo na eliminacjach powiatowych. Gratulujemy i życzymy sukcesów na szczeblu powiatowym.

7 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z młodszym aspirantem Arturem Dziwulskim na temat zasad  zachowania bezpieczeństwa podczas nadchodzących ferii zimowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczne uprawianie sportów zimowych. W trakcie pogadanki okazało się, że nasi najmłodsi koledzy wiedzą, jak zachować się podczas zabaw i gier na świeżym powietrzu. Podczas spotkania z uczniami klas starszych Pan Policjant poruszył temat tzw. cyberprzemocy i skutków,  jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu oraz przedstawił prezentację pt. „Hejt - mowa nienawiści".  Poinformował ich także, że w razie konieczności mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania skierowane do prelegenta.

W naszej szkole rozpoczynamy akcję „Uwolnij książkę”, czyli bookcrossing, który  jest formą ruchomej biblioteki i ma na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej. W naszej szkole akcję bookcrossingu rozpoczęliśmy  w Światowym Dniu Głośnego Czytania, czyli 1 lutego 2023 r. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu.  Należy ją przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu.

Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania, ponieważ ta leżąca bezczynnie na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika, dlatego dajmy szansę innym na jej przeczytanie.

 

Światowy Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 1 lutego. To dzień, który stwarza kolejną okazję do wprowadzenia dzieci w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Z tej okazji w naszej szkole zorganizowana została akcja głośnego czytania dla całej społeczności szkolnej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. W ramach tej akcji rodzice naszych uczniów - Pani Marta Godlewska, Pani Justyna Zaręba, Pani Agnieszka Kalinowska oraz Pan Marek Zaręba czytali fragmenty wybranych przez siebie pozycji książkowych.

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ale także rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa, buduje mocną więź, między dzieckiem a rodzicem, rozwija empatię i zapewnia pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami. Ukształtowanie wczesnych nawyków czytelniczych jest kluczowe dla wychowania przyszłych pasjonatów książek. W dzisiejszych czasach, warto też wspomnieć również, że czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie. Warto więc, czytać dzieciom, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut.

 

 

W obecnym roku szkolnym nasi uczniowie brali udział w projekcie edukacyjnym BohaterOn, który jest organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego.  Głównym celem tej ogólnopolskiej kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku.

 

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszej szkoły gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. 22 stycznia dzieci od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy będą mogły uścisnąć swoich najbliższych i złożyć im życzenia.

Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieci

zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tę uroczystość. Następnie wnuczęta zaprosiły Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków pokazały, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ylXjSYx66Ks

9 stycznia 2023 r.  naszą szkołę odwiedził pan Przemysław Jakóbczyk - autor książek beletrystycznych dla dzieci i młodzieży opisujących wielkie przygody małej dziewczynki o imieniu Zuzia.

Pan Jakóbczyk przeprowadził zajęcia „Jak powstaje książka - od A do Z”. Opowiedział  o  swoich inspiracjach, wenie i samym procesie tworzenia.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję poznać książki napisane przez autora:

„Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie.” TOM I

„Księga samodzielności, czyli Zuza w tarapatach.” TOM II

„Księga samodzielności, czyli Zuza w krainie kangurów.” TOM III

Książki opisują przygody nastolatki Zuzy na 3 kontynentach i zawierają szereg przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci oraz podstaw survivalu.

 Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Przemysława, a chętnych na zakup powyższych lektur i poznanie przygód Zuzy nie brakowało.

 Zwieńczeniem spotkania było rozdanie autografów - dziękujemy Panu Jakóbczykowi za wizytę!

Dziesięcioro  uczniów z klasy VI i VIII wzięło udział w Ogólnopolskiej Grywalizacji "Gdzie jest Mikołaj?".

Uczestnicy przez dziesięć dni realizując kolejne zadania z różnych dziedzin wiedzy, szukali miejsc pobytu zaginionego Mikołaja (nazwa miasta). Za rozwiązanie kolejnych zagadek każdy z uczestników uzyskiwał określoną liczbę punktów.

Na początku czas rozwiązania zagadki nie odgrywał roli, ale w kolejnych dniach liczba otrzymanych punktów zależała od czasu odesłania rozwiązania.

Najlepsze wyniki w szkole osiągnęli: Natalia Sutkowska, Jakub Podbielski i Martyna Godlewska.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom  za uczestnictwo w zabawie.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.