Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli intensywne działania związane z promocją czytelnictwa. „Narodowe Czytanie” jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku  9 września odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli również aktywny udział w tym wydarzeniu. 11 września uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji  oraz wysłuchali fragmentu powieści („Legenda o Janie i Cecylii) czytanego przez uczennice klasy siódmej oraz ósmej.

Następnie uczniowie klas V- VIII (podzieleni na zespoły) przystąpili do wykonywania zadań związanych z treścią przeczytanego fragmentu. Po poprawnym wykonaniu każdego zadania grupa otrzymywała część klucza niezbędnego do wykonania zadania końcowego – zdania wypowiedzianego przez jednego z bohaterów książki.

W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”. Akcja zorganizowana w naszej szkole przez p. Wiolettę Muszyńską okazała się doskonałą okazją do tego, aby uczniowie docenili wartość czytania.

 

7 września obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dystrofii Mięśniowej Duchenne’a (World Duchenne Awareness Day). Coroczne wrześniowe obchody są dla chorych na dystrofię mięśniową Duchenne’a (DMD) i ich rodzin okazją do zwrócenia uwagi opinii publicznej na ich problemy i potrzeby, a także udowodnienia, że choroba odbiera chłopcom sprawność, ale nie marzenia. Symbolem tego dnia jest czerwony balonik, dlatego też w naszej szkole właśnie tego dnia pojawiły się czerwone baloniki. Solidaryzując się z chłopcami chorymi na dystrofię mięśniową, ubraliśmy się także na  czerwono, wysłuchaliśmy też pogadanki edukacyjnej na temat DMD.

7 czerwca nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Czytanie na Polanie" realizowanej w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom", polegającej  na zorganizowaniu imprezy czytelniczej w jednym wybranym przez placówkę dniu. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas II – VI wraz z nauczycielami wzięli pod pachy kocyki, książki i opuścili mury naszej szkoły, aby poczytać na świeżym powietrzu. Spotkanie rozpoczęliśmy od zaprezentowania swoich ulubionych książek. Później był czas na samodzielną lekturę wybranej publikacji. Udowodniliśmy, że czytać można wszędzie i w każdej pozycji, a czas spędzony z książką jest bezcenny.

Pomysłodawcom akcji "Czytanie na Polanie" dziękujemy za inspirację do działania.

16 maja 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy 2 i 3 wybrali się do MOK w Zambrowie na musical profilaktyczny ,,Dzwonnik z Notre Dame” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia.

Uczniowie obejrzeli piękną opowieść o garbatym Dzwonniku imieniem Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia. Przygody głównego bohatera to historia o miłości, możliwości odwrócenia złego losu, którą w zabawny sposób opowiada Garguś – posąg z katedry Notre Dame i jedyny przyjaciel Quasimodo. W wyjątkową i wzruszającą opowieść wprowadziły dzieci poruszające piosenki oraz gra świateł.

Fabuła musicalu skłoniła wszystkich do przemyśleń i refleksji: by w życiu cenić i kochać za to, co ma się w głębi duszy i w sercu, nie wytykać inności i nie wydawać sądów po tym, jak ktoś wygląda lub jak się ubiera.

Po spektaklu uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Po raz pierwszy wzięliśmy  udział w V ogólnopolskiej akcji charytatywno - edukacyjnej „Kwitnące serca”, której  celem jest zbiórka pieniędzy na terapię i rehabilitację dzieci z dystrofią mięśniową, a także propagowanie informacji o tej chorobie. Jej ideą było wycięcie jak największej liczby serduszek, a następnie ułożenie z nich  dywanów z  „sercowych kwiatów”.  Udało się nam wyciąć 27 173 serduszka, a następnie stworzyć 6793 kolorowe kwiaty. Ułożyliśmy kwiatowy dywan liczący  754,81 m kw. Okazaliśmy się najaktywniejszą placówką i otrzymaliśmy od fundacji Pro Salute I miejsce. Dziękujemy wszystkim uczniom oraz rodzicom za włączenie się do akcji.

Obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole rozpoczęły się już 24 kwietnia 2023 r. Uczniowie klas VI – VIII przystąpili do wieloetapowej  gry detektywistycznej w stylu cluedo pt. „Kto ukradł Konstytucję?”. Celem gry było  znalezienie spośród 21 ważnych postaci związanych z osiemnastowieczną historią Polski, których podobizny znalazły się na tablicy, tej jednej, właściwej, podejrzanej o kradzież rękopisu Konstytucji. Rozgrywka trwała pięć dni. Uczniowie, rozwiązując jedno zadanie dziennie, otrzymywali kolejne wskazówki, pomagające znaleźć podejrzanego. Uczniowie klas IV - V mieli również okazję  sprawdzić swoją wiedzę w świetnej grze terenowej " Gra o Konstytucję". W ramach gry uczniowie otrzymali list od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z instrukcją do pracy oraz krzyżówki do uzupełnienia. Z pomocą „Monitora Królewskiego” rozwiązywali zadania związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i historią ostatnich lat istnienia I Rzeczpospolitej.

Podsumowaniem obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja był przygotowany przez uczniów klasy IV i V montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Ważną częścią apelu było wysłuchanie najważniejszych założeń Konstytucji 3 maja. Zaprezentowano również portrety osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Nie zabrakło także patriotycznych pieśni śpiewanych przez uczennice klasy szóstej.

10.02.2023r. w Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce odbyły się Gminne Eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej” MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, które miały na celu wyłonienie czterech reprezentantów gminy do eliminacji powiatowych w/w konkursu. W eliminacjach wzięło udział 10 uczestników w dwóch grupach wiekowych: I – IV oraz V – VIII z terenu gminy Andrzejewo.

Prace uczniów oceniało jury w składzie: prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Andrzejewie Krzysztof Jasko, p. Agnieszka Choromańska, p. Sławomir Tabędzki, p. Renata Han.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Wójt Gminy Andrzejewo p. Beatę Ponichterę, które wręczył sekretarz gminy pan Robert Rosiak.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy VI, Martyna Godlewski i Natalia Sutkowska. Dziewczęta wykazały się ogromną wiedzą z zakresu pożarnictwa i pierwszej pomocy. Natalia zajęła II miejsce i będzie reprezentować Gminę Andrzejewo na eliminacjach powiatowych. Gratulujemy i życzymy sukcesów na szczeblu powiatowym.

7 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z młodszym aspirantem Arturem Dziwulskim na temat zasad  zachowania bezpieczeństwa podczas nadchodzących ferii zimowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczne uprawianie sportów zimowych. W trakcie pogadanki okazało się, że nasi najmłodsi koledzy wiedzą, jak zachować się podczas zabaw i gier na świeżym powietrzu. Podczas spotkania z uczniami klas starszych Pan Policjant poruszył temat tzw. cyberprzemocy i skutków,  jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu oraz przedstawił prezentację pt. „Hejt - mowa nienawiści".  Poinformował ich także, że w razie konieczności mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania skierowane do prelegenta.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.