Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

20 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej w Ruskołęce Starej odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski „Młode Talenty” pod hasłem „Polska i My”. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice wyłonione podczas szkolnych eliminacji – klasy starsze reprezentowały Patrycja Sutkowska i Paulina Żyłowska z klasy V, natomiast klasy młodsze Natalia Sutkowska z oddziału przedszkolnego i Angelika Świderska z klasy II. Dziewczynki zaprezentowały się wspaniale. Najmłodsza uczestniczka, Natalia Sutkowska, została wyróżniona. Dziękujemy dziewczynkom za godne reprezento-wanie naszej szkoły i piękną recytację. Gratulujemy Natalii Sutkowskiej pierwszego sukcesu w konkursie recytatorskim na szczeblu powiatowym.

13 maja 2016 r. uczennica klasy piątej Kamila Zalewska odebrała dyplom i nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie literackim z okazji 95 rocznicy zjednoczenia ruchu strażackiego pod hasłem "Historia ruchu strażackiego w Polsce na przykładzie lokalnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej".

Gratulujemy zwycięstwa! 

5 maja 2016 r.  uczciliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji uczniowie klas IV – VI, pod opieką pana Damiana Jasko, przygotowali część artystyczną, podczas której przybliżyli swoim młodszym kolegom wydarzenia z 1791 r., podkreślając doniosłą rolę Konstytucji 3 maja w dziejach naszego narodu.

Druga część apelu została poświęcona historii naszej polskiej flagi. Widzom bardzo podobały się patriotyczne wiersze i pieśni, które uświetniły część artystyczną.

Apel okazał się doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

22 kwietnia 2016 r. odbył się szkolny konkurs „Mistrz Ortografii 2016”, mający na celu zwiększenie motywacji uczniów do nauki ortografii.

Do pisania testu sprawdzającego znajomość zasad ortografii i interpunkcji przystąpiło dwudziestu uczestników, uczniów klas IV – VI. 

Komisja konkursowa, po sprawdzeniu prac, wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce -  Michał Przeździecki, klasa VI;

II miejsce – Paulina Żyłowska , klasa V;

III miejsce – Mateusz Tarnowski, klasa VI;

Wyróżnienie – Dawid Sokołowski, klasa IV;

Wyróżnienie- Natalia Żyłowska, klasa VI.

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe. Gratulujemy!

21 kwietnia 2016 r. ogłoszono wyniki konkursu, zorganizowanego przez samorząd szkolny, pod hasłem „Zwierzęta w obiektywie”, mającego na celu zainteresowanie dzieci najbliższym środowiskiem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodzimą faunę.

Uczestnicy dostarczyli wiele przepięknych zdjęć, przedstawiających ich pupili. Znalazły się wśród nich psy, gołębie, króliki, świnka morska, a nawet dziki hodowane przez rodzinę jednego z uczestników konkursu.

Komisja nagrodziła fotografie następujących uczestników:

I  miejsce – Kacper Gumiężny;

                    Szymon Pieńkowski;

                    Katarzyna Żyłowska;

Wyróżnienia:

                       Piotr Dmochowski;

                      Patrycja Pieńkowska;

                      Julia Ponichtera.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Gratulujemy!

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliło się nad losem planety, na której żyją. Po raz pierwszy obchodzono go w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziś trudno wskazać kraj, w którym w tym dniu nie mówi się o matce Ziemi. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.  I właśnie taka myśl przyświecała uczniom klasy IV i V, prezentującym kolegom i koleżankom część artystyczną, w której z humorem, ale także z duża dozą smutku,  pokazano niewłaściwe postawy ludzi zanieczyszczających najbliższe środowisko. Niewłaściwym postawom towarzyszyła refleksja - Co się stanie z Ziemią, gdy wszyscy będziemy postępować tak, jak negatywni bohaterowie scenek? -  Pojawiły  się wobec tego postaci pozytywne. To one pokazały, jak należy dbać o naszą planetę, aby pozostała piękna i zdrowa.  Nauce poczucia odpowiedzialności za czyste i zdrowe środowisko towarzyszyły piękne piosenki o tematyce ekologicznej.

Mamy nadzieję, że ten apel na długo pozostanie w pamięci uczestników, a w konsekwencji  uzmysłowi nam wszystkim,  że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego, kim jesteśmy, ile mamy lat, jak i gdzie żyjemy.            

                                                                 

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia -  splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują, przyroda budzi się do życia po zimie, a tradycja  łączy czas przeszły z teraźniejszością. Warto wraz z dziećmi obserwować te przemiany, poznawać tradycje i zwyczaje, które podkreślają przynależność dzieci do konkretnego miejsca i narodu.  Dlatego też, ucząc kultywowania starych ludowych tradycji, zaprosiliśmy na zajęcia kółka plastycznego panią Alinę Przeździecką, babcię Dawida Sokołowskiego z klasy IV, która pokazała dzieciom sposób wykonania tradycyjnej palmy wielkanocnej. Następnie dzieci, obserwując panią Przeździecką, wykonującą pojedyncze kwiatki,  zrobiły wspólnie palmę wielkanocną, łącząc wykonane przez siebie elementy w całość.

Dziękujemy pani Alinie Przeżdzieckiej za przybycie. Zajęcia minęły bardzo szybko i przyjemnie. Szkoda, że tak krótko trwały.

21 marca 2016 r. w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się powiatowe eliminacje konkursu „Warszawska Syrenka”. Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Żyłowska (kl. 5), Adam Zaremba (kl.3)  oraz Mateusz Choromański (kl.2). Wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Mateusz Choromański, który recytował wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Gwałtu, rety, co się dzieje?”, uzyskał III miejsce.

Uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Mateuszowi Choromańskiemu gratulujemy sukcesu.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.