Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

27 października 201 r. w Szkole Podstawowej w Andrzejewie odbyła się IX  Powiatowa Olimpiada Ekologiczna „Ekologię popieramy, o środowisko dbamy”, której celem było:

  • podnoszenie poziomu wiedzy ekologicznej poprzez kształtowanie świadomości uczniów w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska;
  • tworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu;
  • rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych uczniów;
  • pobudzanie do stałych działań na rzecz ochrony środowiska lokalnego;
  • stworzenie możliwości prezentacji wiadomości i umiejętności uczniów szkół podstawowych powiatu ostrowskiego.

Olimpiada składała się z trzech części: konkursu plastycznego (Temat: ,,Ekologia – zielono, pozytywnie, nowocześnie”), konkursu recytatorskiego (prezentacja  utworu o tematyce ekologicznej/przyrodniczej z dorobku polskiej poezji) oraz konkursu wiedzy ekologicznej, w którym naszą szkołę reprezentował Piotr Mystkowski (po uzyskaniu najwyższego wyniku w szkolnym etapie).

W konkursie recytatorskim uczestniczyły Anna Jakubiak z klasy III i Angelika Świderska z klasy IV. Dziewczynki godnie reprezentowały naszą szkołę. Angelika Świderska zajęła III miejsce. Sukcesem również zakończył się nasz udział w części plastycznej. Uczeń klasy VI, Jakub Orłowski uzyskał za swoją pracę II miejsce. Gratulujemy!


„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole 27 października   XVII Dzień Papieski. Uczniowie z  klasy V pod opieką pana Damiana Jasko przygotowali piękny występ, złożony z wierszy i fragmentów wypowiedzi Jana Pawła II,  ku czci naszego kochanego Ojca Świętego. Nie zabrakło również ukochanych pieśni Jana Pawła II. Dziewczęta z klasy VII pięknie odśpiewały „Barkę”, natomiast Patrycja Sutkowska hymn Światowych Dni Młodzieży.

17 października 2017 r.  okazał się niezwykłym dniem dla jedenastu pierwszoklasistów naszej szkoły. Tego właśnie dnia,  po wielu próbach  i wypełnieniu licznych  zadań,  do grona uczniów naszej szkoły dołączyli nasi młodsi koledzy. W  obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i starszych kolegów  zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania zadawane im przez Dobrą i Złą Wróżkę. Okazało się, że pierwszaki mają ogromną wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz  zasad zachowania. Następnie  Pani Dyrektor Agnieszka Choromańska pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii.  Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

16 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i zaproszeni goście.

Jak co roku,  uczciliśmy ten dzień wierszem i piosenką, dziękując nauczycielom i pracownikom szkoły za pracę i okazywane serce. Na scenie zaprezentowali się uczniowie  klasy IV w humorystycznym przedstawieniu pt. „Ananasy z naszej klasy”. Następnie chór szkolny zaśpiewał kilka piosenek okolicznościowych. Nie zabrakło też koncertu skrzypcowego w wykonaniu Angeliki Świderskiej. Dzień ten osłodziła dodatkowo Rada Rodziców, która przygotowała ogromny  kosz słodyczy.

 Mamy nadzieję, że słowa podziękowań i serdecznych życzeń będą towarzyszyć pracownikom szkoły i nauczycielom do końca roku szkolnego.  

 

6 października 2017 roku uczniowie klas I – III udali się do Biblioteki Publicznej Gminy Andrzejewo, aby spotkać się z aktorami  z Teatru Edukacji i Profilaktyki z Krakowa ,którzy przygotowali następujące spektakle dla najmłodszych :
 " Każda mądra głowa zna magiczne słowa",
" To największe jest szaleństwo nie znać słowa bezpieczeństwo",
-Na końcu świata...Przygody Misia i Kacpra pirata",
-"Na tropie afery , gdzie podziały się litery" .

Wesołe i  jednocześnie pełne refleksji przedstawienia bardzo podobały się małym widzom. Publiczność żywiołowo reagowała na zwroty akcji, włączała się w tok spektakli,  wspólnie z aktorami śpiewała refreny piosenek.  Gromkimi brawami nagrodziła występujących aktorów.

 

23 września 20 uczniów z naszej szkoły, pod opieką panów Kamila Raczyńskiego i Damiana Jasko, wzięło udział w X Pielgrzymce Wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej – Królowej Młodzieży. O godzinie ósmej spotkaliśmy się  przed budynkiem szkoły i wspólnie z koleżankami i kolegami ze szkoły w Starej Ruskołęce udaliśmy się  autokarem do Sokół, gdzie po modlitwie w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP ruszyliśmy na ośmiokilometrowy pielgrzymi szlak.  W trakcie wędrówki do Maryi wspólnie odmówiliśmy modlitwę różańcową i śpiewaliśmy pielgrzymkowe pieśni.Do Sanktuarium Matki Boskiej Płonkowskiej dotarliśmy około godziny 13, tu  uczestniczyliśmy w Eucharystii i nawiedziliśmy kaplicę Cudownego Obrazu. Po opuszczeniu kościoła poszliśmy na wspólny posiłek i zabawę do remizy OSP. Na zakończenie naszego pobytu w Płonce Kościelnej udaliśmy się do źródełka znajdującego się około pół kilometra od świątyni. Pielgrzymka, w której uczestniczyliśmy była dla nas doskonałą okazją do modlitwy i duchowego umocnienia. Mogliśmy w niej uczestniczyć dzięki wsparciu władz Gminy Andrzejewo, które dofinansowały transport autokarowy. Serdecznie dziękujemy.

Członkowie SKC w Ołdakach-Polonii

13 września 2017 roku  pięcioro uczniów z klasy siódmej pod opieką wychowawcy wzięło udział w grze terenowej poświęconej ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Jej organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Towarzystwem Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej. Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy, skąd uczestnicy rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa, jednocześnie wykonując zadania wyznaczone przez organizatorów. Jednym z nich było udzielenie pomocy rannemu żołnierzowi i rozwiązanie testu z zakresu pierwszej pomocy. Inne zadania okazały się również niezwykle ciekawe i kształcące. Uczestnikom bardzo podobało się poszukiwanie ukrytych w ziemi łusek przy pomocy wyrywacza metali, gaszenie „płonącej osady” z wykorzystaniem zabytkowej pompy strażackiej.  Mieli także okazję przyjrzeć się z bliska jak wyglądało umundurowanie polskiego piechura w wrześniu 1939 roku oraz poznać elementy wyposażenia niemieckiego i polskiego żołnierza. Zwiedzili również ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty miejsca: pomnik i mural w Łętownicy, pola,  na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, Mauzoleum Żołnierzy 18 Dywizji Piechoty, mural w Andrzejewie.

Następną imprezą, w której uczestniczyli nasi uczniowie z klasy szóstej i siódmej był III Rajd Rowerowy „ ŚLADAMI 18 DYWIZJI PIECHOTY – MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2017 zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Andrzejewo przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Andrzejewie, Urzędem Gminy Andrzejewo i Urzędem Gminy Szumowo.
Rajd rozpoczął się w Mauzoleum Żołnierzy 18 Dywizji Piechoty w Andrzejewie. Tam delegacja naszej szkoły  zapaliła znicz i ,razem z pozostałymi uczestnikami,  minutą ciszy uczciła pamięć poległych. Wszyscy zebrani wysłuchali prezentacji  pani Ewy Warszawin, która przedstawiła zebranym historię powstania mauzoleum i krótkie dzieje 18 Dywizji Piechoty. Następnie w Kościele pw. WNMP w Andrzejewie uczestnicy rajdu obejrzeli wystawę fotografii poświęconą 18 DP  oraz i wysłuchali prelekcji poprowadzonej przez p. Damiana Jasko. Kolejnym punktem, przed którym zatrzymali się rowerzyści był pomnik poświęcony poległym w Łętownicy. Tu także uczczono pamięć poległych. Sprawdzeniem wiedzy ze znajomości historii 18 DP , jaką uczestnicy wynieśli z  rajdu, był krótki quiz z nagrodami.  Rajd zakończył się pysznym poczęstunkiem, przygotowanym przez gospodarzy. Podczas ogniska młodzież wspólnie z Klubem Seniora w Andrzejewie śpiewała żołnierskie i patriotyczne pieśni.


W tym samym dniu, tj. 14 września 2017 r. dzieci klasy drugiej i trzeciej wzięły udział w zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo warsztatach plastyczno-historycznych - melodie węgla i papieru z Piotrem Karsznią, który niezwykle ciekawe opowiadanie urozmaicił niezwykłymi rysunkami. Zajęcia bardzo  podobały się uczestnikom, którzy z ochotą przystąpili do wykonywania swoich prac.

20 sierpnia 2017 r. nasza szkoła, jak co roku, uczestniczyła w Dniach Kukurydzy w Andrzejewie. Pokazaliśmy widzom to, co robimy najlepiej w myśl hasła: Każdy ma jakiś talent, należy go tylko odkryć”.  Lubimy śpiewać, tańczyć, recytować, dlatego też podczas festynu zaśpiewaliśmy, zatańczyliśmy i zarecytowaliśmy humorystyczne utwory Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Tematem przewodnim naszego programu były humorystyczne przygody i przeżycia Wicusia Trzepałkiewicza, bohatera monologów Marii Kownackiej, które brawuro wykonali Adam Zaremba i Julia Żyłowska. Mamy nadzieję, iż nasz program przypadł widzom do gustu.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.