Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

#przerwanaczytanie 

27 października 2023 roku po raz pierwszy braliśmy udział w IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie.

Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Tego dnia czytało 89 osób.

Uczniowie czytali książki, które w tym dniu przynieśli ze swojej domowej biblioteczki lub wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Najmłodszym uczniom (nie umiejącym samodzielnie czytać) głośno czytali ich starsi koledzy.

Cele tej akcji to:

promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

integracja środowiska lokalnego;

pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Wspólne czytanie poprzedziła zabawa integracyjna o charakterze polonistyczno- logicznym z podtekstem bibliotecznym „Gdzie jest Krysia?”. Klucz, który otrzymali uczniowie po poprawnym rozwiązaniu zadań, skierował ich do biblioteki, gdzie mogli wypożyczyć książki i udać się do strefy czytania.

         

9 i 16 października odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty online z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Klasy IV – VI uczestniczyły w warsztacie „Moja wojenna siostra”, opartym na opowieści Florka – polskiego chłopca, który został obarczony wielkim sekretem. Zachowanie sekretu oznaczało ocalenie dla żydowskiej dziewczynki. Uczniowie, poznając słuchowisko oparte na wybranym fragmencie książki  Chavy Nissimov "Tajemnica Floriana", zostali wprowadzeni w historię II wojny światowej.

Natomiast uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w warsztacie "Historie osobiste: Sprawiedliwi”.

W czasie warsztatów uczniowie i uczennice obejrzeli  film, przedstawiający historię dwóch kobiet - Ireny Sendlerowej i Jadwigi Piotrowskiej - Polek, które w trakcie II wojny światowej organizowały pomoc i ratowały życie dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Dowiedzieli  się, ile czasu i zabiegów wymagało wyprowadzenie jednego żydowskiego dziecka z getta i przygotowanie go do życia poza murami getta. Poznali sylwetki znanych i mniej znanych Sprawiedliwych wśród narodów Świata.

16 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii. W części oficjalnej głos zabrała Pani dyrektor Agnieszka Choromańska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń Polaków. Następnie obejrzeliśmy krótką część artystyczną, po której przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom kwiaty, dziękując za ich pracę.

Uczniowie klasy IV, czytając książkę „Akademia pana Kleksa”, wykonali zadanie projektowe -  teczkę i tajemnicze kuferki pana Kleksa. Ozdobili kartony obrazkami dobranymi do treści książki. Wyszukali przedmioty podobne do tych, których używał pan Kleks, opisali, do czego służą i jak się nazywają.

Pan Kleks na pewno byłby zadowolony z takich kuferków! Znalazły się w nich przecież jego największe tajemnice i skarby!

Gratuluję czwartoklasistom wspaniałych pomysłów i pięknej prezentacji!

Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

28 września 2023 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych. Już, przekraczając próg przedszkola, można było od razu doświadczyć niezwykłego aromatu pięknych, kolorowych jabłek, które przyniosły dzieci. Wszystkie przedszkolaki tego dnia ubrane były na czerwono.

To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku. Poznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Tego dnia dzieci również śpiewały wspólnie piosenki o jabłuszku i rozwiązywały zagadki. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych typu: przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości. Każdy przedszkolak malował jabłuszko, które zostało zawieszone na wspólnym drzewie. Dzień ten był nie tylko dniem innym niż zwykłe, ale dniem, o którym dzieci tak szybko nie zapomną i zostanie on w ich pamięci jako dzień zachęcania do jedzenia owoców.

 

25 września przedszkolaki powitały nową porę roku – jesień. Tego dnia w strojach dominowały kolory jesieni. W kąciku przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, owoce z sadu i ogrodu. Zajęcia w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Były piosenki, wiersze i zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej pory roku poprzez rozwiązywanie różnych zagadek. Z wielkim zaangażowaniem malowały jesienne liście. Dzień ten był wprowadzeniem do tematyki związanej z jesienią. Przedszkolaki będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany, jakie przyniesie nowa pora roku podczas kolejnych zajęć, spacerów i wycieczek.

W naszej szkole po raz drugi została zorganizowana ogólnopolska akcja charytatywna "Kredkobranie 2023”. Uczniowie zbierali przybory szkolne i materiały plastyczne dla dzieci i młodzieży o polskich korzeniach mieszkających na Kresach. Zebrane w KREDKOBRANIU dary trafiają do polskich rodzin i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Akcja ma nie tylko charakter pomocowy, ale również edukacyjny i prospołeczny. Jest wyrazem pamięci Polaków z „Macierzy” o naszych rodakach, którzy w wyniku historycznych wydarzeń pozostali poza granicami ówczesnej Polski.

28 września 2023 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły ze st.asp. Arturem Dziwulskim. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady zachowania się w razie ataku psa.

Bardzo dziękujemy panu Dziwulskiemu za ciekawą pogadankę.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.