Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją, 21 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się Spotkanie Wigilijne z udziałem całej społeczności szkolnej, zaproszonych gości oraz licznie przybyłych członków rodzin naszych uczniów. Tegoroczną  Wigilię  uświetniła obecność proboszcza parafii w Andrzejewie ks. dr. Jerzego  Kruszewskiego oraz wójta gminy Andrzejewo, Michała Rutkowskiego. Świętowanie rozpoczęła Jasełka pt. „Książę Pokoju”,   przygotowana przez grupę teatralną „Ołdakowiaczki” pod kierunkiem opiekuna pani Wioletty Muszyńskiej oraz kolędy wykonane przez chór szkolny pod kierunkiem pana Michała Knapkiewicza. Fabuła przedstawienia  została oparta na Ewangelii św. Mateusza i zbudowana na przeciwstawieniu postaci Heroda i Jezusa. Pierwszy, pełen lęku o swoją władzę, ulega szatańskim podszeptom i ludzkiej słabości. Prowadzi go to do spotkania wszystkich siedmiu grzechów głównych, które także występują w przedstawieniu. Istotna rola została przypisana trzem Magom, którzy wykorzystują swoją wiedzę na szukanie Zbawiciela, a po drodze z miłością otwierają serca na potrzeby bliźnich. Choć dopiero do Niego zdążają, nowonarodzony Książę już napełnia ich swoim pokojem. Boży pokój jest bowiem udziałem wszystkich ludzi dobrej woli.

Jasełka wywarła duże wrażenie na widzach, publiczności szczególnie podobał się najmłodszy aktor, wcielający się w rocznego Jezusa, niewiele starszy Tymek Świderski.

Po przedstawieniu były płynące z głębi serca życzenia oraz opłatek.

Ten niezwykły dzień na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 

13 grudnia 2017 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczno – techniczny  „Ozdoba choinkowa”, mający na celu:

  •  przybliżenie i zainteresowanie dzieci tradycjami Świąt Bożego Narodzenia,
  • rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej,
  • rozwijanie wyobraźni przestrzennej,
  • prezentacje talentów plastycznych i technicznych.

W konkursie wzięło udział 42 uczniów z naszej szkoły. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w dwóch grupach wiekowych.

 

Kategoria -  klasy młodsze:

I miejsce – Tomasz Szabłowski (kl. III)

I miejsce – Zuzanna Rostkowska (kl. II)

II miejsce – Dmochowski Damian (op)

II miejsce – Piotr Godlewski (kl. II)

III miejsce – Jakub Dmochowski (kl. I)

III miejsce – Piotr Przeździecki (kl. I)

II miejsce – Kamil Zaremba (kl. I)

wyróżnienie – Alicja Sadłowska (kl. I)

 

Kategoria – klasy starsze:

I miejsce – Paulina Żyłowska (kl. VII)

I miejsce –Adam Przeździecki (kl. IV)

II miejsce- Jakub Rostkowski (kl. IV)

II miejsce – Kacper Dmochowski (kl. IV)

II miejsce – Weronika Pieńkowska (kl. IV)

III miejsce – Natalia Kaczyńska (kl. VII)

III miejsce – Oliwia Zaremba (kl. VII)

III miejsce – Szymon Pieńkowski (kl. VII)

Wyróżnienie – Julia Żyłowska (kl. IV)

Wyróżnienie – Karol Przeździecki (kl.VI)

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

21 listopada 2017 r. w Klubie 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie odbył się XV Konkurs Recytatorski dla dzieci „ Ocalić od zapomnienia”. Tegoroczna edycja poświecona była twórczości Jana Brzechwy i zgromadziła sporą rzeszę uczestników z powiatu ostrowskiego.

 Naszą szkołę reprezentowało 6 uczennic:

w kategorii klas IV – VI uczennice:

  • Weronika Pieńkowska (klasa IV)
  • Angelika Świderska (klasa IV)
  • Julia Żyłowska (klasa IV)

w kategorii klas młodszych wystąpiły:

  • Martyna Godlewska (klasa I)
  • Natalia Sutkowska (klasa I)
  • Anna Jakubiak (klasa III).

Konkurencja była duża, ale odnieśliśmy podwójny sukces.  Angelika Świderska  zdobyła  III miejsca, a Julia Żyłowska otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy. Wszystkim dziewczynkom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

16 listopada 2017 r.  już po raz trzeci grupa teatralna „Ołdakowiaczki” wzięła udział w Regionalnych Spotkaniach Teatralnych w czyżewskim GOK-u , odbywających się w tym roku pod hasłem  „Poezja- proza – dramat - teatr”. Występ naszych małych aktorów doskonale wpisał się w ramy programowe przeglądu. Tym razem przygotowaliśmy inscenizację dwóch baśni. Nasi czwartoklasiści z grupy teatralnej „Ołdakowiaczki – Juniorki”- zaprezentowały się w baśni „Przygody Helenki”, opartej na motywach baśni „Czerwony Kapturek”, ostrzegającej dzieci przed kontaktami z nieznajomymi osobami.

Grupa starsza wystąpiła w typowej baśni pt. „Piękna i Bestia”. Dla wielu aktorów występujących w tej baśni był to pierwszy występ na tak dużej scenie. Mimo to poradzili sobie wspaniale. Nasze przedstawienia bardzo podobały się publiczności, która nagrodziła nasze wysiłki gromkimi brawami.

W podziękowaniu za występ otrzymaliśmy upominki ufundowane przez GOK w Czyżewie, „CLOVIN” S.A. w Czyżewie, „SOKOŁÓW” S.A. Oddział w Czyżewie, Hurtownię „ROLWIT” w Czyżewie, Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej oraz Urząd Miejski w Czyżewie. Ponadto  przywieźliśmy do szkoły pamiątkowe dyplomy oraz piękną statuetkę.

10 listopada 2017 r. uczniowie klas I-VII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego  uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowanej przez swoich kolegów  i koleżanki pod opieką pana Damiana Jasko. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Na zakończenie uroczystości zaprezentowały się uczestniczki konkursu recytatorskiego „A to Polska właśnie”  (Oliwia Świderska, Angelika Swiderska, Julia Żyłowska, Patrycja Sutkowska, Paulina Żyłowska) oraz uczestniczki  konkursu piosenki patriotycznej – Anna Jakubiak i Natalia Sokołowska  z klasy  III.

Flaga polski, godło, hymn oraz piękna dekoracja w barwach narodowych wykonana przez panią Jolantę Marciniak  podkreśliły patriotyczny charakter apelu.

9 listopada 2017 r. uczniowie klas IV – VII wybrali się na wycieczkę do Białegostoku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Farmacji i Medycyny. W zabytkowych wnętrzach dawnego Pałacu Branickich poznaliśmy tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych, poczuliśmy  zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku.Na pamiątkę wykonaliśmy gipsowy odlew Pałacu Branickich.

Następnie obejrzeliśmy film „Emotki” odkrywający  przed nami sekretny świat naszych smartphone’ów. Gwarne miasto Tekstopolis to miejsce, w którym mieszkają i pracują emotki. Każda z nich ma określone zadanie i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Każda oprócz Minka – żywiołowej, energetycznej emotki, która potrafi wyrazić wszystkie emocje. Niestety, wada zagraża całemu telefonowi, dlatego Minek łączy siły z najlepszym przyjacielem – „Piątką” i super-hakreką Matrix, by powstrzymać nadchodzącą katastrofę.Wspólnie wyruszają w wielką, pełną niespodzianek i przygód podróż po zakamarkach aplikacji, by ocalić Tekstopolis.

Następnym punktem programu była Strefa Wysokich Lotów, park, w którym znajdują się ścieżki trampolinowe, strefy parkour i freerun, olimpijskie trampoliny  sportowe, strefy gier zespołowych oraz wiele innych atrakcji. Korzystając ze wszystkich przygotowanych atrakcji i bawiąc  się wesoło, nie zauważyliśmy, kiedy nasz pobyt w parku dobiegł końca.  Na pocieszenie udaliśmy się na posiłek do McDonald’s.

Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.  

 

8 listopada 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zorganizowała konkurs recytatorski „A to Polska właśnie”.

Celem konkursu było:

  • rozwijanie zainteresowań literackich,
  • poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu człowieka,
  • kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności
  • recytatorskich,
  • kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich,
  • poszerzanie znajomości faktów historycznych,
  • zainteresowanie uczniów poezją.

Naszą szkołę na konkursie reprezentowały następujące uczennice: Oliwia Świderska (klasa II), Julia Żyłowska (klasa IV), Angelika Świderska (klasa IV), Patrycja Sutkowska (klasa VII) oraz Paulina Żyłowska (klasa VII). Dziewczynki pięknie zaprezentowały przygotowane utwory. Za udział otrzymały dyplomy.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.