Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

W dniach 23-26 kwietnia 2018 r.  wyjeżdżaliśmy na wycieczkę. Zwiedziliśmy Wrocław, Karpacz, Szklarską Porębę i stolicę Czech - Pragę. Przeszliśmy też niebieskim i żółtym szlakiem karkonoskim, otarliśmy się o zbocze Śnieżki i odpoczęliśmy w schronisku Samotnia. Był jeszcze tor saneczkowy w Karpaczu. Odwiedziliśmy także wrocławskie ZOO- Afrykanarium.
Sprzyjała nam piękna pogoda, a pensjonat Orla Skała zapewnił noclegi i smaczne wyżywienie. 
Nasze zielone czapeczki zwracały ogólną uwagę turystów i wszyscy gratulowali nam pomysłu.

Wiesława Jastrzębska

 

22 kwietnia obchodzony jest 
Dzień Ziemi. Jego celem 
jest popularyzowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie społeczeństwu, jakie zagrożenia wiążą się
 z rozwojem przemysłu. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w 192 krajach świata. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano go w 1990. 

Jak co roku  i my włączyliśmy się w obchody tak ważnego święta, które rozpoczęliśmy dwuczęściowym programem w wykonaniu uczniów klasy szóstej. W pierwszej części nasi koledzy i koleżanki zaprezentowali ciekawostki na temat tego święta oraz przedstawili sposoby dbania o naszą planetę. Następnie obejrzeliśmy bajkę ekologiczną, w zabawny sposób ukazującą zgubne skutki braku dbałości o naturalne środowisko.

Program bardzo podobał się widzom, na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

5 kwietnia 2018 r. zaprosiliśmy gości na wieczornicę patriotyczną pod hasłem „Z pieśnią i wierszem przez dzieje Polski”, którą rozpoczęliśmy świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na tle animacji przedstawiającej piękne krajobrazy Polski uczniowie recytowali wiersze o ojczyźnie i wolności z różnych okresów historycznych. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne z okresu walki o niepodległość oraz współczesne piosenki ukazujące piękno i historię Polski. W drugiej części programu zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wiązanki pieśni patriotycznych wykonanych przez zespół „Ogniste Dzieciaki”, którego opiekunem jest pani Maria Gosk.

Pragniemy podziękować wszystkim uczniom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie wieczornicy, a także gościom, którzy przybyli, by obejrzeć tę imprezę artystyczną.

21 marca, pierwszy dzień wiosny,  przywitał nas pochmurnym niebem i niską temperaturą. Mimo to w naszej szkole nie brakowało uśmiechów i dobrego humoru. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na zapowiedziane wcześniej atrakcje. Pierwszą z nich był tzw. Dzień Matematyki, impreza przygotowana przez uczniów klasy siódmej pod kierunkiem pani Danuty Rostkowskiej.

 Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski.

W naszej szkole Dzień Matematyki obchodzony był po raz pierwszy. Składał się z dwóch części – krótkiej części artystycznej w humorystyczny sposób zachęcającej do nauki matematyki oraz części  konkursowej - zmagań matematycznych.  Do rozwiązywania różnego typu zadań konkursowych przystąpiło ośmioro uczniów z klas IV – VI.  Po  trzech turach zmagań i podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że Szkolnym Mistrzem Matematyki został Patryk Rykaczewski z klasy V. Również publiczność mogła sprawdzić swoją wiedzę z matematyki, odpowiadając na skierowane do nich pytania.  

Następną atrakcją była druga edycja prezentacji „Mam Talent”, organizowana przez panią Wiolettę Muszyńską, podczas której chętni uczniowie mogli pokazać swoim kolegom to, co lubią robić i co im najlepiej wychodzi. Do pokazu zgłosili się uczniowie w różnym wieku. Okazało się, że nasi rówieśnicy  mają rozmaite zainteresowania i zdolności. Wielu z nich może się pochwalić talentem muzycznym. Wśród występujących znalazły się m.in. Angelika Świderska, która zagrała na skrzypcach, zaśpiewała piosenkę, rozbawiła publiczność dowcipami,  a także Weronika Pieńkowska grająca na gitarze.  Mogliśmy podziwiać również występy dziewczynek z klasy drugiej, które zaśpiewały piosenkę, a następnie zaprezentowały się w samodzielnie opracowanym układzie akrobatycznym, wzbudzając zachwyt publiczności. Duże brawa zebrała wykonująca gwiazdę Iza Dmochowska oraz Oliwia Świderska, która wykonała szpagat. Widzowie z zainteresowaniem oglądali tańczące tańce nowoczesne dziewczęta z klasy siódmej i klasy czwartej. Próbowali także swoich sił,  tańcząc razem z czwartoklasistkami oraz śpiewając  piosenkę Cleo „Łowcy gwiazd”, którą brawurowo zaprezentowały Klaudia Grzymała z klasy V oraz Ania Kaczyńska z klasy IV.  Wszyscy bawiliśmy  się doskonale. Szkoda, że pierwszy dzień wiosny minął tak szybko.  

 

15 marca 2018 r. w komendzie PSP w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się XLI powiatowe eliminacje konkursu pożarniczego pt. "Młodzież zapobiega pożarom". Gminę Andrzejewo reprezentowały  trzy nasze uczennice: Julia Żyłowska -   w kategorii kl. I-VI i Paulina Żyłowska, Katarzyna Żyłowska - w kategorii kl. VII i kl. gimnazjalnych. Po napisaniu testu składającego się z 30 pytań sprawdzających wiedzę uczestników z ochrony przeciwpożarowej,  do następnego  etapu zakwalifikowała się w swojej kategorii Julia Żyłowska (ucz. kl. IV). Razem z nią do etapu ustnego przystąpiło  czworo innych uczestników. Ostatecznie Julia zajęła III miejsce.

Julii i pozostałym dziewczętom  gratulujemy świetnego wyniku. Byłyście świetne. 

                       

Agnieszka Choromańska

     12 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Dariusz  Syrnicki- przedstawiciel Związku Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża, który omówił  sytuację polityczną w ówczesnej Polsce i  działalność żołnierzy niezłomnych na naszym terenie. Starał się też w bardzo przystępny dla uczniów sposób scharakteryzować walkę partyzantów z władzą komunistyczną i walkę Żołnierzy Wyklętych o wolną i niepodległą ojczyznę.

  Następnie  Pani Wiesława Jastrzębska  zapoznała  uczniów z życiorysem swego taty, Jerzego Kuleszy, który był żołnierzem NSZ, Żołnierzem Wyklętym.  

 Pani Jastrzębska opowiedziała, że jej ojciec w 1939 roku,  jako młody, 16- letni  chłopiec, zgłosił się za swojego brata na przymusowe roboty do Niemiec. Pod koniec 1944 roku powrócił w rodzinne strony i został zwerbowany do oddziału  NZW. Walka partyzancka na tym terenie  była bardzo trudna, gdyż brakowało wówczas amunicji, żywności i zakwaterowania. Jednak  mimo trudności przeprowadzono wiele akcji, zniszczono wiele transportów  sowieckich, zatrzymano wiele egzekucji cywilów. Partyzanci walczyli też z różnymi bandami, które okradały okolicznych rolników i podszywały się pod oddziały partyzanckie.

   W walkę włączyło się bardzo dużo żołnierzy i  ochotników. Podaje się w różnych źródłach,  że na terenie naszego powiatu  NSZ” Olkusz”  walczyło w 4-5 batalionach po ok. 200-250 ludzi.   W skład Powiatu NZW krypt. „Olkusz” wchodziła  początkowo tylko część terenów powiatu Ostrów Mazowiecka, a w początkach listopada 1945 r., rozkazem Komendy Okręgu „Chrobry” ,dołączono gminy Andrzejewo, Jasienica i Zaręby Kościelne. 

 „ Szefem zaopatrzenia na terenie powiatu NSZ „Olkusz” (kwatermistrzem) był Jerzy Kulesza „Żbik” ze wsi Warchoły, gm. Andrzejewo.”

A następnie „ Po aresztowaniu „Orlicza” funkcję komendanta KP „Olkusz” powierzono dotychczasowemu szefowi zaopatrzenia (kwatermistrzowi) Komendy Powiatu – Jerzemu Kuleszy „Żbikowi”.[1]

 Po ogłoszeniu amnestii politycznej  w 1947 roku wielu partyzantów ujawniło się i niestety zostali aresztowani przez UB. Został też aresztowany J.Kulesza  „Żbik” i wywieziony do więzienia więźniów politycznych na ul. Rakowiecką do Warszawy. W tym więzieniu była również  przetrzymywana jego siostra Krystyna.

 Po bardzo ciężkich przesłuchaniach „ Żbikowi” udało mu się wydostać z więzienia i, z pomocą innych partyzantów, wrócił w rodzinne strony. Był wycieńczony, mocno pobity,  w bardzo złym stanie zdrowia. Przez długie miesiące odzyskiwał siły i nadal, jeszcze przez wiele lat,  był obserwowany przez UB.

  Jerzy Kulesza reaktywował Gminę Andrzejewo, której siedziba mieściła się w latach początkowych w Zarębach Warchołach i był jej sekretarzem. Następnie był założycielem i prezesem GS –u w Andrzejewie. Przez lata dużo pomagał ludziom w różnych sprawach, był też ciągle obserwowany przez odpowiednie władze./ notatki w archiwum/.

   Po 1989 roku prowadził łomżyńskie biuro d.s. kombatantów i starał się prawdziwym żołnierzom wyklętym  przydzielać do emerytury odpowiednie dodatki kombatanckie.  

Zmarł 23 lutego 1997 r.

Wiesława Jastrzębska


[1] Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych red. Kazimierz Krajewski IPN, Warszawa 2016,

 

20 marca 2018 r. został rozstrzygnięty Międzyszkolny konkurs plastyczno – techniczny „Wielkanocny koszyczek”, skierowany do uczniów szkól podstawowych z gminy Andrzejewo, którego celem było:

  •  popularyzowanie oraz kultywowanie polskich  tradycji i zwyczajów ludowych związanych z Wielkanocą;
  •  pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia obrzędowości ludowej;
  • rozbudzanie inwencji twórczej dzieci;
  • przekaz wartości i  polskich tradycji ludowej.

Spośród pięćdziesięciu własnoręcznie wykonanych koszyczków komisja konkursowa w składzie:

  1.  p. Damian Jasko
  2. p. Jolanta Marciniak
  3. p. Wioletta Muszyńska
  4. p. Grażyna Niemira

wybrała prace następujących uczestników:

Kategoria klasy op – III

I miejsce – Amelia Pres (SP Andrzejewo)

I miejsce – Mateusz Pasztaleniec (SP Stara Ruskołęka)

I miejsce – Jakub Dmochowski (SP Ołdaki Polonia)

II miejsce – Maja Szymańska (SP Andrzejewo)

II miejsce – Marta Murawska (SP Andrzejewo)

III miejsce – Kacper Podbielski (SP Ołdaki Polonia)

III miejsce – Jakub Podbielski (SP Ołdaki Polonia)

wyróżnienie – Marcin Majewski (SP Andrzejewo)

wyróżnienie – Tomasz Szabłowski (SP Ołdaki Polonia)

wyróżnienie – Lena Wujkowska (SP Ruskołęka Stara)

Kategoria klasy IV – VII

I miejsce – Kacper Dmochowski (SP Ołdaki Polonia)

I miejsce – Weronika Uścińska ( SP Ołdaki Polonia)

I miejsce –Julia Wujkowska (SP Ruskołęka Stara)

II miejsce – Adam Przeździecki (SP Ołdaki Polonia)

II miejsce – Karol Przeździecki (SP Ołdaki Polonia)

II miejsce – Olga Łuniewska (SP Ruskołęka Stara)

II miejsce – Patryk Rykaczewski (SP Ołdaki Polonia)

III miejsce – Adam Zaremba (SP Ołdaki Polonia)

III miejsce – Weronika Pieńkowska (SP Ołdaki Polonia)

III miejsce – Elżbieta Orzepowska (SP Ołdaki Polonia)

III miejsce – Karolina Przeździecka (SP Andrzejewo)

wyróżnienie – Dawid Frądczyk (SP Ruskołęka Stara)

wyróżnienie – Dominika Świerżewska (SP Andrzejewo)

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom.

 

 

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.