Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

 11 listopada 2023r. obchodzono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole obchody w/w święta rozpoczęliśmy już 6 listopada,  grając przez cztery dni  w grę w stylu Cluedo. Na korytarzu zostały umieszczone przygotowane wcześniej portrety sławnych Polek i Polaków, a uczniowie, rozwiązując zagadki, dostawali w kolejnych dniach  wskazówki pozwalające na wskazanie konkretnej osoby, ważnej w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

10  listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą rozpoczęło wspólnie odśpiewali hymn państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła Do Hymnu”.  Następnie uczniowie klasy 5 i dziewczęta z klasy 7 przedstawili program artystyczny upamiętniający 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentując pieśni oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończyła gra edukacyjna „Niepodległość” oraz  escape room „Polska droga do niepodległości”.

10 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Jeża pod hasłem ,,Jeże swoje święto mają - dzieci o nich pamiętają".

Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach, tańcach i pląsach związanych z tym kolczastym zwierzakiem. Dzieci poznały wiele ciekawostek z ich życia, a co najważniejsze  dowiedziały się, że jeże są pod ochroną, ponieważ dużo tych sympatycznych zwierzątek ginie pod kołami samochodów i populacja jeży z każdym rokiem maleje. W prezencie dla jeżyków wykonały pracę plastyczną - jeżyka z ziemniaka i wykałaczek. Na zakończenie zajęć każdy otrzymał medal ,,Przyjaciel jeża”.

W tym dniu na twarzach dzieci gościł uśmiech i radość ze wspólnej zabawy.

 

 

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, uczniowie klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami postanowili 9 listopada 2023 roku opuścić szkolne mury i udać się na teren obok placu zabaw. Tam czekała na nas niespodzianka, którą przygotowali rodzice uczniów tych oddziałów. Było to ognisko. Uczniowie chętnie piekli kiełbaski i zajadali je ze smakiem.

Ognisko było również okazją do wspólnej zabawy, rozmów, spędzania czasu w gronie rówieśników. Aura tego dnia sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu. Wszyscy bawiliśmy się dobrze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia.

 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z oddziału przedszkolnego przebrały się za swoją ulubioną postać z bajki.

Odwiedziły również po raz pierwszy bibliotekę szkolną, gdzie szukały swoich ulubionych bajecznych bohaterów w książkach. Biblioteka okazała się tak magicznym miejscem, że wiele osób wyraziło chęć wypożyczania książeczek. Były również zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozwiązywały zagadki. Dzieci kolorowały różne postacie z bajek i w ten sposób stworzyliśmy piękny album bohaterów z bajek. Były także zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Przedszkolaki bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

Dnia 17 października 2023 roku  w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.

Na uroczystość przybyli: pani dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie klas 0 – VI  oraz rodzice uczniów klasy pierwszej.

Wszystkich zebranych w pięknie przystrojonym holu powitała pani dyrektor Agnieszka Choromańska.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było zaśpiewanie piosenek oraz recytacja wierszy. 

Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor czerwonym ołówkiem. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Ołdakach Polonii. Dowodem były dyplomy  pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawcę.

Najmłodsi otrzymali wspaniałe pomoce dydaktyczne ufundowane przez rodziców oraz wychowawcę klasy.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klasy pierwszej, wychowawca, pani dyrektor zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

 

#przerwanaczytanie 

27 października 2023 roku po raz pierwszy braliśmy udział w IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie.

Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Tego dnia czytało 89 osób.

Uczniowie czytali książki, które w tym dniu przynieśli ze swojej domowej biblioteczki lub wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Najmłodszym uczniom (nie umiejącym samodzielnie czytać) głośno czytali ich starsi koledzy.

Cele tej akcji to:

promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

integracja środowiska lokalnego;

pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Wspólne czytanie poprzedziła zabawa integracyjna o charakterze polonistyczno- logicznym z podtekstem bibliotecznym „Gdzie jest Krysia?”. Klucz, który otrzymali uczniowie po poprawnym rozwiązaniu zadań, skierował ich do biblioteki, gdzie mogli wypożyczyć książki i udać się do strefy czytania.

         

9 i 16 października odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty online z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Klasy IV – VI uczestniczyły w warsztacie „Moja wojenna siostra”, opartym na opowieści Florka – polskiego chłopca, który został obarczony wielkim sekretem. Zachowanie sekretu oznaczało ocalenie dla żydowskiej dziewczynki. Uczniowie, poznając słuchowisko oparte na wybranym fragmencie książki  Chavy Nissimov "Tajemnica Floriana", zostali wprowadzeni w historię II wojny światowej.

Natomiast uczniowie klas VII – VIII uczestniczyli w warsztacie "Historie osobiste: Sprawiedliwi”.

W czasie warsztatów uczniowie i uczennice obejrzeli  film, przedstawiający historię dwóch kobiet - Ireny Sendlerowej i Jadwigi Piotrowskiej - Polek, które w trakcie II wojny światowej organizowały pomoc i ratowały życie dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Dowiedzieli  się, ile czasu i zabiegów wymagało wyprowadzenie jednego żydowskiego dziecka z getta i przygotowanie go do życia poza murami getta. Poznali sylwetki znanych i mniej znanych Sprawiedliwych wśród narodów Świata.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.