Szkoła

Szkoła Podstawowa w Ołdakach Polonii
 
07-305 Andrzejewo
Ołdaki-Polonia
telefon: 86-271-70-48, fax: 86-271-70-48

12 września 2019 roku w Łętownicy i Andrzejewie odbyła się gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty, zorganizowana przez Gminę Andrzejewo, Szkołę Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej. Gra, skierowana do uczniów z klas ósmych szkół z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo,  miała na celu : promocję lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzenie zainteresowania wydarzeniami rozgrywającymi się w przeszłości na terenie gmin Andrzejewo i Szumowo, pogłębianie wiedzy historycznej o ostatniej bitwie 18 DP w dniach 12-13 września 1939 r. Impreza była także doskonałą okazją do: kształtowania dumy z naszych bohaterów, przynależności do narodu polskiego, zachęcenia do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej, integracja dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo.

W grze uczestniczyły pięcioosobowe zespoły, które otrzymały nazwę i odznaczenia  odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem. Czekało na nich dziesięć punktów zadaniowych, na których mieli okazję poznać różne epizody bitwy i wykonać zadanie nawiązujące do tych wydarzeń. W punkcie pierwszym uczniowie obliczali odległość na mapie, w punkcie drugim poznawali historię rannego dowódcy pułkownika Stefana Kosseckiego. Ich zadaniem było udzielenie pomocy rannemu żołnierzowi i rozwiązanie testu z zakresu pierwszej pomocy. W kolejnych zadaniach ich umiejętności sprawdzali punktowi odgrywający role prawdziwych bohaterów sprzed 78 lat. Na poszczególnych punktach czekały na uczestników interesujące zadania do wykonania:  rozwiązanie zagadki, złamanie szyfru, otworzenie skrzyni, w której znajdował się franciszkański habit i dostarczenie go lekarzowi,  poszukiwanie ukrytych w ziemi łusek przy pomocy wyrywacza metali, gaszenie „płonącej osady” z wykorzystaniem zabytkowej pompy strażackiej. Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, Mauzoleum żołnierzy 18 Dywizji Piechoty, mural w Andrzejewie. Na zakończenie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek.

Nasza drużyna okazała się najlepsza. Otrzymaliśmy atrakcyjne nagrody. Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w grze.

Aenean phasellus varius nunc tortor suscipit ac posuere.