Szkoła
7 grudnia 2015 r. naszą szkołę odwiedził szczególny gość– Jego Ekscelencja ks. biskup Tadeusz Bronakowski oraz proboszcz tutejszej parafii . Wizyta tak niezwykłego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Czcigodnego gościa w imieniu całej społeczności szkolnej powitała pani dyrektor, Agnieszka Choromańska. Następnie słowa powitania wygłosili uczniowie.
Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Uczniowie na długo zapamiętają słowa, które skierował do nich ks. biskup. Na zakończenie wizyty ks. Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa i udał się na spotkanie z nauczycielami . Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania.
23 listopada w Klubie Garnizonowym w Komorowie odbyła się 13 edycja konkursu recytatorskiego pt. " Ocalić od zapomnienia ". Konkurs zorganizowany został przez Klub Garnizonowy i Bibliotekę Klubu Garnizonowego. Uczestnikami były dzieci z klas I – VI szkoły podstawowej z powiatu ostrowskiego. Uczestnicy konkursu recytowali zgodnie z regulaminem wybrany przez siebie fragment prozy Marii Kownackiej oraz dowolny utwór literacki innego autora.
Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy II (Daria Gumiężna, Angelika Świderska, Julia Żyłowska) oraz Adam Zaremba z klasy III. Jury doceniło starania naszych recytatorów. Angelika Świderska i Adam Zaremba zostali wyróżnieni za piękną recytację. Gratulujemy!
W dniu 17 XI 2015 roku odbyły się gminne zawody w piłkę halową. Drużyny składały się z czterech zawodników w polu i bramkarza. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale.
Wyniki rywalizacji:
Dziewczyny
I m-ce - Andrzejewo
II m-ce - Ołdaki Polonia
III m-ce - Stara Ruskołęka
Chłopcy
I m-ce - Andrzejewo
II m-ce - Stara Ruskołęka
III m-ce - Ołdaki Polonia
Kamil Raczyński
17 listopada nasza szkoła zorganizowała dla klas I- III wyjazd na przedstawienie teatralne pt. ,, Dzieci Króla Baśni”. Spektakl ten miał miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie.
Po przyjeździe zajęliśmy miejsca na górze, w czterech lożach. Pierwszy raz oglądaliśmy spektakl z takiej wysokości. Byliśmy pod wrażeniem.
Ogólnie scenografia i stroje były bardzo dobrze przygotowane, a aktorzy wspaniale grali swoje role.
Przedstawienie opowiadało o trójce rodzeństwa, które nie umiało bawić się ze sobą. Za karę za przezywanie siebie nawzajem, dzieci zostały zamienione przez Króla Baśni w postaci z bajek, które pojawiły się w ich przezwiskach. Wędrowały długo w poszukiwaniu Króla Baśni, po to, by ich odczarował.
W zamian za to dzieci musiały nauczyć się tolerancji wobec siebie i pomagać sobie wzajemnie.
Bajka kończy się szczęśliwie, bohaterzy odzyskują swoje dawne postaci i szanują się nawzajem.
Spektakl bardzo się nam podobał. Do szkoły wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Z niecierpliwością czekamy na następny taki wyjazd.
Grażyna Niemira
16 listopada grupa teatralna „Ołdakowiaczki”, działająca przy bibliotece szkolnej, uczestniczyła po raz pierwszy w Regionalnym Przeglądzie Teatralnym organizowanym od dziesięciu lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie. Tegoroczne spotkania teatralne odbyły się pod hasłem „Teatr, głośny śpiew i taniec - nasze na scenie muzykowanie”. Występ naszych małych aktorów doskonale wpisał się w ramy programowe przeglądu. Inscenizacja teatralna „W krainie baśni”, oparta na motywach baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka”, składała się bowiem aż z dwunastu utworów muzycznych, dzięki którym nasi artyści mieli możliwość pochwalić się swoimi muzycznymi i tanecznymi umiejętnościami. Wszystkim podobała się Patrycja Sutkowska grająca Śnieżkę, grozę budziła Zła Macocha, w którą dosko-nale wcieliła się Paulina Żyłowska. Wesoły śmiech wywoływało po-jawienie się na scenie siedmiu rozśpiewanych krasnoludków (Natalia Kaczyńska, Oliwia Zaremba, Karolina Zalewska, Kamila Zalewska, Weronika Pieńkowska, Bartosz Orzepowski, Kamil Krajewski). Sym-patię widzów zdobyli również chłopcy Szymon Pieńkowski (Myśliwy) oraz Maciej Perkowski (Królewicz). Wydarzenia rozgrywające się na scenie barwnie i żywiołowo komentowała Katarzyna Żyłowska (Narrator).
Występ naszej grupy teatralnej został nagrodzony gromkimi brawami.
Grupie teatralnej oraz jej opiekunowi, pani Wioletcie Muszyńskiej, wręczono pamiątkowy dyplomy oraz statuetkę. Wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez GOK w Czyżewie oraz ZM „Sokołów” S.A. Oddział w Czyżewie.
Atmosfera tegorocznych, jubileuszowych spotkań teatralnych oraz występ grupy teatralnej „Ołdakowiaczki” na długo pozostanie w pa-mięci uczestników oraz publiczności.
Dziękujemy naszym rodzicom za przygotowanie pięknych strojów, pani Agacie Żyłowskiej, Bożenie Zarembie, Agnieszce Kaczyńskiej oraz panu Mariuszowi Pieńkowskiemu za dowiezienie małych aktorów oraz elementów scenografii na X Regionalne Spotkania Teatralne.
13 listopada odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego „Ocalić od zapomnienia”. Każdy wykonawca przygotował dwa utwory – wiersz oraz fragment prozy, w tym jeden utwór Marii Kownackiej. Wszyscy recytowali doskonale, zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Ich występy pozostaną na długo w naszej pamięci.
Jury wybrało czworo recytatorów, którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach powiatowych w Komorowie.
Nasi reprezentanci to:
• Julia Żyłowska, klasa II;
• Angelika Świderska, klasa II;
• Daria Gumiężna, klasa II;
• Adam Zaremba, klasa III.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym etapie.
13 listopada 2015 r. gościliśmy w naszej szkole panią Małgorzatę Strękowską –Zarembę − pisarkę, autorkę podręczników, recenzentkę „Nowych Książek", dziennikarkę, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dla nas przede wszystkim autorkę 36 książek dla dzieci, w tym doskonale wszystkim znanych przygód Wstrętnego Maciusia. Spotkanie z panią Strękowską – Zarembą nie zawiodło naszych oczekiwań. Okazało się inspirujące i pełne humoru. Jak wyznała autorka, było to jej pierwsze spotkanie z tak licznym gronem czytelników w różnym wieku. Mimo obaw nawet najmłodsi słuchacze zachowali ciszę i z zainteresowaniem śledzili przebieg spotkania autorskiego, podczas którego poznaliśmy rozwój kariery pisarskiej naszego gościa. Dowiedzieliśmy się, że nasz gość pisze książki dla dzieci od ponad dwudziestu lat. Autorce nie podobało się, że podręczniki szkolne są mało atrakcyjne, dlatego postanowiła napisać swoją pierwszą książkę właśnie dla dzieci. I tak powstała książka „Leniwe literki”, opowieść o kocie, który chce zmienić swoje imię i poznaje poszczególne litery. Od tamtego czasu Małgorzata Strękowska-Zaremba pisze wyłącznie dla dzieci. Jej książki, jak sama przyznała, bawią i straszą młodego czytelnika, o czym mogliśmy się przekonać sami, bowiem autorka przeczytała nam wybrane przez siebie fragmenty dwóch książek. Pokazała nam także inne swoje dzieła i krótko przedstawiła ich bohaterów oraz tematykę. Znalazła się wśród nich seria książek detektywistycznych, w których występuje Teoś Kefirek, Dominik i Karolina. Główni bohaterowie, rozwiązując trudne zagadki, przeżywają niesamowite przygody. Dla swoich fanów autorka przygotowała quizy i zagadki, by sprawdzić, czy uczniowie czytają i znają baśnie oraz legendy. Wspólnie z czytelnikami recytowała swoje wiersze oraz rymowanki. Następnie odpowiedziała na wszystkie pytania młodych czytelników oraz rozdała mnóstwo autografów.
Spotkanie to pozostanie na długo w naszej pamięci. Z pewnością sięgniemy po książki pani Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby. Niektóre z nich już znalazły się na półkach naszych domowych biblioteczek. Zapamiętamy też słowa autorki – „warto mieć poczucie humoru i śmiać się z siebie”.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.
W naszej szkole akademia z tej okazji odbyła się 10 listopada 2015 r. W uroczystym apelu, który rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie wszystkich klas, którzy z uwaga wysłuchali przygotowanego przez uczniów klasy VI i V montażu słowno – muzycznego o patriotycznym charakterze.
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii oraz okazją do wysłuchania wielu znanych i bliskich każdemu Polakowi pieśni legionowych.
Następnie delegacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w gminnych obchodach 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicząc w mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny, oraz składając kwiaty na grobach żołnierzy.